Seimo užsienio reikalų komitetas (URK) ragina tarptautines organizacijas nedelsiant panaudoti turimus politinius ir karinius instrumentus konfliktui Gruzijoje sureguliuoti bei priimti sprendimą dėl Europos Sąjungos greitojo reagavimo pajėgų dislokavimo Gruzijoje, kol bus suformuota ir pradės veikti tarptautinė taikos palaikymo misija.
Toks raginimas Šiaurės Atlanto Tarybai ir Europos Sąjungos (ES) Tarybai išdėstytas antradienį uždarame posėdyje priimtame Seimo URK pareiškime.
Komitetas "kreipiasi į ES ir NATO valstybių vyriausybes, Rusijos Federacijos vadovus, Jungtinių Tautų (JT) organizaciją, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją (ESBO) ir tarptautinę bendruomenę kviesdamas imtis neatidėliotinų veiksmų, kad Rusijos Federacijos karinės pajėgos būtų nedelsiant ir besąlygiškai išvestos iš suverenios Gruzijos valstybės teritorijos".
Komiteto pareiškime griežtai smerkiamas "Rusijos Federacijos pradėtas nepaskelbtas karas prieš Gruziją ir vykdomą suverenios valstybės okupaciją".
Čia pat pabrėžiama, kad Rusijos vykdoma "taikos palaikymo misija" sprendžiant "įšaldytus konfliktus" Pietų Kaukaze galutinai susikompromitavo ir turi būti pakeista tarptautinėmis taikos palaikymo pajėgomis.
Komitetas taip pat kreipiasi į Rusijos Valstybės Dūmą kviesdamas kuo greičiau imtis veiksmų, kad būtų nutrauktas karas Gruzijoje.
ES institucijos raginamos nedelsiant suteikti palengvintą vizų režimą Gruzijai, Rusija ir Gruzija kviečiamos kuo greičiau atnaujinti politinį dialogą siekiant sureguliuoti konfliktą ir užtikrinti taiką ir stabilumą Pietų Kaukaze.
URK pareiškime reiškiama parama ES pirmininkaujančios Prancūzijos ir ESBO pirmininkaujančios Suomijos pasiūlytam karinio konflikto sureguliavimo planui ir tuo pačiu apgailestaujama, kad Rusija jį atmetė.
Seimo komitetas, be to, atkreipia dėmesį į tai, kad Rusija į Gruzijos geros valios gestą paskelbiant vienašales paliaubas reagavo aktyvių karinių veiksmų suverenios Gruzijos teritorijoje išplėtimu, įvesdama papildomas karines pajėgas ir į Abchaziją.
Posėdyje dalyvavusio Užsienio reikalų ministro Petro Vaitiekūno teigimu, buvo priimta aiški pozicija - visų pirma, akcentuotos Europos civilizacijos vertybės: pagarba demokratiškai išrinktai Gruzijos valstybės valdžiai ir pagarba teritoriniam integralumui, sienų neliečiamumui.
Ministro nuomone, Rusija šiuo metu Europos Sąjungai labiau reikalinga negu prieš konfliktą, nes jo metu "Rusija nutolo nuo Europos vertybių".
"Konflikto sureguliavimas neįmanomas be Rusijos dalyvavimo. Jame turi dalyvauti ir JAV, ir ES, ir Rusija (...) Šie trys veikėjai turi padėti Rusijai ir Gruzijai išeiti iš aklavietės ir padėti Rusijai ir Gruzijai atsidurti arčiau Europos civilizacijos", - žurnalistams po posėdžio teigė P.Vaitiekūnas.
Anot ministro, jei "Rusija liktų viena tvarkytis taip, kaip ji supranta, nori ir gali konflikto Gruzijoje metu - remdamasi karine jėga, tada bus neišvengiama didžiulių nuostolių". Tokiu atveju, P.Vaitiekūno žodžiais, labai nukentės ir ES, ir Rusijos interesai.
Ministro teigimu, dabartinės karinės Rusijos priemonės yra neadekvačios ir pažeidžiančios viso regiono stabilumą.
Žurnalistų paklaustas apie Gruzijos karinės pagalbos prašymą ir galimą NATO pagalbą Gruzijai, P.Vaitiekūnas atsakė manąs, kad "klausimas bus sprendžiamas NATO taryboje ir Lietuva siūlo šį klausimą svarstyti ir suteikti šią pagalbą".
J.Karoso teigimu, Lietuvos karinė pagalba nebūtinai reiškia karių siuntimą: "Niekas šiandien negalvoja ir nekalba apie mūsų trijų tankų siuntimą į Gruziją".
Iš viso URK svarstė du pareiškimo variantus, kurių vieną pateikė URK pirmininkas socialdemokratas J.Karosas, kitą - URK pirmininko pavaduotojas konservatorius Audronis Ažubalis.
A.Ažubalio parengtame pareiškimo projekte buvo siūloma, be kita ko, raginti Vyriausybę nedelsiant sustabdyti Rusijos karinį tranzitą per Lietuvos teritoriją į Kaliningrado sritį ir iš jos, kol nebus nutraukti Rusijos vykdomi kariniai veiksmai, nukreipti prieš Gruzijos nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą.
Tačiau šiam projektui komitetas nepritarė, URK pirmininko J.Karoso teigimu, "apie karinio tranzito nutraukimą kalbos nėra".
Tuo metu A.Ažubalis sakė esąs patenkintas, kad posėdyje pavyko pasiekti tam tikrų kompromisų dėl jo siūlytų nuostatų įvardinant, jog Rusija pradėjo nepaskelbtą karą prieš Gruziją ir vykdo šios šalies okupaciją.