Seimo audito komitetas susirūpino, kad daug lėšų pareikalavusi elektroninė sveikatos informacinė sistema neveikia.
Antradienį posėdžiavęs komitetas išklausė valstybinio audito ataskaitą dėl Sveikatos apsaugos ministerijos informacinių sistemų bendrosios kontrolės vertinimo bei elektroninės sveikatos informacinės sistemos kūrimo. Dar pavasarį pateiktoje ataskaitoje pažymima, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) netinkamai išnaudoja šiai sistemai kurti skirtas lėšas.
Kaip pranešė Seimo Ryšių su visuomene skyrius, nuostabą Audito komitetui kelia tai, kad projektui administruoti ir valdyti SAM įsteigė viešąją įstaigą, kuri užuot baigusi įgyvendinti projektą, jau yra likviduojama, nors elektroninė sistema taip ir nebaigta kurti.
„Toks pavyzdys tik dar kartą parodo, kad viešosios įstaigos dažnai įkuriamos tarsi priedanga siekiant išleisti pinigus vėjais“, – pažymima komiteto pranešime. Jame cituojamas komiteto pirmininkas Artūras Skardžius abejoja, „ar Sveikatos apsaugos ministerija prisiims atsakomybę už tai, kad milijonai litų iššvaistyti, o nacionalinė elektroninės sveikatos informacinė sistema neegzistuoja“. Jo teigimu, „situaciją turėtų ištirti prokuratūra“.
Valstybės kontrolė dar kovo mėnesį paskelbė, kad ministerija neišnaudojo visų galimybių tinkamai ir rezultatyviai panaudoti Nacionalinei elektroninės sveikatos sistemai kurti skirtas lėšas, nors sistemai diegti, įrangai ir konsultavimo paslaugoms įsigyti jau panaudota daugiau nei 17 mln. litų.
Audito metu buvo nustatyti šiurkštūs teisės aktų pažeidimai. Auditoriai tuomet paskelbė, kad SAM kurdama Nacionalinę elektroninės sveikatos informacinę sistemą neturėjo patvirtintų strateginių elektroninės sveikatos dokumentų, taip pat tinkamai neprižiūrėjo, kaip kuriama sistema, todėl dauguma numatytų darbų nebuvo laiku įgyvendinta, o priimta naudoti sistema neatliko kai kurių svarbių funkcijų. Pažymėta, kad kuriant sistemą neįvertintos ir integravimo su kitomis informacinėmis sistemomis galimybės, neįgyvendinta planuota abipusė integracija. Taip pat išsiaiškinta, kad dalis numatytų, bet neatliktų ar nevisiškai atliktų darbų buvo įtraukti į antrojo projekto darbų sąrašą.
Audito komitetas nusprendė pratęsti valstybinio audito ataskaitos svarstymą kartu su atsakingais Sveikatos ministerijos bei Vyriausybės atstovais bendrame Audito, Sveikatos reikalų ir Informacinės visuomenės plėtros komitetų posėdyje.
Elektroninės sveikatos paslaugų valstybės ir regioniniams projektams finansuoti 2007-2013 metais numatyta skirti 90 mln. litų. Auditorių nuomone, yra rizika, kad dalis šių lėšų gali būti panaudota nepakankamai rezultatyviai. Reaguodama į auditorių išvadas SAM po audito išvadų paskelbė, kad bus imtasi „visų priemonių, kad Nacionalinės elektroninės sveikatos sistemos projektas būtų įgyvendinamas efektyviau“.
Nacionalinės e-sveikatos sistema buvo pradėta kurti dar 2002 metais.