Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) komisijos, nustačiusios, jog sprendimas išslaptinti Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrimo dalį prasilenkė su įstatymais, išvadas skundžia etikos sargams.
NSGK kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, prašydamas išnagrinėti, ar nebuvo pažeistos Seimo statute numatytos procedūros, kai Seimo tarnautojai, o ne Seimas nagrinėjo ir vertino komiteto veiksmų ir sprendimų teisėtumo klausimus.
Seimo pirmininko Viktoro Muntiano potvarkiu sudaryta komisija, kurią sudarė kanceliarijos darbuotojai, o vadovavo - Seimo pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius, konstatavo, kad NSGK neteisėtai išslaptino komiteto atlikto VSD veiklos parlamentinio tyrimo dalies posėdžių stenogramų medžiagą.
Tuo tarpu komitetui kyla abejonių, kodėl jo veiklą tyrė Seimo kanceliarijos darbuotojai, jei NSGK nėra Seimo kanceliarijos struktūrinis padalinys, o Seimo įsteigtas Seimo padalinys.
Komitetas mano, kad komisija sudaryta neteisėtai, todėl jos sprendimas ir išvada yra nepagrįsti, neturi teisinio pagrindo ir nesukelia teisinių pasekmių, praneša NSGK.
Speciali Seimo komisija pirmadienį paskelbė išvadą, jog NSGK sprendimas išslaptinti VSD veiklos tyrimo dalį prasilenkė su įstatymais - komisija nustatė, jog teisinę galią išslaptinti minėtą medžiagą turi Seimo pirmininkas, o ne parlamentinis komitetas ar kitas struktūrinis Seimo padalinys.
"Informaciją išviešinti, remiantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo sisteminiu nuostatų vertinimu, galėjo (išslaptinti medžiagą - BNS) paslapčių subjekto vadovas Seimo pirmininkas, ne struktūrinis padalinys, ne specialioji komisija, bet pats institucijos vadovas", - komisijos sprendimą žurnalistams pranešė jai vadovavęs Seimo pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius.
Komisijos vadovo teigimu, už valstybės paslapties atskleidimą medžiagą paviešinusiems komiteto nariams gali grėsti teisės dirbti su slapta informacija atėmimas, baudos ir net laisvės atėmimas iki trejų metų.
NSGK praėjusią savaitę išslaptino dalį VSD veiklos tyrimo medžiagos. Išslaptinta tyrimo dalis, susijusi su galimais valstybės pareigūnų korupciniais ryšiais - daugiau nei 180 puslapių dokumentų iš maždaug pusantro tūkstančio, sukauptų per parlamentinį tyrimą.
Skubus posėdis, kurio metu nuspręsta išslaptinti dalį tyrimo medžiagos, sušauktas po to, kai VSD vadovas Arvydas Pocius pranešė, kad turi informacijos, esą patvirtinančios, jog parlamentiniam VSD veiklos tyrimui vadovavęs NSGK pirmininkas A.Matulevičius praeityje turėjo ryšių su sovietų KGB.
Išslaptindamas tyrimo medžiagą, NSGK užbėgo už akių Seimo valdybai, kuri, kaip planuota, jau kitą dieną turėjo apsispręsti - viešinti medžiagą ar ne ir kokia forma bei apimtimi.
Tuomet Seimo pirmininkas V.Muntianas sudarė komisiją, kuri turėjo įvertinti, ar skubotas slaptos informacijos išviešinimas įvyko nepažeidžiant įstatymų.