Slaptame balsavime E. Pašilio kandidatūrą palaikė 106 Seimo nariai, 11 buvo prieš, 10 susilaikė.
E. Pašilis teisininko kvalifikaciją įgijo Lietuvos policijos akademijoje ir Vilniaus universitete, dirbo Ukmergės rajono policijos komisariate Ekonominių nusikaltimų tyrimo tarnybos jaunesniuoju inspektoriumi, taip pat Mokesčių policijos departamento Vilniaus apskrities skyriuje Kvotos ir operatyvinės veiklos tarnybos inspektoriumi.
Seimas iki šiol buvo atmetęs du valstybės vadovės kandidatus į generalinius prokurorus. Spalio mėnesio pradžioje parlamentarai nepritarė siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambrauskienę. Vasarą atmesta Kauno apygardos teismo pirmininko Nerijaus Meilučio kandidatūra.
Pirmas darbas – susipažinimas su sistema
Generaliniu prokuroru paskirtas E. Pašilis, išgirdęs apie Seimo balsavimo rezultatus, dėkojo parlamentarams.
„Visų pirma, norėčiau susipažinti su kolektyvu. Daug esu matęs tik iš televizijos ekranų, taip kad norėčiau įvertinti situaciją, tiesiog prisiliesdamas prie realios situacijos. Negalima vien tik kalbėti iš Seimo tribūnos apie planus ir panašiai, nesusipažinus“, – žurnalistams Seime kalbėjo E. Pašilis, paklaustas, kokių visų pirma darbų imsis prokuratūroje.
E. Pašilis patikino, jog jau yra apmastęs savo komandą, tačiau apie konkrečias pavardes kalbėti jis nepanoro. Jis neužtikrino, kad savo komandoje norėtų matyti generalinio prokuroro pavaduotoją Darių Raulušaitį.
„Aš kol kas su tuo žmogum nesu kalbėjęs net, tai dabar tikrai negalėčiau pasakyti (ar liks savo poste D. Raulušaitis – tv3.lt)“, – kalbėjo E. Pašilis. E. Pašilis neslėpė, jog pirmiausia prokuratūros situaciją aptars su jį į generalinio prokuroro postą pasiūliusia prezidente D. Grybauskaite. „Aš manau, turėtų su prezidente įvykti pokalbis. Kaip minėjau, jos kompetencijoje yra būtent pavaduotų skyrimas“, – sakė naujasis generalinis prokuroras.
Nesijaučia naujoku
„Aš daugiau nei 15 metų dirbau darbą, labai tiesiogiai susijusį su prokurorų darbu. Tiesiog tekdavo matyti visas puses to darbo“, – kalbėjo E. Pašilis, paklaustas, ar jam, dirbusiam teisėjo darbą, pavyks efektyviai vadovauti Generalinei prokuratūrai.
E. Pašilis teigė, jog buvo susitikęs su prokurorų bendruomenės nariais, taigi dalis sistemos problemų jam esą yra žinomos.
„Yra tam tikri klausimai, kur tikrai to finansavimo reikia – tiek kompiuterinė bazė, tiek mokymai Lietuvoje ir užsienyje. [...] Reikia stengtis, kad žmogus, pradėjęs dirbti eiliniu prokuroru, galėtų siekti skyriaus prokuroro, apygardos, net ir generalinio prokuroro posto. Jeigu tos procedūros bus skaidrios, tai tas pasiseikėjimas sistema bus palankus“, – kalbėjo E. Pašilis.
„Aš manau, kad žmonės neturėtų bėgti iš sistemos. Aš minėjau savo kalboje, komitetuose, kad prokuratūra turėtų būti patraukli. Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje baigęs mokslus jaunimas neturėtų bėgti, neturėtų bėgti ir kompetentingi specialistai“, – apie prokuratūros problemas kalbėjo naujasis generalinis prokuroras.