• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pakartotinai svarstydami Tomos Birmontienės kandidatūrą į Konstitucinio Teismo teisėjas, ketvirtadienį Seimo nariai vėl negailėjo aštrių žodžių teisininkei dėl jos praeities. Pati T. Birmontienė prisipažino iki šiol niekada negirdėjusi tiek daug kritikos savo atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA

Ar paskirti prezidento Valdo Adamkaus pasiūlytą kandidatę, Seimas ketina apsispręsti ketvirtadienį po pietų. Slaptas balsavimas numatytas 14 val.

REKLAMA

Opozicinė Liberalų demokratų frakcija buvo paprašiusi atidėti kandidatūros svarstymą, mat nespėjo susitikti su T. Birmontiene. Pasak libdemų, Seimui balsuojant be šios frakcijos nuomonės būtų pažeistas statutas.

Tačiau Seimo Etikos ir procedūrų komisija, apsisvarsčiusi visas aplinkybes, paskelbė neįžvelgianti grubaus pažeidimo.

REKLAMA
REKLAMA

Liberalų demokratų frakcija paskelbė balsuosianti prieš T. Birmontienės kandidatūrą. Pasak šios frakcijos nario Egidijaus Klumbio, teisininkė yra nesąžininga, nes esą savo autobiografijoje nuslėpė esminius faktus - kad dėstė SSRS Vidaus reikalų ministerijos Minsko aukštojoje mokykloje ir kad buvo Komunistų partijos narė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Ji neturi tvirtų įsitikinimų, nes atsiribojo nuo savo mokslinio darbo, teigdama, esą tai buvo laikmečio produktas, - kritikavo E. Klumbys. - Niekas negalėjo primesti disertacijos temos. Jis arba galėjo sutikti su siūloma tema, arba atsisakyti, bet tam reikėjo turėti drąsos".

REKLAMA

Parlamentaras pacitavo 1988 metų pabaigoje, prieš pat Sąjūdžio steigiamąjį suvažiavimą, žurnale "Socialistinė teisė" pasirodžiusį T. Birmontienės straipsnį, kuriame ji teisino okupantų represijas 1940 metais.

"Frakcija mano, kad nesąžiningas ir neturintis tvirtų įsitikinimų žmogus negali būti Konstitucinio Teismo teisėju, kadangi juo turi būti tvirtus įsitikinimus turintis žmogus, o ne prisitaikėlis prie valdžios. Nes tokie žmonės vadovausis ne Konstitucija, o valdančiosios valdžios pozicija", - pažymėjo E. Klumbys.

REKLAMA

Po trečiadienį įvykusio opozicinės Tėvynės sąjungos frakcijos susitikimo su teisininke dauguma frakcijos narių nusprendė pritarti šiai kandidatūrai. Tačiau konservatorius Saulius Pečeliūnas suabejojo, ar T. Birmontienės paskyrimas Konstitucinio Teismo teisėja sustiprins šios institucijos autoritetą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Nėra didesnio melo už dalį tiesos, nes ji skamba labai įtikinančiai", - pareiškė S. Pečeliūnas, komentuodamas teisininkės žodžius, esą rašydama disertaciją ji negalėjo naudotis visapuse medžiaga, todėl rėmėsi tik tais archyvais, prie kurių priėjo.

Per susitikimą su konservatoriais T. Birmontienė prisipažino, kad jai sunku vertinti Lietuvos istoriją, ir atsiribojo nuo Atgimimo metais Maskvoje apgintos disertacijos apie tarybinės milicijos kūrimąsi Lietuvoje bei jos kovas pokaryje su "buržuaziniais nacionalistais".

REKLAMA

Pasak S. Pečeliūno, visų pirma reikėtų ne vertinti istoriją, o ją žinoti. Jo teigimu, šioje T. Birmontienės disertacijoje buvo nemažai propagandos.

"Tikiuosi, jog neleisite, kad Lietuvoje įsigalėtų atitikimai moderniems kriterijams, kurie išvertus reiškia konformizmą, mankurtizmą ir nesąžiningą elgesį", - į parlamentarus kreipėsi konservatorius.

REKLAMA

T. Birmontienė ketvirtadienį išgirdo ir nemažai įžeidžiančių žodžių. Pavyzdžiui, liberaldemokratas Remigijus Ačas teisininkę pavadino "uolia stribų metraštininke". Parlamentaras jau anksčiau prikaišiojo kandidatei į teisėjas dėl jo tėvo, kuris priklausė sovietų NKVD daliniui. Be to, libdemas įgėlė konservatoriams, suabejojęs, ar dauguma frakcijos narių ketina pritarti kandidatūrai ne dėl to, kad teisininkė buvo partijos lyderio Andriaus Kubiliaus bendraklasė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdančiosios Darbo partijos, Socialdemokratų ir Naujosios sąjungos frakcijos yra nusprendusios pritarti T. Birmontienės kandidatūrai. Valstiečių ir Naujosios demokratijos frakcijos nariai, per pirmąjį balsavimą pritarę šiai kandidatūrai, nusprendė balsuoti laisvai.

Opozicinė Liberalų ir centro frakcija, pasak jos nario Vytauto Bogušio, nusprendė "gerbti Prezidento nuomonę". Liberalcentristas savo ruožtu paragino kolegas dirbtinai ir tendencingai neaktualizuoti istorijos.

REKLAMA

Po šių diskusijų T. Birmontienė žurnalistams prisipažino niekada negirdėjusi tiek daug kritikos. Tačiau ji patikino atskirianti emocijas nuo valstybės interesų. Taip ji jau elgėsi, kai tapo vėliau nušalinto Prezidento Rolando Pakso visuomenine patarėja. "Kaip žmogus aš už jį niekada nebūčiau balsavusi. Bet jei tauta jį išrinko, neatsisakiau", - kalbėjo teisininkė.

Pirmą kartą balsuojant dėl T. Birmontienės kandidatūros pritrūko vos dviejų parlamentarų balsų, kad ji būtų patvirtinta Konstitucinio Teismo teisėja.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų