Parlamentarai siūlo dvigubai didesnes išmokas, nei yra mokamos dabar.
Išmoka siektų 1210 eurų
Šiuo metu galiojantis įstatymas numato, kad kiekvienam gimusiam vaikui yra skiriama 11 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka.
Šiemet bazinės socialinės išmokos dydis yra 55 eurai. Taigi šiemet gimusiems vaikams yra skiriama po 605 eurus (vėliau kas mėnesį yra mokami ir vaiko pinigai).
Seimo nariai šią nuostatą siūlo pakeisti ir nustatyti, kad vaikui būtų skiriama 22 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka. O tai būtų po 1210 eurų.
„Per pastarąjį ketvirtį amžiaus Lietuvos demografinė raida labai pasikeitė. Gyventojų skaičius sparčiai mažėja. Nors emigracijos mastai per pastaruosius kelerius metus sumažėjo, tačiau Lietuva yra tarp sparčiausiai ne tik Europoje, bet ir pasaulyje demografiškai nykstančių šalių.
Gimstamumas ir ilgesnė tikėtina gyvenimo trukmė keičia Lietuvos gyventojų amžiaus piramidę: sparčiai mažėja vaikų, jaunimo ir vidutinio amžiaus gyventojų dalys“, – aiškinamajame rašte nurodo pataisų iniciatoriai.
Pasak jų, gimstamumas Lietuvoje nuo 1994 m. pastoviai kito, bet bendra tendencija buvo mažėjanti. Bendrai šis rodiklis (t. y. gimstamumas 1000-iui gyventojų) per pastaruosius 29 metus (1994–2023 m.) sumažėjo nuo 11,6 iki 7,0, arba beveik 40 proc.
„Mažėja darbingo amžiaus žmonių dalis Lietuvoje, o santykinis pensinio amžiaus žmonių skaičius – didėja. Artimiausiais dešimtmečiais vyresniojo amžiaus žmonių dalis, palyginti su visu gyventojų skaičiumi, labai padidės dėka išaugusio sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo ir kokybės, dėl plečiamo slaugos paslaugų spektro ir kt.
Dėl to padidės našta darbingo amžiaus žmonėms, nes jie turės padengti socialines išlaidas, kad senėjanti visuomenė galėtų naudotis įvairiomis paslaugomis“, – įspėja parlamentarai.
Taigi, siekiant paskatinti gimstamumą Lietuvoje, įstatymo projektu kiekvienam gimusiam vaikui siūloma skirti 22 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinę išmoką.
Seimo nariai nenurodo, kiek papildomų pinigų iš valstybės biudžeto reikėtų pasiūlymo įgyvendinimui. Tačiau jų esą būtų galima gauti „didinant pajamas iš mokesčių surinkimo“.
Papildomi pinigai gimdyti neskatina?
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas abejoja, ar didesnės išmokos paskatins gimstamumą.
„Išmokos skatina gimdyti ten, kur gimdo dėl išmokų, bet tokių žmonių nėra daug. Išmokos neveikia dar ir todėl, nes mokesčius moka darbingo amžiaus darbuotojai, t. y. patys tėvai / mamos didele dalimi ir susimoka už tas išmokas“, – svarstė viceministras.
Jis priminė, kad Lietuvoje, prieš įvedant universalius „vaiko pinigus“, buvo panaikintas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis, kuris buvo taikomas dirbantiems tėvams.
Tačiau dėl to vaiko pinigai pradėti finansuoti padidinus mokesčius dirbantiems tėvams / mamoms.
Pasak V. Šilinsko, gimstamumą skatina ne pinigai, o kitokie dalykai:
„Veikia darželiai, darbo ir šeimos balansas, ir visa kita, kas palengvina galimybę turėti vaikus. Esminė problema bus, kas pasirūpins senjorais senatvėje. Nebus vaikų – nebus ir kam rūpintis bei juos išlaikyti. Todėl, mano nuomone, vaikai – geriausia investicija senatvei.“
Valstybės duomenų agentūra skaičiuoja, kad pernai Lietuvoje gimė 20,6 tūkst. vaikų – tai yra 1445 mažiau nei užpernai ir 2707 mažiau nei ankstesniais metais.