Atitinkamas įstatymo pataisas trečiadienį oficialiai registravo Seimo narės Monika Ošmianskienė ir Morgana Danielė.
„Projektas parengtas paaiškėjus, kad Lietuvoje egzistuoja grupė asmenų su negalia, kuri yra išskirtinai diskriminuojama ir gauna ypatingai mažas šalpos neįgalumo pensijas, lygias tik 1 šalpos pensijos bazės dydžiui, t.y. 173 eurams.
Šis dydis yra vienodas tiek sunkios, tiek vidutinės negalios atveju. O lengvą negalią turintys negauna nieko. Be to, ši grupė asmenų su negalia yra vienintelė, kuri netenka šalpos neįgalumo pensijos tuo atveju, jei įsidarbina. Tai asmenys, kurie negalią įgijo būdami vyresni nei 24 metai ir neturėdami minimalaus darbo stažo“, – nurodoma projekto aiškinamajame rašte.
Jame atkreipiamas dėmesys, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atlieka Minimalių pajamų studiją, po kurios, remdamasi mokslininkų rekomendacijomis dėl minimaliųjų pajamų sistemos pertvarkos, imsis rengti atitinkamus teisės aktų pakeitimus.
Tačiau esą tai įvyks geriausiu atveju kitais metais.
„Tuo metu žmonėms gyventi reikia čia ir dabar. Įvertinus faktą, kad Lietuvoje yra dviženklė metinė infliacija, o elektros ir dujų kainos siekia neregėtas aukštumas, teikiamas šis Įstatymo projektas dar šiemet ir prašoma skubos“, – nurodoma rašte.
Pagal šiuo metu galiojantį Šalpos pensijų įstatymą, asmenims, pripažintiems netekusiais 60 proc. ir daugiau darbingumo (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažinti I ar II grupės invalidais) po to, kai jiems sukako 24 metai ir neturintiems minimaliojo darbo stažo mokama 1 šalpos pensijų bazės dydžio (173 eurų) šalpos neįgalumo pensija.
Projektu siūloma pakeisti įstatymą ir sunkią negalią turintiems asmenims, kurie negalią įgijo būdami 24-erių metų ar vyresnis, bet neturėdami minimaliojo darbo stažo, mokėti 2 šalpos pensijų bazės dydžio pensiją, kuri siektų 346 eurus.
Jeigu žmogus pajėgia dirbti visu krūviu, tai tokiems Neįgalumo pensija neturėtų būti mokama.
Dažniausia jie nelegaliai gavę tas pensijas už kyšius ir suklastotus ligos istorijų duomenis.