Minėtuose projektuose, kuriuos parengė keli Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai, siūloma įtvirtinti, kad, Seimui priėmus nutarimą, įpareigojantį operatyvinės veiklos subjektą ar paslapčių subjektą Seimui pateikti operatyvinę ar įslaptintą informaciją, šia informacija disponuojančio subjekto vadovas per 10 dienų privalėtų pateikti prašomą informaciją Seimui.
Projektą įvertinęs Teisės ir teisėtvarkos departamentas konstatavo, jog "yra pagrindo manyti, kad projektas neatitinka Konstitucijos, joje įtvirtinto operatyvinės veiklos subjektų nepriklausomumo principo".
Pagal Seimo statutą, projektus, dėl kurių kyla abejonių Teisės ir teisėtvarkos departamentui, vertina parlamentinis Teisės ir teisėtvarkos komitetas.
Seime susiginčijus dėl projekto ir pradėjus kvestionuoti Teisės ir teisėtvarkos departamento darbą, nuspręsta išaiškinimo kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją.
Po to priimtas dar vienas sprendimas - daryti svarstyme pertrauką iki Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) išaiškinimo.
Minėtus projektus NSGK atstovai parengė po to, kai Valstybės saugumo departamentas (VSD) neatsižvelgė į Seimo nutarimą, kuriuo buvo prašoma pateikti pažymas.
Šias pažymas departamentas, motyvuodamas dokumentų operatyviniu pobūdžiu, atsisakė perduoti laikinosios komisijos teisėmis VSD veiklą tyrusiam NSGK.
Paskutinę dieną, kuomet suėjo Seimo nurodytas terminas, VSD pateikė Seimui tris pažymas, tačiau ne tas, kurių laukta.
Pateikdamas pažymas, VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius Seimo valdybą informavo, jog komiteto jau skaitytas pažymas teikia pakartotinai, nes jos neatspindėtos atlikto tyrimo išvadose, tuo tarpu prašytų pažymų neteiks.
Iš pradžių atsisakymą VSD vadovas argumentavo tuo, jog būtų pakenkta vykdomam operatyviniam tyrimui, vėliau tvirtino, jog pažymos - keliančios abejonių, grįstos tik slapta klausytais pokalbiais.
Tęsiantis VSD ir parlamento konfliktui dėl pažymų, nuspręsta, jog Seimo valdyba kreipsis į Generalinę prokuratūrą, kad ši įvertintų minėtas pažymas ir nustatytų, ar jų pateikimas Seimo komitetui sukeltų grėsmę vykdomam tyrimui.
Seimo nariai, pažymas nusprendę išsireikalauti įstatymu, siekė, jog jų siūlomos pataisos būtų priimtos iki baigiantis pratęstai rudens sesijai - dar šią savaitę.
Seimui trečiadienį nepradėjus svarstyti projektų, nebeįmanoma, kad Seimas juos priimtų paskutinę sesijos dieną - ketvirtadienį, net jeigu būtų prašoma ypatingos skubos tvarkos.
Seimui nepriėmus projektų, jų iniciatoriai galimybės įpareigoti VSD pateikti slaptas pažymas turėtų laukti iki pavasario sesijos, kuri prasidės kovo 10-ąją.
REKLAMA