Teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus Seime antradienį laukia išbandymas – parlamentarų grupės jam inicijuota interpeliacija.
Interpeliaciją palaikantys opozicinių frakcijų, Mišrios Seimo narių grupės ir valdančiosios Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovai ministro reikalauja paaiškinti savo sprendimus bei veiksmų motyvus ir prisiimti atsakomybę už savo veiklą.
Parlamentarai ministrui priekaištauja dėl teismų reformos, visuomenės nepasitikėjimo teismais, dėl situacijos teismo medicinos srityje, laisvės atėmimo įstaigose, informacijos apie žmogaus teisių gynėją Alesį Beliackį perdavimo Baltarusijai, dėl įvykių Garliavoje ir teisingumo nevykdymo.
Balandžio 30 d. Seimo Pirmininkė Irena Degutienė perdavė parlamentarams iš teisingumo ministro R. Šimašiaus gautus atsakymus į jam pateiktą interpeliaciją. Pagal Seimo statutą, gavęs atsakymą į interpeliaciją, Seimas sesijos metu turi jį apsvarstyti savo posėdyje ne vėliau kaip per 5 darbo dienas.
Atsakydamas į klausimus, ministras pasidžiaugė, kad turi progą pristatyti tai, ką jam, kaip teisingumo ministrui, pavyko pasiekti tobulinant teismų darbą.
„Nei kaip teisingumo ministras, nei kaip politikas neturiu teisės daryti įtakos teismų sprendimams, tačiau mano, kaip ministro, atsakomybė yra užtikrinti, kad teismams būtų sudarytos sąlygos dirbti moderniai, viešai ir pagarbiai žmogui. Tai yra ypač svarbios prielaidos tam, kad stiprėtų visuomenės pasitikėjimas teismais ir jų priimtais sprendimais. Tačiau prielaidoms realizuoti būtinos nuoseklios ir kryptingos visų valdžios grandžių pastangos. Nors teismų sistemoje toli gražu nėra viskas gerai ir dar reikia nuveikti labai daug darbų, džiaugiuosi, kad, kaip ir pripažįstama interpeliacijos teikėjų, pavyko įgyvendinti tam tikras struktūrines reformas“, – sako R. Šimašius.
Jis tikisi, kad ir toliau nepritrūks ryžto ir palaikymo įgyvendinant ir kitus jo siūlymus dėl teismų veiklos pertvarkos, kad teismai veiktų sklandžiau.
Kaip numato Seimo statutas, po ministro kalbos ir atsakymų į Seimo narių klausimus bus surengta diskusija, kurioje žodis suteikiamas paeiliui pritariantiems ir nepritariantiems atsakymui į interpeliaciją Seimo nariams.
Po interpeliaciją gavusio ministro ir interpeliacijos iniciatorių baigiamųjų kalbų Seimas turės sudaryti redakcinę komisiją, kuri rengs Seimo nutarimo projektą dėl interpeliacijos.
Šio dokumento projekte turi būti pareikštas Seimo pritarimas arba nepritarimas ministro atsakymui.
Jeigu Seimo nutarimo dėl interpeliacijos projekte ministro atsakymas pripažįstamas esąs nepatenkinamas ir pareikštas nepasitikėjimas juo, toks nutarimo projektas gali būti priimtas slaptu balsavimu daugiau kaip pusės visų Seimo narių balsų dauguma.
Jeigu Seimo nutarimas dėl interpeliacijos priimamas, ministras, kuriam pareikštas nepasitikėjimas, privalo atsistatydinti.