Ketvirtadienį Seimas rengia diskusiją dėl šiuo metu Konvente dėl Europos ateities svarstomos Europos Sąjungos (ES) Konstitucinės sutarties projekto pagrindinių nuostatų, tarp jų -ES institucinės reformos.
Seimo Europos reikalų komitetas pirmadienį apsvarstė Vyriausybės poziciją dėl ES institucinės reformos ir jai pritarė, ragindamas tai padaryti ir Seimą.
Ši pozicija turėtų būti pateikta ES Konstitucinės sutarties projektą rengiančiam Konventui dėl Europos ateities.
Seimas turėtų suformuluoti savo poziciją dėl ES institucinės reformos, kvalifikuotos daugumos balsavimo išplėtimo mokesčių bei užsienio politikos srityse, gilesnio bendradarbiavimo gynybos srityje ir kitų klausimų.
Lietuvos ir daugelio kitų mažesniųjų valstybių atstovai Konvente laikosi nuomonės, jog reformuojant ES institucijas būtina išlaikyti lygybės tarp valstybių ir pusiausvyros tarp ES institucijų principus.
Mažosios ES valstybės ir stojančios šalys pasisako už tai, jog būtų išlaikytas pirmininkavimo ES Tarybai rotacijos principas, o kiekviena valstybės išsiplėtusios ES Komisijoje turėtų po vieną komisarą.
Tuo tarpu, Konstitucinės sutarties projekte, kurį remia didžiosios ES valstybės, siūloma įsteigti nuolatinio ES Tarybos pirmininko instituciją bei sumažinti Komisijos narių skaičių.
Konventas Konstitucinės sutarties projektą turėtų parengti iki birželį Graikijoje vyksiančio ES viršūnių susitikimo, o galutinius sprendimus turės priimti rugsėjį įvyksianti ES tarpvyriausybinė konferencija, kurioje dalyvaus ir Lietuva.
Žadama, jog stojančios valstybės tarpvyriausybinėje konferencijoje galės dalyvauti lygiomis teisėmis su senbuvėmis, tačiau neaišku, ar jos galės balsuoti.
Dešimt valstybių, tarp jų ir Lietuva, balandžio 16 dieną pasirašiusių stojimo į ES sutartis, tikisi pilnateisėmis narėmis tapti 2004 metų gegužę.
BNS