Seimas ketvirtadienį (01.23) antruoju balsavimu priėmė Konstituciją pataisą, liberalizuojančią žemės rinką Lietuvoje. Už Konstitucijos pataisą balsavo 116, prieš - 4, susilaikė 4 parlamentarai.
Konstitucijos 47-ojo straipsnio pataisa užsienio juridiniams ir fiziniams asmenims suteikia teisę įsigyti Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemę. Konstitucijos pataisa įsigalios po mėnesio, tačiau užsieniečiai galės įsigyti dirbamą žemę Lietuvoje tik praėjus 7 metams nuo Lietuvos narystės Europos Sąjungoje pradžios.
Pernai lapkritį ES sutiko, kad Lietuva 7 metus ribos žemės ir miškų ūkio paskirties žemės pardavimą užsienio fiziniams ir juridiniams asmenims. Pereinamasis laikotarpis nebus taikomas ES šalių ūkininkams, kurie gali įrodyti, kad ne mažiau kaip 3 metus gyvena ir ūkininkauja Lietuvoje.
Pereinamąjį laikotarpį reglamentuojantį konstitucinį įstatymą ir kitus Konstitucijos pataisą lydinčius teisės aktus Seimas numato priimti kitą savaitę.
"Įstatymas priimtas, darbas padarytas", - Seimo posėdyje parlamentarus pasveikino Seimo pirmininko pirmasis pavaduotojas socialdemokratas Česlovas Juršėnas.
Konstitucijos pataisa laikoma Seimo priimta, jeigu per kiekvieną balsavimą už tai balsavo ne mažiau kaip du trečdaliai visų Seimo narių. Seime iš viso yra 141 narys.
Iki šiol galiojanti Konstitucijos nuostata užsienio subjektams suteikė teisę įsigyti nuosavybėn tik ne žemės ūkio paskirties žemę, reikalingą jų veiklai Lietuvoje plėtoti.
Liberalizuoti žemės rinką Lietuva įsipareigojo derybose su Europos Sąjunga (ES).
"Šios dienos balsavimas buvo bene vienintelis barjeras Lietuvai sėkmingai integruojantis į ES", - teigė opozicinės Liberalų frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.
Lietuva preliminariai buvo atsisakiusi pereinamojo laikotarpio, tačiau vėliau pakeitė savo poziciją, siekdama užsitikrinti Seimo agrarininkų ir žemdirbių organizacijų paramą Konstitucijos pataisai.
Be to, yra numatoma suteikti lengvatas vietos žemdirbiams įsigyti dirbamą žemę pereinamajame laikotarpyje.
Konservatoriai ir liberalai piktinosi, kad valdančiosios daugumos atstovai tokiu būdu suteikia privilegijas vienai visuomenės grupei.
Tačiau kai kuriems Seimo nariams pereinamasis laikotarpis ir numatomos lengvatos žemdirbiams pasirodė nepakankamas argumentas pritarti pataisai.
"Žemė yra bene vienintelė nacionalinė vertybė, kuri dar yra išlikusi Lietuvos žmonių rankose, nemanau, kad Seimas turi sudaryti galimybę šiai nuosavybei išslysti iš rankų", - piktinosi socialdemokratas Mykolas Pronckus.
Prieš žemės rinkos liberalizavimą taip pat pasisakė ir jaunalietuvių lyderis Stanislovas Buškevičius.
Pirmasis balsavimas dėl Konstitucijos 47 straipsnio pakeitimo Seime įvyko praėjusių metų pavasarį.
Įstatymai numato, kad dėl Konstitucijos pataisų turi būti balsuojama du kartus, o tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka.
BNS