Seimas, daugiausia konservatorių balsais, priėmė Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus, kuriais reorganizuojamos alkoholio, tabako ir narkotikų kontrolės institucijos.
Parlamentas jau yra priėmęs, o prezidentė pasirašiusi Sveikatos sistemos įstatymą dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento funkcijų, tačiau su tuo susijusių lydinčiųjų teisės aktų priėmimas buvo užstrigę.
Pagal priimtus teisės aktus naikinama Valstybinė alkoholio ir tabako kontrolės tarnyba bei Narkotikų kontrolės departamentas, šias įstaigas sujungiant, o dalį kontrolės funkcijų perduodant Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.
Krikščionių frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis sakė susilaikęs balsuodamas, nes nepritaria siūlymui, kad būtų sujungtos dvi skirtingos įstaigos. „Funkcijos iš esmės jų skiriasi. Manau, šiuo atveju nukentės narkotikų prevencija, nes, kaip bebūtų gaila, bet alkoholis užgožia šią sritį," - portalui balsas.lt aiškino V. Žiemelis.
Stiprins kontrolę
Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sakė, kad, tiek Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba, tiek Narkotikų kontrolės departamentas dirbo neefektyviai, trūko personalo, o narkomanija bei alkoholizmas toliau plinta.
„Akivaizdu, kad 19 žmonių negali kontroliuoti visų 17 – os tūkstančių alkoholio prekybos taškų,“ - svarstė konservatorius ir atmetė nuogąstavimus, kad reorganizacija pareikalaus papildomų biudžeto lėšų. Šiuo metu abiems kontroliuojančioms institucijoms kasmet skiriama po milijoną litų.
„Vėl gaunasi komiška situacija, kada Seimas priima pagrindinį įstatymą, o lydinčiųjų nepraleidžia. Dėl to vilkinimo užsitęs reorganizacija ir nukentės tos tarnybos darbas,“ - sakė pirmininkas ir kritikavo Seimo opoziciją blokuojant lydinčiųjų aktų priėmimą.
„Kartais pritrūksta logikos kolegoms Seimo nariams. Gal dėl kažkokių asmeninių dalykų yra trukdomas ir blokuojamas Seimo darbas, nesiregistruojama balsuojant ir taip toliau,“ - vardijo A. Matulas.
Pasigenda logikos
Vienas opozicijos atstovų, Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos narys Algirdas Sysas atrėžė, jog būtent konservatoriai neužtikrino kontroliuojančių institucijos veiklos efektyvumo, o sujungti alkoholio, tabako ir narkotikų kontrolę yra nelogiška.
Pasak A. Syso, „jei A. Matulas yra toks kovotojas už blaivybę, kaip koks Valančius, jis galėjo pasirūpinti, kad būtų skirtas papildomas finansavimas, papildomai įdarbinti specialistai arba pakeisti netinkami vadovai.“
Socdemas kritikavo planus kurti Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžią kontrolės instituciją ir nurodė, kad pasaulinėje praktikoje tokios tarnybos pavaldžios tiesiogiai Vyriausybei.
Be to, kalbėdamas apie balsavimus parlamente, A. Sysas sakė, kad prezidentės pasirašytas pirminis įstatymas buvo priimtas neatsakingai, dalyvaujant nedideliam parlamentarų skaičiui: „pažiūrėkite, kaip jie balsavo – kai kurie aiškiai nesuprato spausdami mygtukus,“ - nurodo A. Sysas.