• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas po pateikimo pritarė Užimtumo rėmimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektui.

Už balsavo - 56, prieš - 11, susilaikė 16 parlamentarų. Pagrindiniu komitetu paskirtas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Projektą bendru sutarimu nuspręsta svarstyti skubos tvarka.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak projekto iniciatoriaus, socialinės apsaugos ir darbo ministro Rimanto Jono Dagio, Seimui teikiamas naujos redakcijos Užimtumo rėmimo įstatymas yra istorinis.

REKLAMA

Projektu siekiama sušvelninti ekonominio sunkmečio įtaką nedarbo augimui, sudaryti galimybes išsaugoti darbo vietas ir didesniam žmonių skaičiui dalyvauti aktyvios darbo rinkos priemonėse, taip pat paskatinti bedarbius aktyviau jose dalyvauti.

„Tai be galo svarbus pataisų paketas, kuriam įsigaliojus valstybėje sumažėtų nedarbas, būtų skatinamas verslas, o darbo netekę gyventojai būtų labiau socialiai apsaugoti. Tai neabejotinai istorinis projektas, įrodantis, kad valstybė gali pasirūpinti kiekvienu žmogumi“, - sakė R. J. Dagys.

REKLAMA
REKLAMA

Naujos redakcijos Užimtumo rėmimo įstatymo projekte išplėstas ratas asmenų, turinčių teisę gauti subsidiją darbo vietai steigti, kai pradedamas nuosavas verslas. Minėtą subsidiją mokėti siūloma asmeniui, kuris pats pradeda verslą ir steigia darbo vietą sau, pasinaudodamas Europos prisitaikymo prie globalizacijos padarinių fondo lėšomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be kita ko, projekte siūloma remti ir savarankišką užimtumą, kai verslą pradeda vienas iš tėvų, kurio šeimoje auginami 3 ir daugiau vaikų. Pasak projekto rengėjų, sėkmingas daugiavaikių tėvų verslas padėtų į darbinę veiklą įtraukti ir kitus šeimos narius. Projekte numatytas maksimalus subsidijos darbo vietai steigti dydis - iki 40 minimalių mėnesio algų dydžio.

REKLAMA

Įmonės, kurios dėl finansinių sunkumų dirba ne visą darbo laiką ar jose skelbiamos prastovos, galės atlikti laikino pobūdžio darbus, skirtus palaikyti ir plėtoti vietos bendruomenės socialinę infrastruktūrą.

Taip pat, siekiant padėti išlaikyti esamas darbo vietas, siūloma viešuosius darbus organizuoti ir ekonominius sunkumus patiriančiose įmonėse. Viešuosius darbus galėtų organizuoti verslo bendrovės, įstaigos ir organizacijos, nepriklausomai nuo jų nuosavybės formos. Juose dalyvautų tiek minėtų įmonių darbuotojai, tiek ir teritorinės darbo biržos siųsti asmenys.

REKLAMA

Įstatymo pakeitimo projekte numatoma, kad teritorijose, kur nedarbo lygis 1,5 karto viršija šalies vidurkį, bedarbiams nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimas bus pratęsiamas 2 mėnesiais ilgiau.

Projekte siūloma kompensuoti ir atvykimo į darbą iš tolimesnių vietovių išlaidas. Kompensuoti siūloma tada, kai buvęs bedarbis tolimojo ar vietinio (priemiestinio) susisiekimo autobusais, traukiniu ar nuosavu transportu turi pasiekti darbo vietą, esančią toliau nuo namų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompensaciją numatoma mokėti 3 mėnesius, kai išlaidos kelionei viršija 20 proc. įsidarbinusiojo darbo užmokesčio, ir jis yra mažesnis už 2 minimalius mėnesinius atlyginimus (MMA), tai yra 1600 litų. Kelionės kompensavimo dydis sieks 0,5 MMA, arba iki 400 litų per mėnesį.

Be kita ko, numatoma galimybė buvusiems bedarbiams kompensuoti ir dalį apgyvendinimo išlaidų, kai žmogus į darbo vietą vyksta ne dažniau kaip kartą per savaitę. Kompensacijos dydis per mėnesį sieks iki 0,5 MMA, arba iki 400 litų.

REKLAMA

Įstatymo projekto pataisose numatyta, kad į mokymo stipendiją pretenduos ne tik netekę darbo gyventojai, bet ir tie žmonės, kuriems darbdaviai dar tik įteikė įspėjimo lapelius apie atleidimą iš darbo. Šiuo metu mokymosi stipendija siekia 0,7 minimalaus mėnesio atlyginimo (MMA), arba 560 litų. Jeigu nedarbo socialinio draudimo išmoka didesnė negu mokymosi stipendija, bedarbio pasirinkimu bus mokama nedarbo socialinio draudimo išmoka.

REKLAMA

Projekte parama numatoma tiems gyventojams, kurie dėl įvairių aplinkybių prižiūri savo šeimos narius ir negali susirasti tinkamo darbo. Po profesinio mokymo kursų įgiję socialinių darbuotojų kvalifikaciją, juos įdarbinusiems darbdaviams bus subsidijuojama iki 2 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMA), arba 1600 litų darbo užmokesčio suma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, subsidijos trukmė bus pailginta tiems žmonėms, kuriems susirasti darbą yra sunkiau. Pavyzdžiui, numatoma iki 12 mėnesių skirti subsidiją jauniems asmenims, kuriais prieš pradedant savarankišką gyvenimą rūpinosi globėjai šeimose, šeimynose ar vaikų globos namuose. Tokios pat trukmės subsidiją siūlomą mokėti ir nėščioms moterims, vaiko globėjui, rūpintojui ir vienišiems asmenims, auginantiems vaiką iki 8 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų.

REKLAMA

Anot Seimo nario Kazimiero Kuzminsko, šio įstatymo pataisos yra labai naudingos. „Daugelis žmonių, kurie ir gauna atitinkamas pašalpas, sako „norėtume dirbti, padaryti kažką naudingo, tačiau nieko nereglamentuoja joks teisinis aktas“, - kalbėjo jis.

Savo ruožtu parlamentaras Algirdas Sysas negailėjo kritikos projekto rengėjams ir nepalaikė Užimtumo rėmimo įstatymo pakeitimo įstatymo projekto.

„Galima sutikti, kad dalis pataisų iš principo yra svarstytinos, bet žvelgiant į visą paketą, kas čia pateikta, tai visais atvejais įvairios išmokos ir teisė gauti išmokas yra mažinama. Nemanau, kad visa valstybė ir visi piliečiai yra didelė globos įstaiga“, - sakė A. Sysas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų