Seimas antradienį priėmė tai numatančias Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo pataisas: už balsavo 67, prieš - 22, o susilaikė 24 Seimo nariai.
Ekonomikos komiteto narys konservatorius Dainius Kreivys tikino, kad po keturių vadovavimo įmonei metų „žmogus išsisemia“.
„Geras vadovas, jeigu jis dirba 10 metų vadovu vienos įmonės, rinkoje nesunkiai ras darbą“, - teigė Ekonomikos komiteto vadovas „valstietis“ Virginijus Sinkevičius.
Konservatorius Edmundas Pupinis prognozavo, kad dirbdamas antrą kadenciją, įmonės vadovas praras motyvaciją, nes žinos, kad trečią kadenciją įmonei vadovauti nebegalės. „Tvarkietis“ Petras Gražulis piktinosi, kad Seimas nebeleido dalyvauti vadovo konkurse tiems, kas jau bus vadovavę įmonei dvi kadencijas. Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algimantas Dumbrava apgailestavo, kad tokioms pataisoms įsigaliojus, „būsime priversti atsisakyti gerų vadovų“.
Iki šiol paskirtas vadovas toliau dirbs iki jo paskyrimo pabaigos. Galiojančios terminuotos darbo sutarties laikas prilyginamas pirmajai kadencijai, jei asmuo vadovauja mažiau negu 5 metus, antrajai - 5-10 metų, o jei daugiau negu 10 metų, pasibaigus sutarčiai, būtų atšauktas.
Jei vadovas paskirtas neterminuotai ir dirba mažiau negu 5 metus, jis toliau vadovaus dar 5 metus - šis laikas bus prilyginamas pirmajai kadencijai, o jei 5-10 metų, toliau vadovautų dar 5 metus - ir tai būtų antroji jo kadencija, o jei jis vadovauja daugiau negu 10 metų, jis galėtų dirbti dar vienerius metus - iki 2019 metų.
Šiuo metu beveik pusei valstybės įmonių (34 iš 79) vadovauja žmonės, dirbantys postuose daugiau nei 10 metų, o ilgiausiai - daugiau nei 20 metų, vadovauja 12 miškų urėdijų ir kelių priežiūros įmonių vadovai. Tiek pat metų dirba ir dviejų valstybės valdomų bendrovių vadovai.
Šiuo metu valstybė valdo 79 valstybės įmones ir 49 akcines bendroves.
Pakeisti valstybės ir savivaldybės įmonių vadovų skyrimo tvarką siūlo prezidentė Dalia Grybauskaitė.