Seimas penktadienį (07.04) priėmė Vyriausybės teiktus Pensijų kaupimo ir Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymų projektus, sudarysiančius teisines prielaidas dalį valstybinio socialinio draudimo įmokos iš Sodros nukreipti į pensijų fondus.
Šiandien Seime turėtų būti priimtos ir kitų vienuolikos įstatymų, susijusių su pensijų reforma, pataisos.
Tačiau balsuodami dėl pensijų reformos pradžios, Seimo nariai nepalaikė Raimundo Palaičio siūlymo sušvelninti apribojimus privačių pensijų fondų ir jų valdymo įmonių bei jų teikiamų paslaugų reklamai.
"Pensijų reformą reglamentuojančiuose įstatymuose yra įtvirtinta daug saugiklių, kad pensijų fondai nebankrutuotų, todėl jų savireklamai varžtus būtų galima atleisti nieko nesibaiminant, juolab kad didelių reklamos kampanijų nei pensijų fondai nei juos valdysiančios įmonės nepadarys, nes neturės tam lėšų", - sakė R. Palaitis.
Seimo pirmininko pavaduotojas Gintaras Steponavičius taip pat piktinosi, kad Seimas palaikė nuostatą, kad privatūs pensijų fondai ir jų teikiamos paslaugos bus reklamuojamos mokesčių mokėtojų lėšomis.
Pensijų reformos reklamai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuoja išleisti 1 mln. litų.
"Nelogiška, kad privačius pensijų fondus ir jų teikiamas paslaugas reklamuotų valstybė", - sakė G.Steponavičius.
Tuo tarpu Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Algirdas Butkevičius pažymėjo, kad pensijų fondų ir jų valdymo įmonių savireklamos galimybės apribotos atsižvelgiant į pasaulinę praktiką, rodančią, kad kuriose valstybėse pensijų fondai ir jų valdymo įmonės į reklamą investavo neefektyviai.
"Žmonės, gavę daug informacijos, daug ir investavo į pensijų fondus, kurie vėliau bankrutavo", - sakė A. Butkevičius. Už pensijų fondų ir jų teikiamų paslaugų reklamos pažeidimus yra numatytos baudos iki 100 tūkst. litų. Seimas taip pat atmetė R. Palaičio siūlymo, kad baudos viršutinė riba būtų sumažinta iki 10 tūkst. litų.
Pensijų reformos įstatymas numato, kad nuo 2004 metų sausio 1 dienos gyventojai ir toliau mokės įmokas "Sodrai" ir kartu galės dalį šių įmokų savanoriškai nukreipti į pensijų fondus. Pirmaisiais reformos metais įmoka kaupiamajam draudimui siektų 2,5 proc. jo gaunamų pajamų - tiek pat, kiek dabar socialiniam pensijų draudimui moka pats apdraustasis.
Kaupiamosios įmokos tarifas kasmet laipsniškai būtų didinamas po 1 procentinį punktą iki 5,5 proc. 2007 metais.
Už laikotarpį, kai asmuo nedalyvavo pensijų kaupime, valstybinė socialinio draudimo senatvės pensija nebus mažinama. Jei asmuo, kaupęs pensiją, nesulauks senatvės pensijos amžiaus, visos jo sukauptos lėšos bus paveldėtos įpėdinių.
Kaupimo bendrovių veiklą prižiūrės Vertybinių popierių komisija ir Valstybinė draudimo priežiūros tarnyba, o asmenų, nusprendusių kaupti lėšas privačiame pensijų fonde, įmokas kaupimo bendrovėms perves "Sodra".
BNS