Seimas įteisino Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnų rotaciją.
Tai numatyta priimtose, šalies vadovės Dalios Grybauskaitės teiktose, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įstatymo ir statuto bei Valstybės saugumo departamento (VSD) įstatymo ir statuto pataisose.
Teisės aktų pataisomis nutarta įtvirtinti VSD generalinio direktoriaus, jo pavaduotojų, vadovaujančias pareigas einančių VSD pareigūnų, STT direktoriaus pirmojo pavaduotojo ir pavaduotojo, statutinių šios tarnybos struktūrinių padalinių, nesančių kitame struktūriniame padalinyje, vadovų ir pavaduotojų tarnybinį kaitumą.
Priimtais pakeitimais nuspręsta, kad visi šie pareigūnai bus skiriami penkerių metų laikotarpiui ir galės eiti pareigas ne daugiau kaip 10 metų iš eilės. STT direktoriui šios nuostatos jau galioja. Pagal įstatymų pakeitimus, STT struktūrinių padalinių vadovai ir pavaduotojai į tas pačias pareigas penkerių metų laikotarpiui galės būti skiriami pakartotinai, jei jų veikla bus įvertinta labai gerai.
STT statuto pakeitimais taip pat nutarta išplėsti asmenų, galinčių užimti STT direktoriaus, jo pirmojo pavaduotojo ir kitų pavaduotojų pareigas, ratą. Įsigaliojus pakeitimams, į šias pareigas galės pretenduoti ne tik valstybės tarnybos, bet ir teisėjo ar prokuroro darbo patirtį turintys asmenys.
Įstatymų pakeitimai įsigalios nuo 2012 m. Iki jų įsigaliojimo į pareigas paskirtų VSD generalinio direktoriaus pavaduotojų, STT direktoriaus pirmojo pavaduotojo ir STT direktoriaus pavaduotojų kadencija bus skaičiuojama nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos.
Kitų pareigūnų, kuriems nustatomas penkerių metų tarnybos laikotarpis, paskirtų į pareigas iki šio įstatymo įsigaliojimo ir šias pareigas ėjusių daugiau kaip penkerius metus, tarnyba bus prilyginama vienam tarnybos laikotarpiui, o šias pareigas ėjusių daugiau kaip 10 metų - dviem tarnybos laikotarpiams. Daugiau nei 10 metų tas pačias pareigas ėjusį pareigūną, kurio tarnyba įvertinama labai gerai, galima bus pakartotinai skirti ne ilgesniam kaip dvejų metų laikotarpiui.
Tikimasi, kad tarnybinio kaitumo galimybė leis stiprinti vadovavimą orientuojant veiklą į rezultatus, padarys veiklą skaidresnę, leis išvengti institucijos sustabarėjimo ir kitų neigiamų padarinių, kuriuos lemia menkas vadovaujančias pareigas einančių pareigūnų kaitumas.