Bahreinas, Omanas, Kataras, Tanzanija, Gabonas, Čilė, Pietų Afrikos Respublika, Australija, Izraelis – tai vos kelios egzotiškos ir tolimos valstybės, kuriose savo pėdsakus paliko keliauti nusiteikę Lietuvos parlamentarai, rašo „Respublika“.
Tapti Seimo nariu yra naudinga ne vien dėl geros algos, neapskaitomų išmokų kanceliarinėms prekėms ir brangstantiems degalams bei kitų eiliniam žmogui neprieinamų privilegijų.
Lyderiauja konservatoriai
Parlamentaro mandatas lengvai atveria duris į egzotiškas šalis, kur, užsimanius nuvykti pačiam, reikėtų gerokai pasverti šeimos biudžetą.
„Tarptautinių ryšių naudos Lietuvai“ širma tradiciškai pridengiamo parlamentinio turizmo vienvaldžiai lyderiai Seime – konservatoriai Egidijus Vareikis ir Emanuelis Zingeris.
Nuo šios parlamento kadencijos pradžios E.Vareikis jau buvo išvykęs į 96 komandiruotes ir 13 kelionių. E. Zingeris kiek kuklesnis, tačiau toks pat aistringas keliautojas – Seimo valdyba šį parlamentarą jau buvo išleidusi į 80 komandiruočių ir 24 keliones.
Vykti į komandiruotes apsimoka labiau – tuomet Seimo valdyba įprastai padengia visas išvykos išlaidas: sumoka už bilietus, draudimą ir atseikėja solidžius dienpinigius.
Kelionėmis laikomi tie vizitai, į kuriuos siunčia ne Seimas, bet leidimo išvykti reikia vien tam, kad įstatymų leidėjas turėtų kuo pateisinti plenarinių posėdžių pravaikštas.
Išvykoms – milijonai
Šiems metams Seimo valdyba tautos išrinktųjų kelionėms ir komandiruotėms yra numačiusi 3,4 mln. litų, iš kurių net 570 tūkst. litų yra rezervuota, t. y. numatyta papildomiems parlamentarų išlaidavimams žvalgantis po pasaulį.
Ėdriausia yra nuolatinė Seimo delegacija Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje, kuriai 2008 metams atseikėta 300 tūkst. litų.
Išlaidžiausias iš komitetų – Europos reikalų komitetas, kurio narių pasivažinėjimams skirta 250 tūkst. litų. Tiesa, kiek nuskriaustos frakcijos, mat, neatsižvelgiant į jų dydį, visoms vienodai skirta po 20 tūkst. litų kelionpinigių.
Kur ir kodėl už milijonus litų kasmet skrenda ir važiuoja parlamentarai? Ką įstatymų leidėjai sužino svetur, o ypač tuose kraštuose, kurie visais aspektais itin tolimi nuo Lietuvos?
Apie Lietuvą iš Afrikos
Seimo narys Arminas Lydeka šiemet balandį šešioms dienoms buvo komandiruotas į Bahreino karalystę, kur vyko garsaus Krans Montanos forumo konferencija „Rytų ir Vidurio Europos ekonomikos strategija Persijos įlankos valstybių atžvilgiu“.
„Seimo nariai važiuoja ne į valstybę, o į renginį. Tai, kad šiuo atveju buvo Bahreinas, tik atsitiktinumas. Ten vyko labai svarbaus Krans Montanos forumo konferencija, kuri buvo orientuota į naująsias, Rytų Europos, rinkas ir bendradarbiavimą su arabų šalimis, - sakė A. Lydeka. - Pasirodžiau sėkmingai, pristačiau mūsų šalies energetinę situaciją, sužinojau, kaip šiuos klausimus sprendžia kitos valstybės. Bahreine vyko daug apskritųjų stalų įvairiomis temomis, tad dalyvauti buvo tikrai naudinga ir man, ir Lietuvai“.
Konservatorė Danutė Bekintienė su socialdemokratu Algirdu Sysu šių metų balandį devynioms dienoms buvo išvykusi į Keiptauną – Pietų Afrikos Respubliką, kur buvo surengta Tarpparlamentinės sąjungos 118-oji sesija.
„Kartu su viso pasaulio parlamentarais kalbėjomės apie pasaulines problemas – skurdo mažinimą ir badą, - pasakojo D. Bekintienė. - Nežinau, ar Lietuvai nereikia žinoti, kokios yra globalinės problemos. Be to, kolegė iš Šveicarijos minėjo Lietuvą kaip valstybę, kur aktyviai vyksta prekyba žmonėmis, moterimis, o mūsų šalies įstatymai nepakankamai griežti, todėl ta prekyba didelė. Šveicarė sakė, kad už tokius nusikaltimus reikia duoti 20 metų kalėjimo“.
D. Bekintienė guodėsi, kad pabūgusi žiniasklaidos dėmesio Seimo valdyba pernai neišleido į tokią pat sesiją, vykusią kitame egzotiškame krašte – Indonezijai priklausančioje Balio saloje.
Pernai „Respublika“ rašė apie parlamentarės Jadvygos Zinkevičiūtės išvyką į Afrikoje esantį Gaboną, kur buvo surengta Frankofonijos parlamentinės asamblėjos sesija. Tuomet atlikome eksperimentą ir įsitikinome, kad Seimo narė prancūziškai kalba gana prastai.
Šiemet tokia pat sesija buvo surengta jau Kanadoje, ten J. Zinkevičiūtė vyko su parlamentaru Arimantu Dumčiumi ir Seimo kanceliarijos vertėja.
Beje, parlamentarai į komandiruotes neretai vyksta ne vieni – kalbų nemokantys įstatymų leidėjai kartu vežasi ne tik vertėjus, bet ir savo padėjėjus, Seimo Tarptautinių ryšių skyriaus valdininkus.
„Aš prancūziškai nekalbu idealiai, bet prancūzakalbėje kompanijoje nesijaučiu vienišas – man vertėjo nereikia, - pasakojo A. Dumčius. - Be to, šiemet Frankofonijos parlamentinės asamblėjos sesijoje Lietuvos atstovams nereikėjo skaityti pranešimo, o tik kontaktuoti su kolegomis“.
Kas Izraelio premjeras?
Praėjusio vasario pabaigoje neblaivus prie vairo įkliuvęs Vladimiras Orechovas pasaulio vertybėmis nusprendė pasidomėti Graikijai priklausančioje Rodo saloje. Birželio pabaigoje Seimo narys penkias dienas dalyvavo čia vykusioje Tarpparlamentinėje ortodoksų asamblėjoje „Iššūkiai, kylantys iš globalios vertybių sistemos krizės (krikščioniškas ortodoksinis požiūris)“.
„Asamblėja jungia 27 valstybes, kur yra ortodoksų religija, - pasakojo V. Orechovas. - Kadangi esu šio tikėjimo atstovas, man buvo labai įdomu dalyvauti tokioje asamblėjoje, kur susirenka labai aukšto rango dvasininkai. Mes kalbėjomės apie globalias krizes, tokias kaip smurtas, prostitucija, vyresnio amžiaus žmonių negerbimas, seksualinė prievarta, terorizmas ir t. t.“
Seimo narys Jonas Jagminas kovo mėnesį šešias dienas lankėsi Izraelyje, ten dirbo konferencijoje „Susigiminiavę miestai ir savivaldos organizacijos“.
„Dviejose sekcijose skaičiau du pranešimus – pristačiau Lietuvą, tad nauda akivaizdi: klausėsi labai daug parlamentarų iš kitų valstybių, - sakė J.Jagminas. - Tai buvo milžiniška konferencija, kurią pagerbė ir pats Izraelio premjeras... Omaras, Olmaras (Izraelio vyriausybės vadovas yra Ehudas Olmertas – red. past.) ar kaip ten jis. Buvome ir Izraelio vidaus reikalų ministro priėmime, susitikime su Jeruzalės miesto meru, taigi veikėme stipriai“.
Užmiršta atsiskaityti
Po kiekvienos komandiruotės ar kelionės už valdiškus pinigus Seimo nariai privalo pateikti rašytinę ataskaitą. Nors šie formalūs rašinėliai dažniausiai primena perrašytą įvykusio tarptautinio renginio programą, dalis įstatymų leidėjų pamiršta net ir tokią paprastą savo prievolę.
Daugiausiai skolų už savo vizitų ataskaitas turi aktyvusis keliautojas E. Zingeris. Jis nėra atsiskaitęs už savo išvykas 2005 metais (Rusija, Anglija, Prancūzija), 2006 metais (Izraelis, Malta, JAV, Prancūzija).
Ramūnas Garbaravičius vis dar skolingas ataskaitą už 2005 metais įvykusias keliones į Vengriją ir Belgiją, o 2006 metais – į Estiją.
Viačeslavas Škilis iki šiol nepateikė ataskaitos už 2005 metų komandiruotę į Latviją bei 2006 metų išvyką į Suomiją.
Julius Girdvainis