Socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko sprendimu, duotas startas seniai planuotiems 19 projektų, kurie bus finansuojami Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis. Jais bus siekiama padėti asmenims dėl įsipareigojimų šeimai negalintiems dirbti ar pilnavertiškai dalyvauti darbo rinkoje. Įgyvendinant šiuos projektus, bus ugdomas tolerantiškas požiūris į šeimą turinčius darbuotojus, darbo vietose kuriama šeimai palanki aplinka, didinamas socialinių paslaugų prieinamumas.
„Viena iš priežasčių, kodėl atsirado poreikis tokiems projektams, yra tai, kad šiuo metu darbuotojai turi ribotas galimybes derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus. Tai apsunkina daugelio gyventojų galimybes dirbti, prisitaikyti prie pokyčių darbo rinkoje“, - SADM pranešime spaudai cituojamas D. Jankauskas.
Kita vertus, ministro teigimu, nepakankamai diegiamos ir lanksčios darbo formos, stinga šeimai palankių darbo vietų, trūksta paslaugų, kurios padėtų asmenims, prižiūrintiems vaikus ar savimi visiškai negalinčius pasirūpinti artimuosius. Be to, iki šiol išlieka nepalankus ir darbdavio požiūris į šeimai įsipareigojimų turinčius darbuotojus.
Šie projektai finansuojami Europos socialinio fondo lėšomis pagal 2007–2013 m. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos priemonę ,,Šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimas“. Minėtiems 19 projektų įgyvendinti iš viso skirta 36 mln. litų.
„Daugumai organizacijų Europos Sąjungos struktūrinė parama yra bene vienintelė galimybė įgyvendinti tokio pobūdžio projektus. Todėl šia parama aktyviai naudojasi tiek privačios įmonės, tiek valstybės, savivaldybės įstaigos ar tarptautinės organizacijos“, - aiškino ministras D. Jankauskas.
Anot pranešimo, ES lėšomis bus finansuojamos paslaugos asmenims, kurie dėl įsipareigojimų šeimai nedirba arba turi sunkumų, derindami įsipareigojimus šeimai ir darbui. Taip pat ir tiems gyventojams, kurių vidutinės šeimos pajamos, tenkančios vienam šeimos nariui per mėnesį, yra mažesnės už valstybės remiamų pajamų trigubą dydį - 1050 litų.
Už ES lėšas šiems asmenims galės būti organizuojamos vaikų ar neįgaliųjų priežiūros paslaugos, kol kiti šeimos nariai dirba arba bedarbiai dalyvauja bendruosius įgūdžius tobulinančiuose mokymuose. Tarkim, bedarbiai šeimos nariai galės tobulinti užsienio kalbų žinias, mokytis kompiuterinio raštingumo.
Ypač daug dėmesio bus skiriama skatinant darbdavius kurti šeimai palankią darbo aplinką – taikyti lanksčias darbo organizavimo formas, sudaryti kolektyvines darbo sutartis, formuoti palankų požiūrį į šeimą. Tai bus daroma rengiant mokymus, konsultacijas darbdaviams, darbuotojų ir savivaldybių atstovams.
Ministerija tikisi, kad projektų naudą pajus visi šalies gyventojai, nes minėtos aktualios problemos bus sprendžiamos skirtinguose regionuose.