„Labai svarbu, kad sparčiai tiektume Ukrainai būtinus šaudmenis“, – žemuosiuose parlamento rūmuose sakė O. Scholzas.
Jis pažadėjo, kad bus imtasi veiksmų per kitą savaitę įvyksiantį Europos Sąjungos viršūnių susitikimą, teigdamas, kad valstybės narės „priims priemones, kad būtų užtikrintas dar geresnis ir nepertraukiamas tiekimas“.
„Esame pasirengę atverti savo pirkimų projektus ir kitoms valstybėms narėms“, – pridūrė vokiečių kancleris.
Vakarų partneriai perspėja, kad Ukrainai labai trūksta haubicų sviedinių, nes tūkstančiai jų kasdien iššaudomi šaliai kovojant su besitęsiančia Rusijos invazija.
Ukrainiečiai blokui pranešė, kad norint atremti rusų puolimą ir patiems pradėti kontrpuolimus, reikalingi 350 tūkst. sviedinių per mėnesį.
Šiuo metu ES šalys ginčijasi dėl detalių, pavyzdžiui, kas bus atsakingas už užsakymų teikimą ir ar jos galės pirkti tik iš Europos gamintojų.
Pirmadienį Briuselyje vyksiančiame gynybos ir užsienio reikalų ministrų susitikime jos tikisi susitarti dėl dviejų milijardų eurų vertės plano, kuriuo siekiama padidinti savo atsargas ir pateikti bendrus užsakymus Ukrainai skirtiems šaudmenims, o kitą ketvirtadienį prasidėsiančiame viršūnių susitikime – pritarti šiam planui.
Pirmoji susitarimo dalis apimtų vieno milijardo eurų bendrų lėšų skyrimą, siekiant, kad ES valstybės narės toliau pildytų savo šaudmenų atsargas.
Pagal antrąją dalį ES panaudotų dar vieną milijardą eurų, kad vykdydama svarbius bendrus viešuosius pirkimus, kuriais būtų siekiama sustiprinti bloko gynybos pramonę, užsakytų Ukrainai 155 mm sviedinių.
Už vidaus rinką atsakingas eurokomisaras Thierry Bretonas praėjusią savaitę pareiškė, kad „mums būtina pereiti prie tam tikro karo ekonomikos režimo“.
„Mums būtinai reikia užtikrinti, kad galėtume drastiškai padidinti savo pajėgumus, kad galėtume daugiau gaminti Europoje“, – sakė jis.
Tačiau Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius pareiškė, kad raginimais Europos ekonomiką statyti ant karo bėgių einama per toli.
„Tai būtų pražūtingas signalas“, nes tai reikštų, kad „viską pajungiame ginklų ir amunicijos gamybai“, sakė jis.
„Mes – Europos Sąjunga ir Vokietija – nekariaujame“, – teigė ministras.