Strasbūre vykusiame Europos Parlamento posėdyje O. Scholzas sakė, kad ES turėtų tvirtai remti Ukrainą tiek ilgai, kiek būtina.
Jo kalba buvo pasakyta tiek Europai, tiek Rusijai svarbią dieną.
Gegužės 9 dieną minimos pasiūlymo, kuriuo remiantis buvo sukurta ES, metinės.
Rusijoje gegužės 9 dieną Pergalės dienos paradu pažymima Sovietų Sąjungos pergalė prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare.
Rusų prezidentas Vladimiras Putinas antradienį Maskvos Raudonojoje aikštėje vadovavo Pergalės dienos minėjimui, kuriame dalyvavo tūkstančiai karių, norėdamas parodyti karinę galią, nors jo kariuomenė patiria nesėkmes mūšio lauke Ukrainoje.
„Maskvoje, esančioje už 2 200 km į šiaurės rytus nuo čia, Putinas demonstruoja savo karius, tankus ir raketas. Nesileiskime įbauginami tokio jėgos demonstravimo“, – sakė O. Scholzas.
Kalbėdamas apie tai, kaip nacių laikų Vokietijos „imperialistinė megalomanija“ užleido vietą ES ir jos siekiui užtikrinti bendrą taiką ir gerovę, O. Scholzas sakė: „Niekas iš mūsų nenori grįžti į tuos laikus, kai Europoje galiojo stipresniojo teisė.“
Todėl, pasak jo, „gegužės 9 dienos žinia nėra tai, kas šiandien sklinda iš Maskvos.“
„Veikiau tai yra mūsų žinia: praeitis nenugalės ateities“, – pridūrė jis.
Daugiapolis pasaulis
O. Scholzas teigė, kad stiprėjant ekonomikoms Afrikoje, Azijoje ir Pietų Amerikoje „XXI amžiaus pasaulis bus daugiapolis“.
Tie, kurie jaučia nostalgiją „fantazijoms apie didžiosios galios statusą,.. yra įstrigę praeityje“, sakė jis.
Jis pripažino, kad „konkurencija ir varžymasis iš Kinijos pusės neabejotinai padidėjo“.
Jis visiškai pritarė Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen pozicijai, kad Europai reikia protingai mažinti riziką dėl Kinijos, o ne laikytis griežtesnės pozicijos, kurios reikalauja Jungtinės Valstijos.
Jis pridūrė, kad Vašingtonas „išlieka svarbiausiu Europos sąjungininku“, ir pabrėžė NATO vaidmenį skatinant Europos siekį didinti gynybos produktų gamybą, siekiant užtikrinti jos pačios saugumą ir aprūpinti Ukrainą jos kare su Rusija.
Siekdamas sustiprinti ES perspektyvas besikeičiančiame pasaulyje, O. Scholzas teigė, kad blokas turėtų įvykdyti savo pažadus leisti prie bloko prisijungti Vakarų Balkanų kaimynėms.
Tačiau, pasak jo, tai parodė, kad ES reikia rimtai tvarkytis.
Visų pirma reikia racionalizuoti sprendimų priėmimą gynybos ir mokesčių klausimais, kad būtų panaikinta šiuo metu valstybių narių turima veto teisė.
O. Scholzas taip pat pabrėžė, kad svarbu užtikrinti, jog visos valstybės narės laikytųsi ES demokratijos ir teisinės valstybės principų, Europos Parlamento nariams garsiai kritikuojant Vengriją ir Lenkiją.
Jis taip pat pasiūlė, kad bet kokiose diskusijose dėl ES reformos būtų naudinga apsvarstyti būdus, kaip sustiprinti Europos Komisiją – ES vykdomąją instituciją.