• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

SBA koncernas koronaviruso pandemijos metu susidūrė su panašiomis problemomis, kaip ir daugelis verslų, darbuotojus, teko išleisti š prastovas ir stabdyti gamybą. Vėliau praėjus pirmajam šokui, teko ieškoti būdų, kaip padėti ne tik sau, bet ir kitiems. Tad viena koncerno įmonė ėmė siūti daugkartines apsaugines kaukes, jas ir pardavinėjo, ir dalino gydytojams.

SBA koncernas koronaviruso pandemijos metu susidūrė su panašiomis problemomis, kaip ir daugelis verslų, darbuotojus, teko išleisti š prastovas ir stabdyti gamybą. Vėliau praėjus pirmajam šokui, teko ieškoti būdų, kaip padėti ne tik sau, bet ir kitiems. Tad viena koncerno įmonė ėmė siūti daugkartines apsaugines kaukes, jas ir pardavinėjo, ir dalino gydytojams.

REKLAMA

Apie pokyčius, kurie koncerno įmonių grupėje liks ir pasibaigus pandemijai. Apie populiariausius gaminius, kuriuos labiausiai mėgsta pirkėjai ir jis pats portalui tv3.lt pasakojo SBA koncerno viceprezidentas Egidijus Valentinavičius.

Su kokiomis problemomis SBA koncernui teko susidurti pandemijos metu, gal galėtumėte palyginti abu karantinus? Kokius skirtumus pastebėjote?

Nors atrodo, kad situacija panaši, tačiau abiejų karantinų iššūkiai ir problemos labai skyrėsi. Pirmojo karantino metu, praėjusių metų pavasarį teko gana greitai stabdyti gamybą. Pirkėjai supanikavo ir nebenorėjo savo užsakymų. Nežinomybė ir neapibrėžtumas lėmė, kad viskas sustojo. Tad mes pusantro mėnesio buvome sustabdę visas gamybines įmones.

REKLAMA
REKLAMA

O antrojo karantino metu įmonėje pradėjo atsirasti koronaviruso užsikrėtimo atvejų. Teko imtis griežtų apsaugos priemonių ir sugalvoti, kaip apsaugoti darbuotojus ir toliau tęsti veiklą. Juk padalinyje susirgus vienam žmogui tekdavo beveik visus darbuotojus dirbusius viename skyriuje izoliuoti.

REKLAMA

Taip pat antrojo karantino metu pajutome tiekimo grandinės trūkinėjimus. Tiekėjai pavesdavo, reikėdavo greitai ieškoti alternatyvų.

Ar karantino ribojimai keitė koncerno darbo pobūdį? Kokie tie pasikeitimai?

Gamybinių įmonių darbuotojai negali dirbti namuose, tačiau ieškojome sprendimų, kaip užtikrinti, kad darbuotojai kuo mažiau kontaktuotų tarpusavyje. Paskirstėme darbuotojus į dvi pamainas.

O administracijos darbuotojai ėmė dirbti namuose, nes jų darbo pobūdis tai leido.

SBA koncernas garsus savo baldų įmonėmis. Ar keitėsi baldų paklausa ir pasiūla? Ar pradėję dirbti iš namų žmonės daugiau pirko baldų, ėmė atnaujinti savo namus?

REKLAMA
REKLAMA

Baldų paklausa karantino metu nenukrito. Tačiau išryškėjo atskiros baldų grupės, kurios labiausiai domino pirkėjus. Populiariausi karantino metu buvo biuro baldai, fasadinės virtuvės baldų dalys, minkšti baldai – sofos ir foteliai. Šių baldų populiarumas rodo, kad žmonės daugiau leido namuose ir norėjo juos padaryti patogesnius.

Ko gero, žmonės pinigus, kuriuos įprastai būtų skyrę pramogoms, drabužiams, dabar išleido namams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Padidėjusi paklausa baldų pramonei padėjo lengviau išgyventi karantinus. Naujų produktų įvedimas į rinką nebuvo stabdomas, viskas vyko, kaip ir buvo numatyta.

Dar viena jūsų koncerno aprangos įmonė „Utenos trikotažas“ viena pirmųjų dar pirmojo karantino metu ėmė gaminti apsaugines daugkartinio naudojimo kaukes? Galbūt turite statistikos, kiek jų pardavėte? Ar šis produktas vis dar populiarus?

REKLAMA

Pirmojo karantino metu gaminti daugkartines kaukes nusprendėme labai greitai. Tuo metu situacija buvo sudėtinga. Apsauginių kaukių trūko, o jų kainos kilo. Matydami šią situaciją labai greitai perorientavome gamybą ir ėmėme siūti apsaugines kaukes. Tai buvo naujas produktas, niekada dar nebandytas.

Įmonė jautė atsakomybę aprūpinti žmones kaukėmis, todėl darbuotojai paskyrė vieną savaitgalį ir siuvo kaukes ligoninėms ir poliklinikoms. Per visą laikotarpį buvo pasiūta, išdalinta ir parduota daugiau nei 700 tūkst. kaukių.

REKLAMA

Įvedėme ir naujovių, buvo siuvamos kaukės iš medžiagos su sidabro jonais, kurie naikina virusus ir bakterijas. Šis gaminys buvo labai populiarus, kaukes parduodavome tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Tačiau, kai pamatėme, kad situacija stabilizavosi, kai rinkoje atsirado pakankamai vienkartinių kaukių, „Utenos trikotažas“ sustabdė gamybą ir grįžo prie savo įprastų produktų.

Taip pat užsiimate nekilnojamu turtu, pirmenybę teikiate žaliosioms technologijoms? Kokią matote šių technologijų matote ateitį? Kaip vertinate lietuvių požiūrį į žaliąsias technologijas?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje tiek žmonės, tiek verslas suprato: reikia rūpintis, kad darytume kuo mažesnį poveikį mus supančiai aplinkai. Pats koncernas didelį dėmesį skiria atsinaujinančiai energetikai.

Kalbant apie žaliuosius pastatus, visi supranta, kad jie yra reikalingi, tačiau juos ne visada žmonės įperka. Todėl daug pastangų dedame, kad jie taptų prieinami kuo platesniam žmonių ratui. Ilguoju laikotarpiu tokie pastatai padeda sutaupyti. Panašiai kaip ir su elektromobiliais, iš pradžių tenka brangiai sumokėti, tačiau paskui jie padeda taupyti pinigus, kuriuose išleistume degalams.

REKLAMA

SBA koncernas apima keletą skirtingų veiklos sričių. Ar jūs pats perkate, naudojate, išbandote koncerno gaminamus produktus? Galbūt turite savo mėgstamiausius?

Naudoju, tai kas arčiausiai kūno, t. y. drabužiai ir apatinis trikotažas. „Utenos trikotažas“ yra atsakinga įmonė, kuri didelį dėmesį skiria tvariai ir ekologiškai drabužių gamybai. Todėl jų produkcija tapo miela ir sava, kurią nešioja ir mano šeimos nariai.

REKLAMA

Kalbant apie baldus, irgi norisi išbandyti tai, ką gaminame. Labiausiai mėgstu koncerno gaminamus valgomuosius stalus. Tačiau baldų dažnai juk nekeičiame, todėl visko išbandyti neišeina. 

Kokių pokyčių koncernui teko patirti pandemijos metu? Kalbant apie darbuotojus, ar mažinote jų skaičių, išleidote į prastovas?

Pirmojo karantino metu pirmą kartą koncerno istorijoje teko stabdyti gamybą, o darbuotojus išleisti į prastovas pusantro mėnesio. Tačiau visą laiką tikėjome, kad ši situacija yra laikina. Todėl darbuotojų neatleidome. Nestabdėme ir numatytų projektų. Todėl karantino laikotarpiu pavyko sukurti ir naujų darbo vietų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip vertinate valdžios pagalbą verslui? Ar teko ja naudotis?

Beveik 3 tūkst. darbuotojų buvome išleidę į prastovas. Todėl įgijome teisę į subsidijas, tad kaip ir kiekvienas karantino metu nukentėjęs verslas jomis pasinaudojome. Tai iš dalies padėjo kompensuoti nuostolius. Karantino metu mūsų pajamos krito daugiau kaip dviem trečdaliais.

Valstybės pagalba padėjo nestabdyti investicinių plėtros projektų ir tokiu būdu padidinti darbo vietų skaičių.

REKLAMA

Daugelis verslų skundėsi ir vis dar skundžiasi karantino ribojimais, skaičiuoja prarastus nuostolius, tačiau jūs vietoje to padėjote medikams, dovanojote jiems reikalingos įrangos. Kodėl vis buvo ryžtasi sunkiu metu padėti kitiems? Juk tikrai nemažai verslų šiuo metu patys prašė pagalbos.

Minčių, kad galėtume elgtis kitaip, nebuvo. Esame socialiai atsakinga įmonių grupė. Todėl nusprendėme suteikti pagalbą gydytojams, kurie kovojo su virusus priešakinėse linijose.

REKLAMA

Supratome, kad jei sveikatos sistema neišsilaikys dėl nesuvaldomo sergančiųjų skaičiaus išėjimas iš krizės bus ilgas ir skausmingas. Visi žinome, kiek užtrunka viešieji pirkimai, o medikams įrangos reikėjo čia ir dabar. Todėl sprendimas padėti medikams buvo priimtas labai greitai.

Nupirkome ir perdavėme ligoninėms plaučių ventiliavimo aparatus, deguonies koncentratorius, dezinfekcines priemones. „Utenos trikotažas“ pasiuvo 15 tūkst. daugkartinių kaukių.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat padėjome sunkiai besiverčiantiems pensininkams. Nupirkome ir išdalinome jiems maisto paketus. Žmonės nesijautė pamiršti ir jautė, kad jais rūpinamasi.

Iš viso paramai skirta suma viršijo 600 tūkst. eurų.

Kaip pasikeis ar jau pasikeitė SBA koncernas koronaviruso pandemijos metu? Kokių turite ateities planų?

Ko gero, aukšti higienos reikalavimai dar išliks ilgą laiką. Organizacijos viduje susitelkėme ir ėmėme labiau rūpintis vienas kitu. Išmokome tam tikrus darbus dirbti nuotoliniu būdu. Tad toks darbo pobūdis išliks ir pasibaigus karantinui. Esame gamybinė įmonė, tad negalime radikaliai pereiti prie nuotolinio darbo, tačiau nuotolinio darbo galimybių atsirado daugiau.

Kalbant apie naujoves koncerne matome daug galimybių elektroninės prekybos srityje ir žaliųjų pastatų sektoriuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų