Seimo pirmadienį priimtame naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatyme – kelios naujovės: tarybos nario priesaika ir seniūnaičio mandatas. Tačiau tiesioginių mero rinkimų klausimas nejuda iš vietos.
Kaip internetiniam puslapiui „Balsas.lt“ sakė Darbo partijos narys Valentinas Bukauskas, vadovavęs naujos redakcijos įstatymą rengusiai darbo grupei, Vietos savivaldos įstatymo pataisose įvedama nauja sąvoka – tarybos nario priesaika reiškia, kad nuo 2011 metų savivaldybių tarybos nariai turėtų prisiekti kaip ir prezidentas, Seimo, Vyriausybės nariai ir teisėjai. Toks reikalavimas 2007 metais išrinktoms savivaldybių taryboms dar negalios - prisiekti turės kitos kadencijos savivaldybių tarybų nariai.
Iki šiol savivaldybių tarybos buvo vienintelė politinės valdžios institucija, kurios nariams prisiekti nereikėjo. Dėl to ši naujovė gali užkirsti kelią asmenims, kuriuos Konstitucinis Teismas yra pripažinęs sulaužius priesaiką, tapti savivaldybių tarybos nariais.
Šiuo metu Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario mandatą turi partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas. Konstitucinis Teismas yra pripažinęs, kad R. Paksas būdamas prezidentu sulaužė duotą priesaiką.
Įstatymo pataisomis taip pat numatoma dar viena savivaldos naujovė. Nutarta, kad seniūnijos teritorinėse vietovėse atsiras nauja pareigybė - bus renkami seniūnaičiai. Pasak V. Bukausko, seniūnaičiai dalyvaus seniūnų sueigose, formuos „programinį biudžetą, numatys, kam tie pinigai bus panaudoti“. Parlamentaro teigimu, gavę visuomeninį mandatą seniūnaičiai galės dalyvauti savivaldybių tarybose svarstant įvairiausius klausimus ir apginti savo poziciją.
Nepaisant šių naujovių, tiesioginių mero rinkimų klausimas įstrigo – nieko naujo nuspręsta nebuvo. Anot V. Bukausko, „tiesioginiai merų rinkimai dar yra svarstymo stadijoje“.
Frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Egidijus Klumbys „Balsui.lt“ tvirtino balsavęs prieš šias įstatymo pataisas dėl to, jog vilkinama išspręsti tiesioginių mero rinkimų problemą. „Pačiai idėjai nepritariau. Matau daug problemų ir netikslumų. Pirmiausiai reikėjo iki galo išspręsti tiesioginių mero rinkimų klausimą. Viena problema liko kaboti Seimui nepriėmus jokio sprendimo, o dabar yra modeliuojamas kitas mechanizmas“, - aiškino E. Klumbys.
Už įstatymą balsavo 61 parlamentaras, 5 buvo prieš, 11 susilaikė.