Tokį prašymą pateikė nukentėjusiuoju byloje pripažintas Robertas Povilaitis, per Sausio įvykius žuvusio Apolinaro Povilaičio sūnus. Apie teismui įteiktą prašymą BNS informavo R.Povilaitis.
Jo advokato teigimu, tuometinio Sovietų Sąjungos prezidento ir vyriausiojo karinių pajėgų vado M.Gorbačiovo parodymai gali būti itin reikšmingi, siekiant detaliau sužinoti, ar SSRS instituciniu lygmeniu tyrė Sausio 13-osios įvykius, nustatė dėl to atsakingus asmenis, reikšmingas aplinkybes.
Be to, teisininkas atkreipė dėmesį, kad baudžiamojoje byloje kaltinimai dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumu pateikti tuometiniam SSRS gynybos ministrui Dmitrijui Jazovui, buvusiam SSRS vidaus reikalų ministrui Borisui Pugo, buvusiam SSRS valstybės saugumo komiteto pirmininkui Vladimirui Kriučkovui, kities buvusiems aukštiems pareigūnams.
„Tiek D.Jazovas, tiek B.Pugo buvo tiesiogiai pavaldūs M.Gorbačiovui, todėl pastarasis gali turėti duomenų apie šių asmenų ir jų organizuotos bendrininkų grupės veiksmus bei priimtus sprendimus“, – teigė advokatas.
R.Povilaitis taip pat yra kreipęsis į Generalinę prokuratūrą, kad ši suteiktų M.Gorbačiovui specialiojo liudytojo statusą.
Istorinė byla
Šiemet sukako 25 metai nuo 13-osios nakties, kai dėl sovietų karių vykdytų veiksmų prie Spaudos rūmų, Televizijos bokšto bei Lietuvos radijo ir televizijos pastato buvo nužudyta 14 civilių.
Dėl karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui teisiami 65 asmenys, byla šių metų sausį pradėta nagrinėti teisme. Savo apimtimi ir kaltinamųjų skaičiumi tai yra viena didžiausių baudžiamųjų bylų nepriklausomos Lietuvos teismų istorijoje. Visi kaltinamieji, išskyrus du, teisiami už akių.
1999 metais Sausio 13-osios byloje dėl antivalstybinių organizacijų kūrimo ir kitų nusikaltimų anksčiau kalėti buvo nuteisti šeši asmenys.