• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujojo vidaus reikalų ministro Tomo Žilinsko paskyrimas suerzino pareigūnų profesinės sąjungas, ginančias iš Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pasitraukusį ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Seimo rinkimuose dalyvausiantį Saulių Skvernelį. Ar profsąjungų lyderių aktyvumas, kurį premjeras Algirdas Butkevičius įvardijo politikavimu, reiškia tai, kad LVŽS papildys nauji S. Skvernelio bendraminčiai?

11

Naujojo vidaus reikalų ministro Tomo Žilinsko paskyrimas suerzino pareigūnų profesinės sąjungas, ginančias iš Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pasitraukusį ir su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) Seimo rinkimuose dalyvausiantį Saulių Skvernelį. Ar profsąjungų lyderių aktyvumas, kurį premjeras Algirdas Butkevičius įvardijo politikavimu, reiškia tai, kad LVŽS papildys nauji S. Skvernelio bendraminčiai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Darau išvadą, kad Vidaus reikalų ministerijos sistemoje esančios profsąjungos pradėjo politikuoti, o politinis neutralumas yra aiškiai įtvirtintas statute, dėl kurio priėmimo buvo giriamas ir buvęs ministras S. Skvernelis.

REKLAMA

Pagal politinio neutralumo principą pareigūnai negali dalyvauti politinių partijų ar politinių organizacijų veikloje. Pareigūnai gali išsakyti savo nuomonę, bet reikia jausti ir atsakomybę. Mes jau gavom informacijos, kad kai kurių profesinių sąjungų lyderiai ruošiasi dalyvauti rinkimuose. Aš manau, tai būtų labai neteisingas žingsnis, jiems būnant statutiniais darbuotojais“, – ketvirtadienį „Žinių radijui“ sakė A. Butkevičius, reaguodamas į pareigūnų profesinių sąjungų abejones dėl kandidato, o dabar jau naujojo vidaus reikalų ministro T. Žilinsko kompetencijos.

REKLAMA
REKLAMA

Profsąjungų atkirtis: tik giname savo teises

Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) pirmininkas Vladimiras Banel neslėpė kritiškai vertinantis A. Butkevičiaus pareiškimus apie tai profesinių sąjungų politikavimą.

„Jeigu jie mano, kad pareigūnų teisių gynimą ir aiškų pasakymą, kad kai kurie ministrai yra nepriimtini, nes jie nieko nedaro, vadina politikavimu, tai jų nuomonė ir aš daugiau neturiu, ką pakomentuoti“, – portalui tv3.lt sakė V. Banel.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, profesinių sąjungų aktyvumas VRM vadovo paieškų kontekste tėra tik savo pareigų vykdymas, tai pareigūnų teisių gynimas.

„Tai yra pareigūnų interesų ir teisių gynimas, sakant kokie darbai yra svarbūs, visų pirma, finansavimas, programa „1000“, statuto įgyvendinimas ir finansavimas jam, aprūpinimas, mokymai ir kita, vertinant premjero, kandidato ir jau dabartinio vidaus reikalų ministro veiklą, ankstesnę ir dabartinę retoriką, nes dabar, kalbant apie reformas, sakoma, kad „pažiūrėsiu, susipažinsiu“. Keista, kaip būnant viduje galima nežinoti. Tai taip, mes tai darysime ir toliau, beje tai darėme ir iki šiol“, – komentavo pareigūnų atstovas.

REKLAMA

Panašiai kalbėjo ir buvusiam vidaus reikalų ministrui S. Skverneliui patarinėjęs, anksčiau NPPS vadovavęs Vytautas Bakas. Jo teigimu, pavyzdžiui, Skandinavijos valstybėse profesinės sąjungos veikia kaip lobistai, siekiantys ginti darbuotojų interesus.

Anot V. Bako, pareigūnų profesinių sąjungų reiškiama parama buvusiam vidaus reikalų ministrui S. Skverneliui ir abejonės dėl naujojo ministro galimybių tęsti reformas yra visiškai suprantamos.

REKLAMA

„Mano nuomone, kad net, jei kažkur profesinės sąjungos klysta ar persūdo, reikia jų klausti, kodėl tokia reakcija. Aš buvau susitikęs su profsąjungų lyderiais vakar, mes kalbėjome apie tas jų reakcijas ir jie turi labai daug argumentų. Jeigu premjeras jų paklaustų, jie išdėstytų argumentus, kurie siekia R. Palaičio laikus, kada teisėsauga tiesiog buvo, jų nuomone, nuskurdinta. Tai tos jų emocijos yra nuskurdintos. [...] Aš tai nesiečiau su S. Skverneliu. [...] Aš matau baimę, kad sustos reformos“, – komentavo V. Bakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Likti politikos nuošaly negali

Portalo tv3.lt kalbinta Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) pirmininkė Loreta Soščekienė, kalbėdama apie profesinių sąjungų vaidmenį VRM vadovo paieškose, kalbėjo kiek diplomatiškiau.

„Manau, kad profesinės sąjungos turi ginti savo narių teises, o visi kiti dalykai yra lyderių pasirinkimai ir, jeigu vieni pasirenka profesines sąjungas kaip tramplyną daryti kažkokią politinę karjerą, tai yra žmonių pasirinkimas, jų vertybių klausimas. Man labai sunku vertinti kiekvieno žmogaus pasirinkimą.

REKLAMA

Visiškai nuošaly politikos nei viena profesinė sąjunga negali likti, nes vis tiek vienaip ar kitaip politikų sprendimai mūsų veiksmus įtakoja. Kita vertus, statutinis pareigūnas yra davęs priesaiką Lietuvai, o ne atskiram ministrui, ne premjerui, ne Seimo pirmininkei. Tos priesaikos ir turime laikytis, nepriklausomai nuo to, kas bus valdžioje, ar tai mums patiks, ar ne“, – aiškino L. Soščekienė.

REKLAMA

Vis dėlto, LTPF vadovė pripažino, kad pareigūnų profesinės sąjungos visiškai nereaguoti į ministro, kurį palaikė, pakeitimą kitu asmeniu, negali.

„Labai sunku likti politiškai neutraliam, kai politikoje vyksta tokie pasikeitimai, kai ministrai yra išprašomi iš ministerijos. Kalbant apie ministrą S. Skvernelį, tai, kaip bebūtų, mums, statutiniams pareigūnams, tai buvo ministras, kuris suprato mūsų problemas, jautė tam tikrus sentimentus. Mes esame gal kiek egoistai, bet mums tai buvo pakankamai naudinga. Tikrai tai buvo tas žmogus, kuriam nereikėjo aiškinti nuo pasaulio atsiradimo, ką veikia policija, pasienis, kitos statutinės tarnybos“, – pažymėjo L. Soščekienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su buvusiu ministru – pas LVŽS?

Ar S. Skvernelio pasitraukimas iš vidaus reikalų ministro posto ir posūkis į politiką gali tapti pavyzdžiu jį palaikančių profesinių sąjungų lyderiams, buvusio ministro komandai? Apie tai pareigūnų profsąjungų vadovai kalbėti atirai nenori.

LTPF pirmininkė L. Soščekienė teigė Seimo rinkimuose dalyvausianti kaip rinkėja. Tuo metu NPPSS vadovas V. Banel pažymėjo kol kas nesvarstantis apie dalyvavimą Seimo rinkimuose, tačiau iš esmės tokios minties visiškai neatmeta.

REKLAMA

„Aš kol kas neplanuoju ir nesvarstau. Yra įdomesnių dalykų, viena vertus. Kita vertus, turiu konkrečių darbų, kuriuos turiu nuveikti.

Kaip klostysis tie įvykiai perspektyvoje, tai ar aš, ar mano kolegos patvirtinsime (dalyvavimą Seimo rinkimuose – tv3.lt), kai ateis laikas, kada bus apsispręsta, ar šie rinkimai, ar kiti rinkimai, ar kitos kadencijos. Dar per anksti apie tai kalbėti“, – kalbėjo V. Banel.

REKLAMA

Buvęs S. Skvernelio patarėjas V. Bakas taip pat nepanoro atskleisti, ar ketina dalyvauti parlamento rinkimuose kartu su LVŽS.

„Yra dar tam laiko apie tai pagalvoti ir tą sprendimą pristatyti. Nesu kažkoks labai svarbus žmogus, nes tam, kad dalyvauti rinkimuose iš tiesų nepakanka vien būti profesinės sąjungos buvusiu vadovu. Tam turi būti ir kitos sąlygos. Dar matyt ne laikas apie tai kalbėti“, – mįslingai aiškino V. Bakas.

REKLAMA
REKLAMA

Naujajam ministrui bus nelengva

Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Lauras Bielinis atkreipė dėmesį į tai, kad profesinių sąjungų veikla kone visada balansuoja ties politinio veikimo riba.

„Profesinė sąjunga yra tam tikra organizacija, kuri kontroliuoja arba padeda dirbantiesiems darbo santykius reguliuoti tarp dirbančiojo ir darbdavio, ir kuomet profsąjunga staiga iš šios darbo santykių reguliavimo sferos išplečia savo kalbėjimą ir į įtakas į politinių santykių sferą, tai ji pavirsta iš profesinės sąjungos į kažkokią politinę struktūrą, politinę organizaciją. Ir įstatymu jiems tai nėra leidžiama“, – komentavo L. Bielinis.

Politologo teigimu, pareigūnų profesinių sąjungų vadovai, remiantys buvusį vidaus reikalų ministrą S. Skvernelį ir galbūt galvojantys apie dalyvavimą parlamento rinkimuose, iš esmės privalėtų pasirinkti ir nebūti vienu metu dviejuose frontuose.

„Tai yra jų asmeninis apsisprendimo reikalas (dėl dalyvavimo rinkimuose – tv3.lt), bet tai nėra profsąjungos, kaip struktūros sprendinys. Bet kiekvienas iš jų atskirai gali tą daryti ir, darydamas tai, bus priverstas atsitraukti nuo veiklos profesinėse sąjungose, nes suderinti veiklas bus sudėtinga“, – aiškino L. Bielinis.

REKLAMA

„Esu tikras, kad visuomet sunku perimti postą iš populiaraus ministro. Natūralu, kad dalis komandos yra prisirišę prie S. Skvernelio ir jiems sunku. Galbūt jie planuoja pereiti su juo į politiką, taigi naujajam vidaus reikalų ministrui bus problematiška su jais dirbti“, – reziumavo politologas.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų