O galbūt rinkosi pigesnius – lenkiškus obuolius. O mitybos specialistė pataria kuo naudingas, nors ir pernykštis lietuviškas vaisius.
Asta akylai žiūri ir renka pačius gražiausius pernykščio derliaus obuolius. Kruopščiai atrinkti obuoliai keliaus į mokyklas, prekybos centrus.
„Labai supuvėlių mažai. Žiūrint veislė kokia, rūšis, priklauso nuo rūšies, vieni išsilaiko geriau, kiti mažiau“, – aiškina darbuotoja Asta.
Aukštikalnių sodų vadovas sako, kad šiemet priskynė virš 4000 tonų obuolių. Įpusėjus pavasariui saugyklose dar likę daugiau nei 300 tonų.
„Kiek va dirbu – 30 metų, tai trečias kartas – 2006, 2018 ir šie metai, kai pilnai gegužės mėnesiui dar turėsim obuolių pardavimui. Šiais metais visi didieji augintojai dar visą gegužį tikrai prekiaus obuoliais“, – tvirtina bendrovės „Aukštikalnių sodai“ vadovas Arvydas Paškevičius.
Itin prasti, anot ūkininko, buvo sausio–vasario mėnesiai.
„Vienas iš tinklų, sakykim, 70 tonų nuperka per mėnesį, tai sausio mėnesį buvo tik 4,5 tonos“, – sako A. Paškevičius.
Pasak augintojo, obuolių kainos jis nekėlė kelerius metus. Priklausomai nuo veislės obuolius parduoda nuo 50 iki 63 centų. Tai didmeninė kaina. Augintojas svarsto, kodėl per šią žiemą žmonės suvalgė gerokai mažiau lietuviškų obuolių.
„Po švenčių gal išsiišlaidavę, išgąsdino elektros, šildymo sąskaitos“, – kalba A. Paškevičius.
Pasak ūkininko, gali būti, kad žmonės taupydami dažniau rinkosi lenkiškus obuolius, kurie galutiniam vartotojui būna iki 20 procentų pigesni.
„Kai tokiais kriziniais metais, išgąsčių metais, aišku, kaina turi labai didelės įtakos“, – tvirtina A. Paškevičius.
O ir lenkų sodininkai, anot augintojo, siekė visais įmanomais būdais parduoti užaugintą derlių.
„Kai užsidarė lenkams į rytus kelias ir Azijoj buvo didelių problemų šiais metais su pardavimu, o buvo rekordinis pas lenkus derlius, tai jie ir stengėsi bet kokiomis sąlygom, bet kokia kaina išsiparduoti. Buvo labai didelis spaudimas iš lenkų pusės“, – sako A. Paškevičius.
Sniegė Panevėžio turguje prekiauja Panevėžio rajono sodininko obuoliais. Moteris taip pat tvirtina, kad šiais metais neįprastai daug likę pernykščio derliaus.
„Dar gegužį tai tikrai užteks, galim šiais metais ir nepabaigti. Sunku pasakyt, kaip prekyba bus“, – tvirtina Sniegė.
Nors pastovių pirkėjų, anot prekeivės, netrūksta. Visgi dažnas renkasi kainą.
„Renkasi atvežtinį dėl to, kad jis pigesnis“, – sako Sniegė.
Štai, ką kalba pirkėjai:
„Sumažės mokesčiai, valgysim daugiau obuolių lietuviškų.“
„Po kokius tris į dieną suvalgau.“
„Aš pensininkas, esu ne toks ir turtingas, bet porą trejetą kilogramų dar nusiperku, savaitei laiko man užtenka.“
Mitybos specialistė primena, kad obuolys, ypač užaugintas savame krašte, nepraranda savo gerųjų savybių ir peržiemojęs, aišku, jei laikytas tinkamomis sąlygomis.
„Kaip ką tik nuskintas nuo obels tikrai nebus, bet bet kokiu atveju tai bus naudingesnis negu iš parduotuvės nusipirktas apelsinas“, – tikina dietistė Deimantė Garšvinskė. Tačiau specialistė primena, kad ir naudingų produktų svarbu nepadauginti.
„Ne veltui egzistuoja šitas posakis, kad obuolys per dieną padaro sveiką kiekvieną. Iš tikrųjų, tai labai maistingas, nes 85 procentai yra vandens, labai daug suteikia sotumo jausmo, tada pilna įvairiausių vitaminų – C, K, folio rūgšties, nereikia pamiršti apie mineralines medžiagas, yra kalio, nemažai antioksidantų“, – aiškina D. Garšvinskė.
Tačiau dietistė sako, kad alergiškiems ar žarnyno problemų turintiems asmenims obuolių vertėtų vengti arba jais mėgautis itin saikingai.
Jie mieliau supudys arba kiaulems susers obuoliu pertekliu, negu sumazins pardavimo kainas. Paziurekit - kas dedasi prekybos centruose. Bananai ir apelsinai kainuoja pigiau uz lietuviskus obuolius. Uztat ju niekas ir neperka, kad ir labai norisi.
Idiotai, bent i Ispanija eksportuotu, nes ten vaisiu - darzoviu krautuvelese pomidorai, vynuoges, ananasai kainuoja po 1 eura, mandarinai - po 0,50 euro, o apelsinai - po 0,33 euro, gi obuoliai Ispanijoje stabiliai kainuoja po 1,20 - 1,50 euro (priklausomai nuo rusies) mat Ispanai savo obuoliu neturi - neauga pas juos tokie vaisiai, tad visiems ispanams - obuoliai yra skani egzotika. Paimtu ukininkas - nuvarytu i Ispanija "fura" obuoliu, o is ten barteriu gautu tris furas apelsinu. Juos nesunkiai Lietuvoje parduotu urmu Prekybos centrams po 0,50 euro, ir gautusi, kad uz savo obuolius uzdirbo po 1,50 euro / 1 kg.
Verslo planas tikrai neprastas. Jei kas sugalvos pasinaudoti - mielai prasom. Galit nedekoti. Ire nustokit verkti nuolat. Tai jiems derlius buvo prastas - tragedija. Tai derlius pernelyg didelis ir obuoliai per ziema pernelyg gerai issilaike ir yra perteklius - dar didesne tragedija. :D