„Vienas iš Kelių direkcijos prioritetų – saugaus eismo švietėjiška veikla, kuria siekiama ugdyti atsakingą eismo dalyvį. Nors žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičius mažėja, tačiau norėtųsi dar geresnių rezultatų. Turime išsikėlę ambicingus tikslus – įgyvendinti Viziją Nulis – iki 2050 metų pasiekti, kad eismo įvykiuose nežūtų nė vienas žmogus. Šio tikslo siekiame tiek kurdami saugią ir patogią infrastruktūrą, tiek ir vykdydami švietėjišką veiklą, o šie renginiai – dar viena proga priminti žmonėms, kad saugumas keliuose priklauso nuo kiekvieno iš mūsų“, – sako Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos vadovas Vitalijus Andrejevas.
Nors problema opi statistiniais skaičiais ir skaudžiais padariniais, renginio organizatoriai kviečia pažvelgi į ją kitu kampu.
„Statistika rodo, kad daugelis šalies gyventojų į vairavimą išgėrus žiūri pro pirštus. Vis dar neįsisąmoninama problema, nesuvokiama, kaip stipriai alkoholis gali veikti vairuojant. Todėl kviečiame visuomenę kalbėtis bei siūlome galimybę patirti imitacinius pojūčius, kai vairuojama apsvaigus nuo alkoholio. Saugaus eismo dienai skirtuose renginiuose skatinsime problemą spręsti per patirtis – bendraujant ir išbandant pasekmės, kurių realiame gyvenime nė vienas nenorėtume patirti“, – sako vairavimo mokyklos AmpliusLT vadovas ir saugaus eismo ekspertas Artūras Pakėnas.
Balandžio 6-ąją visuose trijuose miestuose vyks diskusijos su saugaus eismo ekspertais ir kviestiniais svečiais – automobilių sporto bei klubų, vienijančių įvairių transporto priemonių gerbėjus, atstovais. Juos kalbins humoristai ir aktoriai Mantas Stonkus, Audrius Bružas ir Kirilas Glušajevas, kurie apie rimtas problemas kalbėsis paprastai ir su trupučiu sveiko humoro. Kaip sako Mantas Stonkus: „Vairuoti išgėrus yra tas pats, kas žaisti rusišką ruletę: gali bandyti vieną kartą, du, tačiau kažkada vis tiek nusišausi“. Kartu su savo kolegomis jis ragins dalintis savo istorijomis, patirtims, taip bandant suprasti, kodėl žmonės nejaučia atsakomybės, sėsdami už vairo išgėrę, nevertina savo ir kitų sveikatos bei gyvybės, kas ir kaip gali padėti tai pakeisti.
Renginiuose netrūks aktyvios veiklos. Atėjusiųjų lauks pramoginės rungtys, bus galima išbandyti vairavimo stimuliatorius, kuriuos sukonstravo Simuliatorių akademija, dalyvauti viktorinoje ir laimėti prizus.
Atšilus orams, gatvėse daugėja elektrinių transporto priemonių: paspirtukų, dviračių ir riedžių. Renginio organizatoriai suteiks galimybę jais pasivažinėti, o renginio asistentai išsamiai paaiškins, kaip saugiai važiuoti šiomis priemonėmis kelyje. Bus užduočių ir „nevairuojantiems“: užsidėjus akinius su promilėmis reikės atlikti įvairias užduotis. Renginio pabaigoje dalyviui, geriausiai atlikusiam užduotis, bus įteiktas prizas – alkotesteris.
Norintiems laimėti kitą prizą – pasivažinėjimą elektriniu kartingu – kurį įsteigė tarptautinė pavežėjimo paslaugų platforma „Bolt“, teks pasitelkti visas savo žinias ir teisingai atsakyti į visus viktorinos klausimus apie saugų elgesį kelyje vairuojant, grėsmes ir pavojus vairuojant apsvaigus nuo alkoholio, saugų greitį, eismo kultūrą
Apsvaigę nuo alkoholio žmonės nesugeba įvertinti rizikos, jie nejaučia savo galimybių ribos. Tokie žmonės galvoja, jog išgėrė nedaug ir praėjo pakankamai laiko, kad galėtų sėsti prie vairo, nors alkotesterio duomenys ir jų elgesys rodo visai ką kita.
Renginio dalyviai turės neeilinę galimybę išbandyti, kaip yra iš tiesų, kaip kelią mato apsvaigęs žmogus, kaip jaučiasi eismo įvykyje atsidūręs žmogus. Tai padaryti padės išskirtiniai prietaisai, pavyzdžiui, specialūs girtumo akiniai, su kuriais pasaulį galima matyti neblaivaus žmogaus akimis, arba vairavimo stimuliatorius.
Vilniuje bus pristatytas įrenginys, imituojantis automobilio apsivertimą avarijos metu, Panevėžyje – simuliatorius, demonstruojantis saugos diržų efektyvumą automobiliui trenkiantis į kliūtį. Abu šie įrenginiai leidžia įsitikinti, kaip svarbu važiuojant segėti saugos diržus. Klaipėdoje renginio dalyviai profesionalaus vairavimo simuliatoriuje galės tobulinti vairavimo įgūdžius.
Renginio organizatorių teigimu, tie, kurie galvoja, kad išgėrę gali kontroliuoti savo veiksmus, po šių imitacinių patirčių savo nuomonę pakeis visiems laikams.
Renginys „Nevairuok išgėręs“ vyks 2019 m. balandžio 6 d.
- Vilniuje, Katedros aikštėje,
- Klaipėdoje, aikštelėje prie Klaipėdos „Akropolio“ pagrindinio įėjimo,
- Panevėžyje, Laisvės aikštėje.
Ateik – būkime saugesni!
Daugiau informacijos apie Saugaus eismo dienos Lietuvoje paminėjimo renginį „Nevairuok išgėręs“ rasite https://www.facebook.com/LAKD.LT/