• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sąnario pakeitimo, arba endoprotezavimo, operacija yra chirurginis skausmingo ir judesius ribojančio sąnarių pažeidimo gydymo metodas. Sąnario susidėvėjimas dažnai smarkiai paveikia asmeninį gyvenimą: darosi sudėtinga ne tik vaikščioti ar vairuoti, bet ir stovėti. Visada išlikti judriems, nepaisant amžiaus ir gyvenimo būdo, žmonėms gali padėti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojama endoprotezavimo operacija.

REKLAMA
REKLAMA

Operaciją vadina stebuklu

Kiekvienais metais pasaulyje atliekama milijonai sąnarių pakeitimo operacijų. Apie teigiamus pokyčius galėtų papasakoti bene visi jas patyrusieji. Viena tokių – 65 metų pensininkė Angelė. Prieš metus atliktą kelio sąnario operaciją moteris vadina didžiausiu stebuklu. „Paskutinieji metai iki operacijos buvo patys sunkiausi. Kankino nuolatiniai skausmai, dėl jų negalėdavau išeiti iš namų. Teko pamiršti mėgstamus užsiėmimus, keliones. Su didžiausia viltimi laukiau operacijos. Žinojau, kad blogiau būti tiesiog negali. Bet kad operacija iš naujo sugrąžins galimybę judėti lyg prieš gerą dešimtmetį – nesitikėjau. Dabar džiaugiuosi ne tik aš, bet ir artimieji – anūkai jau klausia, kada keliausime su rogutėmis čiuožinėti nuo kalnų“, – pasakojo moteris.

REKLAMA

Laukiančiųjų mažėja

Remiantis statistikos duomenimis, nuo 1999-ųjų iki 2011 metų buvo pateikiama kur kas daugiau prašymų atlikti endoprotezavimo operacijas, nei jų buvo daroma. Tik pastaraisiais metais klubo sąnario operacijų atlikta bene tiek pat, kiek sulaukta prašymų. Planuojama, kad artimiausiu metu taip pat operatyviai bus atliekamos ir kelio sąnario operacijos. Lietuvoje sąnarių endoprotezavimo operacijos daromos daugiau nei dvidešimtyje  ligoninių. Jose 2011 m. buvo atliktas rekordinis pirminių klubo ir kelio sąnario operacijų skaičius – net 6775 – tūkstančiu daugiau nei 2010 m. Ar eilėje sąnario endoprotezo teks laukti pusmetį ar keletą mėnesių, priklauso ir nuo paties paciento. Anot Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Sveikatos priežiūros organizavimo skyriaus vyr. specialisto Viliaus Petrėčio, pacientas turi teisę pasirinkti ligoninę, kurioje laukiančiųjų eilės yra trumpiausios, o pasirinkusieji – pakeisti gydymo įstaigą, matydami, kad kitoje ligoninėje operacijos sulauktų daug greičiau. „Žmonės, kuriems reikalinga operacija, turėtų būti atidūs ir pasirinkti tą gydymo įstaigą, kurioje operacija bus atlikta greičiausiai. Eilės skiriasi ir dėl pačių ligoninių pajėgumo, ir dėl pacientų srauto“, – sakė V.Petrėtis.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo mėnesio iki trejų metų

Kiekvieną mėnesį VLK specialistai atnaujina informaciją, kiek laiko kurioje ligoninėje tenka laukti sąnario pakeitimo operacijų. 2013 m. sausio duomenimis, klubo sąnario endoprotezavimo operacijų trumpiausiai – 5 mėnesius – teko laukti Biržų ligoninėje. Tuo tarpu kelio operacijos kai kuriose šalies ligoninėse buvo atliktos greičiau nei per mėnesį. Tačiau, pavyzdžiui, Šiaulių ligoninėje šios operacijos pacientams teko laukti net trejus metus. Pasak VLK specialistų, dažnai nutinka taip, kad į eilę sugrįžta tie pacientai, kurie eilės tvarka gavo sąnario endoprotezą, tačiau dėl tam tikrų priežasčių paskirtu laiku negalėjo operuotis. Pasikeitus teisės aktams, nuo 2012 m. rugpjūčio 31 d. pacientas turi teisę tik vieną kartą per  metus sugrįžti į eilę pagal savo pirminio prašymo datą. Toks pacientas patenka į eilės pradžią, nes jo pirminio prašymo data būna ankstesnė už kitų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat svarbu žinoti, kad į eilę sąnario endoprotezui gauti įrašyti asmenys, iki 2012 m. rugsėjo 30 d. atsisakę numatytu laiku operuotis, turi teisę iki 2013 m. rugpjūčio 31 d. kreiptis į VLK dėl įrašymo į eilę. Tie pacientai, kurie nesuskubs to padaryti, turės iš naujo stoti į eilę nemokamam endoprotezui gauti.

REKLAMA

Verta žinoti

Kompensacijos mokėjimo tvarka

Įsigyti endoprotezą galite ir savo lėšomis, kurios vėliau bus kompensuojamos. Endoprotezą įsigijęs pacientas ne vėliau kaip per 90 dienų VLK turi pateikti dokumentus kompensacijai gauti: prašymą dėl sąnario endoprotezo įsigijimo išlaidų kompensavimo, prašymą implantuoti savomis lėšomis įsigytą sąnario endoprotezą ir PVM sąskaitos-faktūros originalą. Šiuo metu kompensuojama dalis endoprotezo kainos: klubo sąnario – 1731 Lt, kelio sąnario – 3274 Lt.

KTLK inf.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų