Statybininkų asociacija tvirtina, kad nesąžiningi statybininkai ras būdų apeiti ir drakoniškas baudas, o kai kurie opozicijos atstovai perspėja, kad eiliniams gyventojams grės baudos be kaltės.
Daugiau kaip pusė inspektorių pričiuptų nelegalių darbuotojų – statybose. Po statybininkų rikiuojasi vairuotojai, sandėlių darbininkai, restoranų ir viešbučių darbuotojai.
„Nustatytų nelegaliai dirbančių darbuotojų 60 proc. yra statybose. Deja nepavyksta kontrolės priemonėmis suvaldyti. Statybos plačiai vyksta“, – pasakojo darbo inspekcijos atstovas Dalius Čeponas.
Inspektoriams šiemet jau pričiupus pusantro tūkstančio nelegalių darbuotojų, valdantieji skelbia karą nelegaliam darbui ir ruošiasi didinti baudas, kurios esą yra vienos mažiausių visoje Europos Sąjungoje. Už nelegalius darbuotojus grės iki 6 proc. apyvartos bauda, tiesa, ji negalės viršyti 1 mln. eurų. O už kiekvieną nelegalų darbuotoją teks pakloti nuo 3 tūkst. iki 11 tūkst. eurų.
Ministrė Monika Navickienė siūlo keliskart didinti dabartines baudas, vildamasi, kad jos išgąsdins mokesčių nemokančius nelegalaus darbo mėgėjus.
„Paskatų dirbti šešėly turi nelikti abiejose pusėse – darbdavio ir darbuotojo pusėje. Nelegaliai dirbantis pats yra subjektas baudžiamumui jei pagaunamas. Taip pat ir darbdavys“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Baudų efektyvumą vertina dvejopai
O gyventojų nuomonės išsiskiria – vieni tikisi, kad didesnės baudos padės sumažinti nelegalų darbą, tačiau kiti abejoja:
„Suteiks disciplinos darbdaviams, kitaip rezultatą pasiekti sunku.“
„Man atrodo baudos nelabai padės.“
„Jei įmonė samdo nelegaliai darbuotojus, baudos išspręstų.“
„Blogai vertinu, jie moka tik baudas ir mokesčius įdėti.“
Bausmių didinimo projektą jau svarstant Seimui, statybininkų asociacija įspėja didelių vilčių neturėti, kad nelegalus darbas išnyks, mat esą šešėlyje pelnus besikraunantys statybininkai prisitaikys: deklaruos mažas pajamas, o algas ir toliau mokės vokeliuose.
„Gali fiksuoti, kad visi legalūs darbuotojai, turės skaidriai dirbančio asmens kodą, bet pusę atlygio darbdavys moka vokelyje“, – sakė statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.
O profesinės sąjungos reikalauja dar didesnių baudų, kurios atgrasytų net nuo minties darbuotojus samdyti nelegaliai.
„Per mažai ambicingas žingsnis. Vakarų Europos Sąjungos šalių praktika rodo, kad baudos daug didesnės“, – teigė profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Bausmė bet kuriam iš mūsų?
Baudų didinimo už nelegalų darbą projektui Seimas po pateikimo pritarė. Tačiau prieš balsavęs socdemas Gintautas Paluckas perspėja, kad 500 eurų, ar pirmąkart nusižengus 250 eurų, bauda už nelegalius darbuotojus grės ne tik įmonėms, bet ir fiziniams asmenims, tai yra bet kuriam iš mūsų, jei pasamdysime net per įmonę darbininką paremontuoti namus ar padėti statybose, o jis neturės skaidriai dirbančio statybininko kodo.
„Ydinga teisinė logika. Numatoma atsakomybė užsakovui, kuris sudaro sutartį su rangovu ar keliais rangovais už nelegalų darbą. Perkeliama atsakomybė. Nepaisant kad tu nepadarei pažeidimo samdydamas kažką, bet jei įmonė, kurią samdai, padaro pažeidimus, bus bauda ir tau, bausmė be kaltės“, – tvirtino Seimo narys Gintautas Paluckas.
„Tai būtų taikoma ne tik statybos objektams, bet ir visiems statybos darbams. Tai liestų jus ir mane, jei norėtume susiremontuoti būstą – nusidažyti sieną, pasikeisti langus. Atsakomybė atsirastų papildomai, bet jos neverta baimintis. Užtektų mobilaus telefono, paprašyti parodyti kodą pasitikrinti“, – teigė darbo inspekcijos atstovas Dalius Čeponas.
Nelegalių darbuotojų padaugėjo
Darbo inspekcija skundžiasi, kad šiemet labai padaugėjo vairuotojų iš Vidurinės Azijos, kuriuos Lietuvoje įdarbina įtartinos įmonės fiktyviomis sutartimis ir išsiunčia krovinius vežioti į Vakarų Europą.
Lietuvos vežėjai tvirtina su tokiomis aferomis nesusiję ir reikalauja darbo inspekciją skubiai stabdyti nelegalių vairuotojų iš Vidurio Azijos srautą.
„Tos esą legalios pašto dėžutės, kurios išmokintus darbuotojus pavagia iš įmonių ir atiduoda į Vakarų šalis vairuoti transporto priemones, tai nelegalu“, – teigė „Linavos“ generalinis sekretorius Zenonas Buivydas.
Mažinti nelegalų darbą vyriausybė rengiasi ne tik grasindama vėzdu darbdaviams, bet ir nuolaidomis darbuotojams. Štai prasiskolinusiems ir dėl gresiančių išskaitų iš algos bijantiems legalizuotis darbuotojams žada išskaitas išdėlioti mažesnėmis sumomis. O įskųsiantiems nelegaliai juos samdančius darbdavius, žada išmokėti mėnesio algą, nenaikinti bedarbio statuso.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.