„Salve Musica“ festivalyje vėl svečiuojasi garbinga viešnia – Paryžiuje gyvenanti fortepijono virtuozė Mūza Rubackytė. Prieš porą metų Klaipėdos melomanus nudžiuginusi solo programa, šįkart pianistė gros ansamblyje su smuiko virtuozu Daishinu Kashimoto (Japonija).
Jų koncerto „Kalėdų susitikimai“ kviečiame klausytis gruodžio 27 dieną, ketvirtadienį, 18 valandą Klaipėdos koncertų salėje. Skambės Wolfgango Amadeus Mozarto, Césario Francko, Johannes Bramso sonatos bei trys Astoro Piazzolla’os tango.
Pasak M. Rubackytės, “tobulybė yra chimera, kurios mes siekiame visą laiką. Net jeigu pavyksta išreikšti kokią konkrečią idėją, reikalingą kūriniui, žiūrėk, beregint atsiveria naujos durys į kitus tolimus ir sunkius ieškojimus.“
Per savo karjerą pianistė parengė daugiau nei trisdešimt solo programų, trisdešimt penkis koncertus fortepijonui ir orkestrui. Ji įspūdingai nugalėjo varžovus prestižiniuose tarptautiniuose renginiuose: Liszto ir Bartóko pianistų konkurse Budapešte iškovojo Grand prix, Paryžiuje, konkurse „Les Grand Maitres Français“ („Didieji Prancūzijos meistrai“) laimėjo pirmąją premiją.
Tarptautinį pripažinimą pelniusi atlikėja, pedagogė, kultūros veikėja, tarptautinių konkursų steigėja bei žiuri narė – tai tik dalis plačios M. Rubackytės veiklos. Pianistė atstovauja Lietuvai svarbiuose renginiuose visoje Europoje. Praėjusiais metais jos profesinis meistriškumas, koncertinė bei visuomeninė veikla buvo įvertinti Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.
„Mūza Rubackytė yra fortepijono poetė. Jos skambinimas gali virsti tikru siautuliu“, – rašo „Berliner Morgenpost“.
„Mūza... - kiekvienas jos koncertas kitoks, kiekvienas išskirtinis, kiekviena programa ypatinga, bet visada ji lieka Mūza. Ją atpažinsi iš tūkstančio kitų, atpažinsi dėl asmenybės stiprumo ir savito, matyt, Dievo lemto, bet jos pačios išauginto stiliaus, muzikos suvokimo, emocionalumo, profesionalumo; o ir meilės, skausmo ir žaismo, kartais su gyvenimu, kartais su muzika, o gal net ir su savimi pačia“, - sako pianistės kolega ir koncertų Lietuvoje vadybininkas Egidijus Mikšys.
Koncertinėje scenoje suvesti M. Rubackytę ir D. Kashimoto buvo E. Mikšio sumanymas. Pasak Egidijaus, Daishinas - „tai asmenybė, kuri apima viską: ir nuoširdus vaikas, ir subrendęs menininkas“.
D. Kashimoto gimė Londone, o smuikuoti pradėjo Tokijuje, būdamas trejų metų. Persikėlęs į Niujorką įstojo į garsiąją Juilliardo mokyklą. Po to apsigyveno Vokietijoje ir ten baigė Liubeko muzikos bei Freiburgo valstybinę aukštąją muzikos mokyklas.
Jis yra tarptautinių Yehudi Menuhino jaunųjų smuikininkų (Didžioji Britanija), smuikininkų konkurso Kiolne, Fritzo Kreislerio (Viena), Margaritos Long ir Jacques Tibaud (Paryžius) konkursų nugalėtojas.
Beje, D. Kashimoto groja 1722 metais Stradivarijaus pagamintu smuiku „Jupiter“, o M. Rubackytės rūbų dizainerė - Zita Gustienė.
„Kalėdų susitikimai“ Klaipėdos koncertų salėje pristatomi kartu su Lietuvos nacionaline filharmonija.
Loreta Narvilaitė