Pundelį prie pundelio, detalę prie detalės jau daugiau nei dešimt dienų deda menininkai Arūnas ir Reda Uogintai.
Ir jau kitą savaitę bus baigta kone rekordinė – šešių metrų aukščio nendrinė vasaros gėlių ir žalumynų deivės Rasos skulptūra. Tiesa, kaip sako šio kūrinio autoriai, deivės atvaizdas negimė greitai, atskiros detalės kuriamos jau maždaug mėnesį. Darbas reikalauja kruopštumo, netrūksta ir iššūkių.
Skulptūros autoriai R. ir A. Uogintai sako: „Kiekvieną dieną vis nauji atradimai mums patiems. Ir tas dydis, dydžio suvaldymas. Yra daug iššūkių.“
Tokių stacionarių, ilgai akį džiuginančių skulptūrų, kaip sako menininkai, Lietuvoje dar nebuvo. Prieš žiemą jos dažniausiai būdavo sudeginamos. Šiai, kuriamai Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinyje, Žaliūkių malūnininko sodyboje lemta išlikti, net ir per Jonines, kitaip Rasos šventę, kai šiaudinės dažniausiai suliepsnoja.
„Kadangi čia yra malūnininko sodyba, mes galvojome atliepti pagoniškus, tautiškus tokius žanrus. Nendrės labai gera medžiaga, ilgalaikė. Stogai mūsų lietuviški stovi 50-60 metų, tai panaudojom šitą medžiagą didelių skulptūrų gamybai“, – pasakoja skulptūros autoriai.
Muziejus iš stogdengių, nusipirko tris šimtus tokių pundelių nendrių. Bet svers, kaip sako menininkai ši deivės Rasos skulptūra palyginti nedaug – apie penkis šimtus kilogramų.
„Būtent šitame Šiaulių Aušros muziejaus padalinyje tokios skulptūros labiausiai tiktų. Todėl, kad čia kiekvienais metais yra švenčiamos kalendorinės šventės, kuriose yra taip pat prisimenami ir senieji papročiai. Ir bandoma tuos senus papročius pateikti šiuolaikiškai“, – sako Sigita Milvidienė, Šiaulių „Aušros“ muziejaus atstovė.
Artėjant kitoms kalendorinėms šventėms, šalia Rasos turėtų įsikurti dar dvi skulptūros. Kokios, kol kas muziejaus atstovai dar svarsto. Jie mąsto ir apie Šiaulių simbolį jautį, ir apie kitas, tinkančias pavyzdžiui Žolinei ir Rudens lygiadienio šventėms.
Tiesa, į Lietuvos rekordų knygą skulptūros greičiausiai nebus įrašytos, menininkai sako nesiekiantys rekordų, o tik nori parodyti tautiečiams, ką galima pagaminti iš labai patvarios ilgaamžės medžiagos, ir kaip tai galima padaryti moderiniai.