Šalčiūtė laiku nepateikė sąskaitų, apskaitos žurnalų. Anot mokesčių inspektorių, netinkama pajamų apskaita yra gaji problema: ne visos socialinių tinklų žvaigždės tinkamai rūpinasi savo buhalterija.
Vilniaus miesto apylinkės teismo koridoriuose blaškosi socialinių tinklų žvaigždė, nuomonės formuotoja, „influencerė“ Monika Šalčiūtė. Ją turėjo atvesdinti pareigūnai. Tačiau policijos pagalbos neprireikė, prieš tai 3 posėdžius praleidusi moteris į bylos nagrinėjimą atėjo pati. Šalčiūtė vengė kamerų objektyvų, su žurnalistais prie teismo posėdžių salės nebendravo.
Moniką Šalčiūtę Mokesčių inspekcija kaltina kliudymu įstatymų įgaliotiems pareigūnams įgyvendinti jų veiklą. Ji nebendradarbiavo su mokesčių inspektoriais, kurie visą praėjusių metų rudenį elektroniniais laiškais, „Mano VMI“ platformos žinutėmis ir galų gale telefono skambučiais bandė įtikinti „influencerę“, kad ši pateiktų dokumentus susijusius su jos individualia veikla, verslo liudijimais už 2017, 2018 ir 2019 metus.
Monika Šalčiūtė, kaip ir dauguma nuomonės formuotojų už reklamines žinutes „Facebook“, „Instagram“ platformose gauna pinigus, kuriuos reikia deklaruoti.
„Reikalingas paties mokesčių mokėtojo bendradarbiavimas. Nebendradarbiavimas neretais atvejais yra surašymas mokesčių administratoriaus nurodymas, prašoma per tam tikrą laikotarpį pateikti duomenis, ir tų duomenų nepateikus, būna surašomi ir administracinės teisės pažeidimo protokolai. Šalčiūtė teisėjai pasakojo, kad jai neva trūko komunikacijos tarp jos ir mokesčių inspektorių. Esą ji nei elektroniniu paštu, nei „Mano VMI“ platforma dažnai nesinaudoja, dalies inspektorių laiškų ir žinučių arba neskaitė, arba neatsimena, dėl to rimtai mokesčių inspekcijos dėmesio Šalčiūtė nevertino, procesą vilkino, galvojo, kad mokesčius yra sumokėjusi“, – sako Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas Rolandas Puncevičius.
Teismo posėdžio pradžioje Šalčiutė visiškai kaltės nepripažino. Aiškino, kad „nelabai“ arba iš dalies sutinka su kaltinimais. Teisėjai paklausius, kas vykdo buhalterinę apskaitą, Šalčiūtė atsakė, kad viską influencerė daro pati, o išminties, kaip tvarkyti dokumentus, semiasi internete. Vėliau Šalčiūtė teisme spėliojo: esą kažkokios informacijos gal ir galėjo trūkti.
Mokesčių inspektoriai visą rudenį prašė Šalčiūtės pateikti sąskaitas, apskaitos žurnalus, sutartis, paaiškinti veiklą socialiniuose tinkluose, ir parodyti bankų sąskaitų išrašus. Šalčiūtė teisėjai atsakė, kad „Revolut“, jos nuomone, nėra bankas.
Šalčiūtė teismui aiškino, kad šiuo metu dėl karantino veiklos nevykdo, gyvena iš santaupų. Ji su žurnalistais nepanoro kalbėti ir po teismo posėdžio. Nuomonės formuotojų, „influencerių“ veikla mokesčių inspekcija domisi ne pirmą kartą.
Mokesčių inspekcija domisi „influencerių“ veikla
„Yra renkama informacija viešoje erdvėje. Apie tam tikras reklamuojamas prekes. Kaip visi žinome, tam tikros reklamuojamos prekės, prekių grupės, jos turi būti atitinkamai pažymėtos elektroninėje erdvėje, tą įvertindami informaciją, matydami pajamų neatitikimą, atlikinėjame kontrolės veiksmus“, – aiškina R. Puncevičius.
Praėjusių metų pabaigoje mokesčių inspektoriai, patikrinę 5 nuomonių formuotojus, surado 70 tūkstančių eurų neapskaitytų pajamų. Už vieną „Instagram“ įrašą su istorijos serija „influenceris“ Lietuvoje gali gauti nuo 50 iki 2500 eurų, priklausomai nuo auditorijos dydžio, sekėjų skaičiaus.
„Ne visi teisingai deklaruoja ir gautas pajamas, nevisi teisingai sumoka mokesčius“, – sako VMI inspekcijos atstovas.
Vaizdo tinklaraštininkas Paulius Mikolaitis, „Youtube" platformoje žinomas Paul de Miko vardu turi beveik 150- tūkstančių prenumeratorių. Socialiniame tinkle „Instagram“ vaizdo įrašų kūrėją seka 114 tūkstančių žmonių. Paulius ir pats yra gavęs kelių šimtų eurų baudą už klaidas apskaitant pajamas, tačiau kūrėjui teismų neprireikė.
„Aš esu pats gavęs iš VMI įspėjimų dėl blogai pateiktų dokumentų, dėl pavėlavimų sumokėti ir panašiai. Man asmeniškai tai yra iššūkis. Nežinojimas, nemokėjimas absoliučiai neatleidžia nuo tokių dalykų, aš nelabai suprantu, pagal kokią formulę man paskaičiuoja šildymą, bet aš vis tiek turiu susimokėti. Tiesiog, jeigu tu pats negali susitvarkyti su tuo, tai tu samdaisi darbuotojus ir jie už tave padaro tą darbą“, – įsitikinęs jis.
Už nebendradarbiavimą su inspektoriais Monikai Šalčiūtei gresia bauda nuo 80 iki 780 eurų.