Aštresnio žodžio nevengiantis Italijos ministras pirmininkas Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis) trečiadienį (07.02) sukėlė tiek savo kritikų, tiek artimų sąjungininkų pasipiktinimą, kai užsipuolė vokiečių europarlamentarą.
Atsakydamas į vokiečių socialdemokrato Martino Schulzo (Šulco) kritiką jis pareiškė, kad šis būsimame filme turėtų vaidinti nacių koncentracijos stovyklos prižiūrėtoją.
Incidentas visiškai užtemdė S. Berlusconi kalbą Europos Parlamente dėl Italijos, kaip šalies, kuri pusę metų vadovaus Europos Sąjungai (ES), prioritetų.
Blogesnę Italijos pirmininkavimo pradžią būtų sunku ir įsivaizduoti. Visai neseniai S. Berlusconi išgyveno Europos žiniasklaidos puolimą, kai buvo atvirai abejojama, ar jis tinka vadovauti 15 šalių blokui, atsižvelgiant į Italijoje vykstantį jo teismą dėl kaltinimų korupcija.
S. Berlusconi į Strasbūrą lydėję ministrai tvirtino, kad premjerą išprovokavo kritikai, išvadinę jį "mafijozu", tačiau aukšti kabineto pareigūnai užsiminė, kad jam vertėtų atsiprašyti.
Ministro pirmininko pavaduotojas Gianfranco Fini (Džanfrankas Finis) sakė, kad premjeras "buvo labai provokuojamas, tačiau, nelaimei, pakliuvo į spąstus".
"Joks kaltinimas, net ir pats šališkiausias, negali pateisinti politiniam priešininkui skirto nacių parankinio epiteto", - pridūrė jis. G. Fini pats vadovauja Nacionaliniam aljansui, kurio šaknys siekia buvusio fašistinio diktatoriaus Benito Mussolini (Benito Musolinio) partiją.
S. Berlusconi vyriausybės Europos reikalų ministras Rocco Buttiglione (Rokas Butiljonė) tai pavadino "nesėkmingu epizodu".
Milijardierius žiniasklaidos magnatas prarado kantrybę, kai jau ilgą laiką S. Berlusconi kritikavęs M. Schulzas, Europos socialistų partijos grupės pirmininko pavaduotojas, pareiškė, kad "Italijos interesų konfliktų virusas plečiasi į visą ES".
"Pone Schulzai, žinau, kad Italijoje yra žmogus, kuriantis filmą apie nacių koncentracijos stovyklas. Norėčiau pasiūlyti jus kapo vaidmeniui. Jūs tiktumėte idealiai", - pareiškė S. Berlusconi.
Premjeras pavartojo žodį "kapo" (it. "galva"). Taip buvo vadinami dažniausiai smulkūs nusikaltėliai, kuriuos iš pačių kalinių pasirinkdavo nacių mirties stovyklų viršininkai ir kurie padėdavo jiems griežčiau kontroliuoti kitus kalinius.
Vėliau S. Berlusconi sakė nenorėjęs įžeisti vokiečių tautos, tačiau iki galo neatsiprašė.
Konfliktas Europos Parlamente pribloškė ir artimiausius Italijos premjero sąjungininkus. Dviejų iš keturių pagrindinių Italijos centro dešinės koalicijos partijų lyderiai nedelsdami atsiribojo nuo S. Berlusconi pastabų."Aš joms nepritariu ir man sunku jas suvokti", - teigė Marco Follini (Markas Folinis), vadovaujantis centro dešinės partijai UDC.
"Tautos labui Berlusconi turi atsiprašyti ir atsistatydinti, - pareiškė žaliųjų vadovas Alfonso Pecoraro Scanio (Alfonsas Pekoraras Skanijus). - Improvizacija, arogancija, priešininkų įžeidinėjimas. Blogiau ir būti negalėjo".
"Mes nekaip pradėjome", - sakė centro kairės opozicijos lyderis Francesco Rutelli (Frančeskas Rutelis).
"Mus žemina šis baisus Italijos įvaizdis, kokį pademonstravo ministras pirmininkas, - sakė Piero Fassino (Pjeras Fasinas), didžiausios šalies opozicinės partijos - Kairiųjų demokratų - generalinis sekretorius. - Italijos pirmininkavimas gali tapti tikra kančia".
Italijos premjero šalininkai savo ruožtu svarstė sąmokslo galimybę. "Nenustebčiau, jei sąmoningą vokiečių parlamentaro provokaciją inspiravo Italijos kairiųjų atstovai", - teigė S. Berlusconi partijos "Pirmyn, Italija" ("Forza Italia"), atstovas Sandro Bondi (Sandras Bondis).
S. Berlusconi pareiškimas sulaukė griežto atsako ir iš Vokietijos valdžios.
Valdančiosios Vokietijos partijos, socialdemokratų, generalinis sekretorius Olafas Scholzas (Olafas Šulcas) pareiškė, kad apie nacizmą neturėtų būti juokaujama, net ir ironiškai.
"Nesuskaičiuojamos masės žmonių, kritusios per nacių diktatūrą, įskaitant ir daugybę socialdemokratų, užkerta kelią bet kokiai ironijai", - teigė O. Scholzas.
Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis (Gerhardas Šrioderis) ketvirtadienį savo ruožtu pareikalavo S. Berlusconi be išsisukinėjimų atsiprašyti už vokiečių parlamentaro palyginimą su nacių koncentracijos stovyklos prižiūrėtoju.
"Šis palyginimas yra nederamas ir visiškai nepriimtinas", - Vokietijos parlamente sakė G. Schroederis.
Tuo tarpu Europos socialistų partijos (ESP) grupės vadovas Enrique Baronas Crespo (Enrikė Baronas Krespas) pareikalavo oficialaus Italijos premjero atsiprašymo.
Europos Parlamentas trečiadienio vakarą S. Berlusconi davė laiko iki ketvirtadienio popietės (16 val. 30 min. Lietuvos laiku) atsiprašyti vokiečių parlamentaro, nors anksčiau, paprašytas parlamento pirmininko, S. Berlusconi griežtai atsisakė tai daryti.
Kitas ESP grupės pirmininko pavaduotojas, britų parlamentaras Gary Titley (Garis Titlis) pranešė, kad ketvirtadienio popietę politinių parlamento grupių vadovai susitiks aptarti, ką darys, jei S. Berlusconi neatsiprašys.
"Jei nebus atsiprašymo [...], politinių grupių pirmininkai paprašys parlamento pirmininko paskelbti, kad mes oficialiai atsiduriame konflikte su taryba, o tai reikš, jog mes nebendradarbiausime su taryba", - sakė G. Titley televizijai BBC.Tačiau Europos Parlamento atstovas Davidas Harley (Deividas Harlis) paneigė, kad prie žlugimo ribos artėja parlamento santykiai su Europos Taryba, kurioje dirba valstybių narių vadovai.
"Tokio požiūrio gali laikytis atskiri Europos Parlamento nariai, tačiau jis neturi pagrindo", - teigė jis.
Sudėtingame ES sprendimų priėmimo procese santykiai tarp Europarlamento ir Tarybos yra vieni iš svarbiausių. Beveik trims ketvirtadaliams ES teisės aktų patvirtinti reikalingas ES valstybių vyriausybių ir europarlamentarų sutarimas. Ilgus metus buvo stengiamasi stiprinti pasitikėjimą tarp šių dviejų institucijų, tačiau panašu, jog S. Berlusconi pareiškimas šį darbą paleido vėjais.
AFP-"Reuters"-BNS