Vienas didžiausių JAV bankų „Citigroup“ atleidžia daugiau nei 50 tūkstančių darbuotojų. Prognozuojama, kad Kinijos energijos resursų paklausa atsigaus šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje. Rusijos gamintojų kainų indeksas spalį netikėtai sumažėjo net 6,6 proc.
JAV
JAV Kongresas svarsto, ar skirti papildomus 25 milijardus dolerių sunkiai pažeistai automobilių gamintojų pramonei. Kompanijos „General Motors“, „Ford Motors“ ir „Chrysler“ anksčiau jau yra gavusios 25 milijardus dolerių pagalbos. Pinigai būtų skirti iš 700 milijardų gelbėjimo plano biudžeto. Balsavimas dėl nutarimo turėtų įvykti greičiausiai šį trečiadienį. Naujasis prezidentas B. Obama sekmadienį pritarė, kad automobilių pramonei reikia finansinės pagalbos, tačiau, jo nuomone, pagalbos schema turėtų būti ilgalaikė strategija, o ne vienkartinė finansinė pagalba.
JAV bankas „Citigroup“ pranešė, kad planuoja atleisti apie 50 tūkstančių savo darbuotojų, kad dar labiau sumažintų veiklos sąnaudas. Per pastaruosius metus bankas jau yra pranešęs apie 23 tūkstančių darbo vietų mažinimą. Šitaip „Citigroup“ išlaidas planuoja sumažinti apie 20 proc. Kito JAV banko „Goldan Sachs“ 7 pagrindiniai vadovai atsisakė bet kokių premijų šiais metais dėl besitęsiančios kreditų krizės. Panašiai bus pasielgta ir su banko „UBS“ vykdomaisiais vadovais – šiais metais jiems tikrai nebus mokamos premijų išmokos, o kitais metais jų negaus ir generalinis direktorius, kuris papildomai gali būti nubaustas pinigine bauda, jei kitais metais banko veikla bus „prasta“.
New York Empire State indeksas (regioninis gamybos indeksas) lapkričio mėnesį suprastėjo iki minus 25,4 nuo spalio mėnesio minus 24,6 punkto. Tai šiek tiek mažiau, nei prognozavo dauguma analitikų (minus 26 punktai), tačiau to pakako, kad indekso reikšmė nukristų iki 7 metų žemiausio taško. Bet kokia neigiama indekso reikšmė rodo sektoriaus silpnėjimą artimiausiu metu.
Pramonės gamybos produkcija spalio mėnesį išaugo daugiau, nei prognozuota. Po rekordiškai prasto rugsėjo mėnesio, kai produkcijos lygis nukrito 3,7 proc., praėjusį mėnesį gamyba paaugo 1,3 proc. Tai daug daugiau, nei tikėjosi dauguma analitikų, kurie prognozavo 0,2 proc. produkcijos augimą.
Vakarų Europa
Euro zonos prekybos balansas sušvelnėjo iki minus 5,6 milijardo eurų per rugsėjo mėnesį. Rugpjūtį prekybos balansas sudarė minus 9,4 milijardo eurų. Vidutinė prognozuota reikšmė buvo minus 6,0 milijardai eurų.
Didžioji Britanija paskelbė, kad namų ir butų nuomos kainos pradėjo kristi pirmą kartą nuo 2003 metų. Parduodantiems būstą gyventojams situacija tapo nepalanki, sumažėjo sandorių skaičius, vidutiniškai per metus būsto kainos sumenko apie 14,6 proc., o tai sudaro didžiausią smukimą nuo 1991 metų. Tad natūralu, kad nuomos kainos taip pat turėjo pasikoreguoti.
Azija
Kinijos energijos resursų paklausa gali atsigauti jau šių metų pabaigoje arba 2009-ųjų metų pradžioje dėl vyriausybės paskelbto 586 milijardų JAV dolerių vertės ekonomikos stimuliavimo plano, mano Kinijos nacionalinės vystymosi ir reformų komisijos energijos analizės vadovas Hanas Wenke.
Praeitą mėnesį elektros energijos gamyba Kinijoje sumažėjo 4 proc., pirmą kartą nuo 2005 metų. Anot „China National Petroleum Corp.“, didžiausios Kinijos naftos kompanijos, kuro paklausa nuo rugsėjo mėnesio, kai įsibėgėjo pasaulinė finansų krizė, sumažėjo labai smarkiai. Tarptautinė energetikos asociacija prognozuoja, kad Kinijos naftos paklausa 2009-ais metais išaugs 3,7 proc. iki 8,2 milijono barelių per dieną, o tai yra mažiau nei 8,4 milijono barelių, kurie buvo prognozuoti anksčiau.
Laisvų išnuomojamų biurų skaičius pagrindiniuose Japonijos didmiesčiuose pastaruoju metu išaugo. Osakos mieste laisvų išnuomojamų biurų skaičius išaugo iki dviejų metų aukščiausios reikšmės, o tai liudija aktyvumo sulėtėjimą Japonijos nekilnojamojo turto rinkoje. Dar keliuose Japonijos didmiesčiuose, užbaigus dabar vystomus projektus, taip pat atsiras biurų patalpų perteklius.
Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų rinkos kritimas vakar buvo nulemtas baimės, kad lėtėjant pasaulio ekonomikos augimui ir toliau mažės žaliavų paklausa ir tai neigiamai paveiks Brazilijos kompanijų pelnų augimą. Neigiamą sentimentą lėmė ir „Merrill Lynch“ pranešimas, kad bankas sumažina Brazilijos ekonomikos 2009-ųjų metų augimo prognozę nuo 3,1 proc. iki 2,9 proc. „JPMorgan Chase &
Co“ analitikai baiminasi, kad Brazilijos gyvenamojo nekilnojamojo būsto vystytojų pelno maržos artimiausiu metu pradės mažėti, taip pat mažės ir visa nekilnojamojo turto rinka.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos akcijų rinka vakar neatlaikė neigiamo sentimento pasaulio akcijų rinkose ir krintančių naftos kainų, todėl abu pagrindiniai šalies indeksai, MICEX ir RTS, krito, nors ir buvo žemos apyvartos: MICEX biržoje buvo suprekiauta 20 milijardų rublių, RTS biržoje vos 6,6 milijono JAV dolerių. Rinkos reguliavimo tarnybai teko stabdyti abiejų biržų prekybą dėl pernelyg didelio kritimo.
Rusijos gamintojų kainų indeksas (GKI) spalio mėnesį nukrito 6,6 proc. lyginant su rugsėju, o tai yra didžiausias indekso kritimas nuo 1990-ųjų metų, kai ekonomistai prognozavo 2,4 proc. kritimą. Rugsėjo mėnesį indekso kritimas sudarė 5 proc., tai irgi buvo rekordinis kritimas. Gamintojų kainų indeksas rodo žaliavų pabrangimą gamintojams, todėl kritus kone visų žaliavų kainoms, pasaulyje mažėja ir gamintojų kainų indeksas. Mažėjantis GKI leidžia daryti prielaidą, kad po kurio laiko kainos turėtų sumažėti ir galutiniams vartotojams, tai sumažintų bendrą infliacijos lygį šalyje.