Statistika rodo, kad Lietuvoje sudaroma vis daugiau santuokų. Štai per pastaruosius 15 metų jų skaičius išaugo daugiau nei 5000.
O kartu su vedybomis daugėja ir vedybų sutarčių, sudaromų tiek prieš santuoką, tiek po jos. Pernai vedybų sutarčių sudaryta 70 kartų daugiau nei 2002 m., kuomet tokia Vakarų praktika atėjo ir į Lietuvą.
„Mes pamatėme, kad tendencingai auga sudaromos vedybų sutartys. Jeigu registro veiklos pradžia, imant nuo 2002 m. liepos 1 d., tai statistika kiekvienais metais auga beveik 10–11 proc. Lyginant 2016–2017 m., tai jų statistika išaugo beveik 20 procentų“, – sako Registrų centro atstovė Daiva Kuzavinienė
„Vedybų sutartys patvirtina, kad rinkos ekonomika Lietuvoje jau tikrai tapo pagrindine ekonomikos, jeigu taip galima pasakyti, kryptimi. Nes kaip tik šitoje rinkos ekonomikoje reikia daugiau skirti dėmesio aptariant žmonių tarpusavio materialinius įsipareigojimus ir jie yra aptariami vedybinėse sutartyse“, – komentuoja psichologas, profesorius Gediminas Navaitis.
Psichologas Gediminas Navaitis sako, kad vedybų sutartys vieniems žmonėms – patogus įrankis tvarkyti turtinius santykius, tačiau kitiems gali būti nemalonus dirgiklis, ypač ruošiantis žengti prie altoriaus. Galbūt dėl to dauguma vedybų sutarčių Lietuvoje sudaroma ne prieš santuoką, o po jos. Arba jų iš viso atsisakoma.
Vedybų sutartys populiariausios verslininkų gretose, kurie yra sukaupę daug įvairaus turto. Tačiau advokatai pabrėžia, kad didelis tokių sutarčių pliusas – galimybė apsaugoti asmeninę nuosavybę nuo netikėto turto praradimo, kurį gali lemti, pavyzdžiui, vieno iš sutuoktinių įsiskolinimai ar nenusisekęs verslas. Didėjantis vedybų sutarčių skaičius esą byloja apie gerus visuomenės pokyčius. Be to, turint vedybų sutartį ir skyrybos būna lengvesnės.
„Paprastai santuoką nutraukti būna šiek tiek lengviau, kai bent jau turto klausimai yra išspręsti vedybų sutartimi. Tai yra aiškumas dėl turto nuosavybės. Na, nebent galėtų kilti klausimai dėl kito sutuoktinio asmeninio turko pagerinimo. Bet iš esmės natūralu, kad tų ginčų jau yra ženkliai mažiau“, – teigia advokatas Karolis Rugys.
Tiesa, ištuokų skaičius Lietuvoje per pastaruosius 15 metų mažėjo.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.