Rusijos televizijos laidoje „Mesto vstreči“ (liet. Susitikimo vieta) aptarinėjant Rusijos galimybes atsakyti į ES sankcijas, kurios riboja prekių judėjimą tiek į Kaliningradą, tiek ir į Norvegijos Svalbardo archipelagą, kur rusai turi savo anglies kasyklą, Rusijos raketų ir artilerijos mokslų akademijos prezidento pavaduotojas informacinės politikos klausimais Konstantinas Sivkovas pareiškė, kad pradėjusi karinę operaciją dėl „Kaliningrado deblokados“, užbaigtų ją per 3 dienas.
„Kalbos apie konvojų per Lietuvos teritoriją faktiškai reiškia Suvalkų deblokados operacijos pradžią. Nieko daugiau. Tai yra iš esmės puolamoji operacija. Beje, operatyvinis gylis nėra didelis, vos 60 kilometrų. Palaikant gerą puolimo tempą, tai užtruktų 3 dienas“, – pareiškė jis.
Į kito pašnekovo repliką, kad tokiu atveju yra „viena problema – NATO“ jis atšovė: „Čia ne problema“.
Laidos vedėjo klausiamas, ar „Rusijai gali nelikti kitos galimybės, kaip tik tokiais būdais organizuoti „saugumo koridorius“, K. Sivkovas užtikrintai pasakė „taip“. Jo manymu, tai yra visai reali galimybė.
Girkinas: karo su NATO atveju išlaikyti Kaliningradą neturime jokių šansų
Rusijos diversantas, vienas iš 2014-ųjų karinės operacijos Donbase organizatorių Igoris Girkinas (Strelkovas) pareiškė, kad Rusija neturi jokių galimybių išsaugoti Kaliningradą, jeigu prasidėtų karinis konfliktas.
Jo manymu, Rusijos kariuomenės karo su NATO atveju Kaliningrade lauktų sutriuškinimas – „išlaikyti nėra šansų“.
I. Girkinas tvirtina, kad Rusijos kariuomenė neturi miesto išlaikymui reikalingų karinių resursų.
„Jeigu NATO realiai įsitrauks į karą, tai išlaikyti Kaliningradą mes negalėsime. Čia tiktų žodis visiškai“, – aiškino jis.
Pasak I. Girkino, praktiškai visos Rusijos kariuomenės antžeminės pajėgos šiuo metu yra apie 2 tūkst. km nusitęsusios fronto linijoje Ukrainoje. „Patikimai Kaliningrado apsaugai pajėgų mes neturime, jeigu bus puolimas iš visų pusių. O atakuos jį iš visų pusių: ten iš trijų pusių Lenkija, iš ketvirtos – Lietuva“, – aiškino smogikas.
Diversantas taip pat pridūrė, kad Baltijos jūroje NATO pajėgos turi ženklią viršenybę. „Ten mūsų daliniai ir junginiai galėtų tik herojiškai žūti mūšiuose su daug galingesnėmis priešininko jėgomis“, – pareiškė jis.
Scholzas: Lietuva turėtų leisti tranzitą
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ketvirtadienį pareiškė, kad Lietuva ir ES turėtų atšaukti tranzito iš Rusijos į Kaliningradą ribojimus. Jis mano, kad ES sankcijos Maskvai šiuo atveju neturėtų galioti.
Kalbėdamas su žiniasklaida po NATO šalių vadovų susitikimo Madride O. Scholzas pažymėjo, kad Europos Sąjunga turėtų sukurti atitinkamą sistemą ir taisykles, kad Rusija galėtų transportuoti į savo eksklavą.
„Be abejonės, šios (taisyklės) turėtų būti nustatomos atsižvelgiant į faktą, kad mes čia turime klausimą apie tranzitą tarp dviejų Rusijos (teritorijos) dalių“, – pridūrė jis, siūlydamas, kad ES sankcijos Rusijos tranzitui neturėtų būti taikomos. Jo manymu, šios prekės nepatenka į ES teritoriją, o tik keliauja tranzitu, todėl sankcijos neturėtų būti taikomos.
„Reuters“: kompromisas dėl tranzito į Kaliningradą gali būti pasiektas liepos pradžioje
Liepos pradžioje gali būti pasiektas kompromisinis susitarimas dėl sankcionuotų prekių tranzito į Kaliningrado sritį per Lietuvą, remdamasi dviem su šiuo klausimu susipažinusiais šaltiniais trečiadienį pranešė naujienų agentūra „Reuters“.
Vieno iš šaltinių teigimu, pagal vieną kompromisinį variantą, krovinių judėjimui tarp Rusijos ir Kaliningrado srities ES sankcijų atžvilgiu būtų pritaikyta išimtis, nes toks judėjimas nėra laikomas normalia tarptautine prekyba.
Tokia išimtis būtų pritaikyta tik su sąlyga, kad kroviniai būtų naudojami tik Kaliningrade bei nebūtų eksportuojami per jo uostą. Kito šaltinio teigimu, išimtis Kaliningradui galėtų būti padaryta humanitariniais pagrindais.
Pasak vieno iš šaltinių, kompromisą tikimasi pasiekti iki liepos 10 dienos, tuo metu antrasis šaltinis teigė, kad kompromisas gali būti pasiektas jau kitą savaitę.
Birželio 17-ąją įsigaliojus Europos Sąjungos sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą ir nurodė tai padariusi remdamasi EK išaiškinimu.
Reaguodama į tai Maskva pareiškė, kad tranzito ribojimais pažeidžiami tarptautiniai susitarimai ir pagrasino atsaku.
Reaguodama į situaciją, EK šiuo metu rengia atnaujintas gaires dėl sankcijų.