Plastikinius butelius, stiklo tarą ar popieriaus atraižas į tik šioms atliekoms skirtas talpyklas pritingintys mesti gyventojai teisinasi negalį namie laikyti keturių kibirų visų rūšių atliekoms atskirai kaupti.
Kone penktadalį į Panevėžio mišrių komunalinių šiukšlių konteinerius supilamų ir į sąvartyną išvežamų atliekų sudaro dar kartą panaudoti tinkamos antrinės žaliavos.
Turi visas sąlygas
Nors Europos Sąjungos normatyvai reikalauja, kad vienas antrinėms žaliavoms rinkti skirtų konteinerių komplektas tektų ne daugiau kaip šešiems šimtams gyventojų, o Panevėžyje šis reikalavimas jau įvykdytas su kaupu – vienu konteinerių popieriaus, plastiko bei stiklo atliekoms komplektu naudojasi tik 550 miestiečių.
Deja, toli gražu dar ne visi panevėžiečiai yra įpratę iš savo buityje susidarančių atliekų kruopščiai atskirti tai, kas turi keliauti į komunalinių šiukšlių, o kas tik į antrinių žaliavų konteinerius.
Ši tiesa paaiškėjo apibendrinus pirmuosius Panevėžyje jau du mėnesius įgyvendinamo bandomojo pakuočių atliekų tvarkymo projekto rezultatus. Jie parodė, kad tarp mišrių komunalinių atliekų perdirbti tinkamos antrinės žaliavos sudaro net 17 procentų, arba beveik pusę visų mišrioms atliekoms skirtų konteinerių tūrio.
Trūksta informacijos?
Pasak projekto vykdytojos Panevėžio specialiojo autotransporto įmonės atliekų tvarkymo skyriaus viršininkės Juditos Vingilytės, tokie dideli neišrūšiuotų ir, deja, ne perdirbėjams, o į sąvartyną patenkančių antrinių žaliavų kiekiai byloja viena – miestiečiams vis dar trūksta informacijos apie atliekų rūšiavimą.
„Daug gyventojų dejuoja, kad norint kruopščiai rūšiuoti atliekas reikia įsigyti ne mažiau kaip keturis kibirus. Netiesa, tam pakanka dviejų maišiukų – į vieną dedi, kas lieka nuo stalo, kitas buitines šiukšles, o į kitą – perskaitytą laikraštį, tuščią konservų dėžutę ar išgertą plastikinį vaisvandenių, stiklinį vyno butelį. Taip elgtis labai paprasta, reikia tik daugiau sąmoningumo“, – teigė J. Vingilytė.
Miesto kvartalo, apriboto Molainių, Savitiškio, Parko bei Žvaigždžių gatvėmis, gyventojai per praėjusį gruodį į mišrių atliekų konteinerius iš viso išpylė daugiau kaip 563 tonas šlamšto, taip pat surūšiavo 15,8 tonos popieriaus, beveik 15 tonų stiklo, 4,6 tonos plastiko atliekų.
Projektas miestui nekainuos
Imtis bandomojo pakuočių atliekų tvarkymo projekto Savivaldybei praėjusių metų rudenį pasiūlė viešoji įstaiga „Žaliasis taškas“, jam pritarė miesto politikai. Iki šių metų rudens truksiančio projekto įgyvendinimas Savivaldybei nekainuos nė cento – akcijos metu atliekas tvarkysiančiai ir jų apskaitą vesiančiai Panevėžio specialiojo autotransporto įmonei už tai netgi mokamos dotacijos.
Šiuo projektu siekiama įvertinti mieste veikiančios atliekų surinkimo ir rūšiavimo į konteinerius sistemos efektyvumą, atskleisti jos silpnąsias puses, optimizuoti konteinerių aikštelių išdėstymą. Panevėžyje projektas vykdomas net tik Klaipėdos ir Molainių gatvių daugiabučių, bet ir Stetiškių privačių namų kvartaluose.
Skaičiuos ir svers
Apskaitą, kiek abiejų kvartalų gyventojai surenka buitinių ir antrinių atliekų, Panevėžio specialiojo autotransporto įmonė įpareigota vesti kas mėnesį, o kas ketvirtį atlikti atliekų sudėties analizę. Dar vieną tokią analizę planuojama daryti kitą savaitę.
Praėjusiais metais visame Panevėžyje į rūšiavimo konteinerius buvo surinkta 1309 tonos antrinių žaliavų, iš jų plastiko atliekų – 87, popieriaus – 522, stiklo – 447, metalinių pakuočių – 4,9 tonos. Panevėžio rajone pernai dar kartą panaudoti iškeliavo 281 tona antrinių žaliavų.
Konteineriai liko sveiki
Pernai vasarą mieste buvo pradėta senuosius metalinius mišrių komunalinių atliekų konteinerius keisti naujais plastikiniais. Jų Panevėžio gatvėse bei daugiabučių kvartaluose iš viso atsirado net 360.
Pasak Panevėžio specialiojo autotransporto įmonės direktoriaus pavaduotojo Romualdo Rinkevičiaus, ateityje atsiradus poreikiui planuojama įsigyti dar iki dviejų šimtų tokių naujų gerokai lengviau plaunamų konteinerių. Vokietijoje pagamintos šios talpyklos bendrovei atsieina po beveik 700 litų.
R. Rinkevičius apgailestavo, kad penkis iš miestą papuošusių naujutėlaičių juodų konteinerių piktadariai jau sudegino.
„O štai per Naujųjų sutiktuves, kaip bebūtų keista, visi mūsų konteineriai liko sveikutėliai. Gal prie to prisidėjo gamtos sąlygos, o gal miestiečiai jau ateina į protą ir nebemeta į konteinerius smilkstančių nuorūkų ar nesudegusių pelenų?“ – svarstė Panevėžio specialiojo autotransporto įmonės direktoriaus pavaduotojas.