• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos žiniasklaida nevienodai įvertino naftos bendrovės "Jukos" vadovo Michailo Chodorkovskio suėmimą. M. Chodorkovskis buvo suimtas šeštadienį (10.25). Tačiau ir verslo, ir valdžios pozicijoms atstovaujančių leidinių pirmuosiuose puslapiuose mirgėjo įspėjimai apie galimus suėmimo padarinius.

REKLAMA
REKLAMA

"Nezavisimaja gazeta" antraštė nedviprasmiškai skelbė: "Kapitalizmas su Stalino veidu". Kitame straipsnyje, pavadintame "Mes šausime", teigta, kad Rusijos verslo elitui nerimą kelia ne griežtų veiksmų priežastys, o tai, kas bus pasirinktas kitą kartą. Verslo dienraštis "Kommersant" įspėjo apie "valdžios kėgėbėzaciją".

REKLAMA

Minėtų dviejų leidinių kritiška pozicija nenustebino, nes juos abu valdo verslo magnatas Borisas Berezovskis, kuris ir pats susikivirčijo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu vos tik šis atėjo į valdžią. Vėliau B. Berezovkis išvyko į Londoną.

Tačiau "Rosijskaja gazeta" valdžios veiksmus kritikuoja gana retai. Nors šio leidinio kritika ir buvo prislopinta, jame teigta: "Paties suėmimo - taip, kaip jis buvo įvykdytas - faktas kelia ne vieną klausimą ir atrodo gana absurdiškas".

REKLAMA
REKLAMA

Kritikuodamas tik suėmimą vykdžiusius prokuratūros darbuotojus, saugumo pajėgas bei su areštu tariamai susijusius Kremliaus pareigūnus, leidinys liko lojalus Michailo Kasjanovo vadovaujamai Rusijos vyriausybei, kuri atstovauja kitai valdžios stovyklai ir ne kartą siekė apginti "Jukos".

Laikraščio "Izvestija", kurį valdo metalurgijos pramonės magnato Vladimiro Potanino bendrovė "Interros", teigimu, M. Chodorkovskio areštas "gali tapti persilaužimu Rusijos istorijoje". "Jis yra susijęs ne tik su verslu, bet ir su visa Rusijos visuomene", - rašo laikraštis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Izvestija" apžvalgininkas Semionas Novoprudskis savo skiltyje, pavadintoje "Sudie kapitalizmui", teigia: "Rusijoje kapitalizmas, kaip ir žmonės, turi gimimo ir mirties datas". Apžvalgininko nuomone, kapitalizmo laikotarpis prasidėjo 1992 metų sausio 2 dieną perėjus prie rinkos kainų, o baigėsi "spalio 25-ąją, kai pareigūnai suėmė turtingiausią šalies žmogų ir skaidriausios Rusijoje bendrovės vadovą".

REKLAMA

Nuosaikių pažiūrų "Vremia novostei" straipsnyje, pavadintame "Veidu į naftą", rašoma: "Vienos iš nedaugelio Rusijos verslo kultinių figūrų - M. Chodorkovskio areštas reiškia, kad valdžia santykiuose su verslu ir visuomene peržengė Rubikoną". Straipsnio pavadinimas perfrazuoja "Veidu į sniegą" pavadintą operaciją, kurios metu siekta suimti žiniasklaidos magnatą Vladimirą Gusinskį. "Valdžia daugiau neketina su niekuo ieškoti kompromisų, - teigia "Vremia novostei". - Net ir patys įtakingiausi asmenys gali būti tiesiog pašalinti jėga".

REKLAMA

Rusijos verslo dienraštis "Vedomosti", kurio dalį akcijų valdo "The Wall Street Journal" ir "Financial Times", redakcijos skiltyje teigia, jog M. Chodorkovskį persekiojančios valdžios grupuotės, atrodo, siekia "iš Rusijos išstumti visus tikrai stiprius žmones". "Tai įtvirtintų Rusijos, kaip tam tikros aukso karštinės zonos, statusą - žmonės čia susikrauna turtą, o vėliau sprunka nuo įstatymų nebuvimo", - priduria "Vedomosti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dienraščio redakcijos skiltyje taip pat rašoma: "Tokiai valdžiai nereikia nei mokesčių, nei muitų kodeksų. Pakanka baudžiamojo. Jei vadovautumėmės generalinės prokuratūros argumentais, baudžiamasis kodeksas straipsnis po straipsnio apibūdina visą Rusijos verslą, nes visi (rinkos) dalyviai iš anksto priskiriami spekuliantams ir sukčiams". "Vedomosti" pagrindinis naujienų straipsnis buvo pavadintas "Nukirsta Jukos" galva".

REKLAMA

"Kommersant" M. Chodorkovskio temai skyrė net keturis puslapius. Be kita ko, buvo publikuojamas interviu, kurį "Jukos" vadovas žurnalistui Piotrui Sapožnikovui davė prieš pat suėmimą. Šiame interviu M. Chodorkovskis kritikavo "kaltės, kol neįrodytas nekaltumas" nuostatą. "Neįmanoma įvardinti situacijos, kurioje šio požiūrio laikytųsi civilizuotos šalies teismai ir teisėsaugos institucijos", - sakė "Jukos" vadovas.

REKLAMA

"Kommersant" taip pat negailėjo kritikos generaliniam prokurorui Vladimirui Ustinovui, kurio vadovaujama institucija M. Chodorkovskiui pateikė septynis kaltinimus. Po pirmame puslapyje publikuota generalinio prokuroro nuotrauka pateiktas užrašas: "Dėl M. Chodorkovskio jis vėl išsikovojo teisę papuošti pirmąjį "Kommersant" puslapį".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir "Kommersant", "Nezavisimaja gazeta" suėmimui skyrė ne vieną kritikos pilną straipsnį. Dienraštis be kita ko pateikė įtakingų parlamentarų, pavyzdžiui, Dešiniųjų jėgų sąjungos lyderio Boriso Nemcovo, nuomones. B. Nemcovas prognozavo, jog areštas atneš "didžiulius ekonominius nuostolius", kurie gali siekti apie 20 mlrd. JAV dolerių. Politiko teigimu, neįvyks ir "JukosSibneft" sandoris su "ExxonMobil". "Nebus ir bendrojo vidaus produkto (BVP) padvigubėjimo, - sakė B. Nemcovas. - Vietoj to laukia sąstingis, kapitalo nutekėjimas ir nuskurdinimas".

REKLAMA

Dideliu tiražu leidžiamas "Moskovskij komsomolec" prognozavo: "(M. Chodorkovskio areštas) reiškia, jog nebus ekonominės sėkmės, ir mažai tikėtina, kad visuomenėje liks kokios nors laisvės". Maskvos valdžiai artimas dienraštis pridūrė: "Suėmimas nėra Didžioji spalio socialistinė revoliucija. Tačiau visad yra paskutinis taurę perpildantis lašas, toks kaip šis areštas, kuris reiškia rimtą ir nereikalingą V. Putino prezidentavimo politinę krizę".

REKLAMA

"Moskovskij komsomolec" taip pat teigė, kad "Jukos" vadovo suėmimas gali paskatinti panašius veiksmus Rusijos regionuose. "Jei (šalies) centre prezidentas gali su oligarchais tvarkytis tokiu būdu, kodėl to negalėtų daryti gubernatoriai? Nepriklausomas verslas bus tiesiogine prasme suskaldytas trumpais nurodymais".

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį "Moskovskij komsomolec" savo tinklapyje tiesiogiai užsipuolė V. Putiną: "Demokratinio vadovo stiprybė glūdi pajėgume kaktomuša susitikti su opozicija".

"Kommersant" apžvalgininkė Natalija Gevorkian tinklapyje "Gazeta.ru", kurį, kaip ir "Moskovskije novosti", valdo su "Jukos" susijusios organizacijos, teigė, kad pareigūnai patys to nenorėdami iš M. Chodorkovskio padarė žvaigždę. "Nežinau, ar M. Chodorkovskis norėjo tokio populiarumo, ypač tokia kaina, tačiau esu įsitikinusi, jog pareigūnai, siekę pažeminti oligarchą, sau, kaip visada, pakenkė labiau nei jam". Pasak apžvalgininkės, paradoksalu, tačiau M. Chodorkovskio suėmimu "jėgos struktūros parodė savo bejėgiškumą".

Valdžios kontroliuojami televizijos kanalai šeštadienio vakare "Jukos" vadovo suėmimą dangstė kitais pranešimais. Pavyzdžiui, "Pirmasis kanalas", kuris šeštadienį paminėjo apie M. Chodorkovskio suėmimą dėl atsisakymo pasirodyti teisme, sekmadienio žinias pradėjo pranešimais apie gripą ir užtvindytą šachtą Rostove. Tepaminėta, kad žurnalistai bandė susisiekti su generaline prokuratūra ir gauti komentarą dėl M. Chodorkovskio arešto, tačiau teisėsaugininkai esą atsisakė.

NTV žiniose pranešimas apie areštą sekė po reportažo apie kino žvaigždės Leonido Filatovo mirtį.

Pirmadienio ryto žiniose televizijos didžiausią dėmesį skyrė vyriausybės posėdyje išsakytiems V. Putino teiginiams, kad prieš įstatymus visi turi būti lygūs.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų