Rusijos masinės informacijos priemonės trukdo rusakalbių integravimosi procesui Baltijos šalyse, tvirtina Latvijos ekspertai.
Tokią išvadą Latvijos ekspertai padarė nustatę, kad dauguma rusakalbių Latvijos gyventojų teikia pirmenybę Rusijos TV kanalams, pranešė Estijos visuomeninės TV laida „Aktualioji kamera“.
„Aktualiosios kameros“ teigimu latvių išvadas patvirtina ir Estijoje atlikti tyrimai. Latvijos ekspertai užvakar į Taliną atvežė tyrimo, kuris buvo skirtas užsienio masinės informacijos priemonių įtakai rusakalbiams gyventojams, medžiagą. Iš esmės joje pabrėžiami du svarbiausi dalykai – teigiamas Europos ir itin neigiamas Rusijos žiniasklaidos poveikis. Tačiau būtent Rusijos masinės informacijos priemonės tarp Baltijos šalyse gyvenančių rusakalbių yra populiariausios, pastebi „Aktualioji kamera“.
„Populiariausi Latvijoje – Rusijos TV kanalai, tačiau, deja, mes matome, kad jie nėra laisvi. Jeigu būtų laisvi, būtų visai kas kita. Deja, jie tiesiogiai ar netiesiogiai yra kontroliuojami Kremliaus“, - „Aktualiajai kamerai“ sakė Rytų Europos politinių tyrimų centro direktorius Andis Kudoras.
Daugelis Estijoje atliktų tokio paties pobūdžio tyrimų atskleidė, kad rusakalbiai Estijos gyventojai gyvena visiškai kitoje informacinėje erdvėje ir neretai tampa Rusijos propagandos aukomis. Pavyzdžiui, naujausias Estijos visuomeninės televizijos užsakymu atliktas tyrimas atskleidė, kad Estijos rusai labiausiai pasitikėjimo verta naujienų laida laiko Pirmojo Baltijos kanalo programą „Vremia“.
„Ir mūsų, ir latvių tyrimai rodo, kad kritinėje situacijoje, kai kas nors svarbaus vyksta mūsų šalyje, žiūrovai pirmenybę teikia vietiniams kanalams. Ir šį šansą reikia išnaudoti, kad padidintume susidomėjimą vietinėmis televizijomis“, - sakė Europos Parlamento narė Katrina Saks.
„Aš manau, kad iš dalies tai yra susiję su TV kanalų kokybe. Todėl, kad, pavyzdžiui, kokybės požiūriu latviški kanalai nepajėgūs konkuruoti su rusiškais, nes šie rodo ir pramogines laidas, ir naujus filmus, tai traukia žmones“, - sakė A. Kudoras.
Pasak ekspertų, padėti pakeisti susidariusią situaciją galėtų vietinių kanalų, transliuojančių rusų kalba, kūrimas. Tačiau ar jie bus pajėgūs konkuruoti su dabar populiariais Rusijos TV kanalais, ir ar apskritai galėtų būti įsteigti, ekspertai vis dėlto abejoja, teigia „Aktualioji kamera“.