• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grupė Rusijos politologų, susivienijusių į Nacionalinės strategijos tarybą (NST), ketina pateikti paklausimą šalies Konstituciniam Teismui, ar atitinka Konstitucijos normas įstatymai, kuriais remiantis vyko privatizacija Rusijoje, pranešė Tarybos vadovai.

REKLAMA
REKLAMA

NST, į kurią įeina įvairių nevalstybinių organizacijų, tarp jų Carnegie'io (Karnegio) centro, Politinių technologijų centro, Politinių tyrimų instituto ekspertai, pateko į dėmesio centrą, kai gegužę paskelbė pranešimą apie stambiojo kapitalo politines ambicijas, žiniasklaidoje pavadintą "oligarchų sąmokslu". Politologų nuomone, po šio pranešimo ir prasidėjo spaudimas kompanijai "Jukos".

REKLAMA

Antradienį skandalingai pagarsėjusio pranešimo autoriai nuėjo dar toliau, pareikšdami ketinimą pereiti nuo teorijos prie praktinio savo analitinių postulatų įgyvendinimo.

"Mes manome, jog būtų teisinga kreiptis į Konstitucinį Teismą, galbūt keliais paklausimais, siekiant gauti aiškų atsakymą: ar tos teisinės sąlygos privatizacijai vykdyti buvo legalios, kaip jos atitiko tuometinės konstitucijos normas", - sakė vienas Tarybos pirmininkų Josifas Diskinas.

REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai pasiryžę patys pasinaudoti tokia teise, suteikta visiems Rusijos piliečiams, nors sakė, kad iš pradžių paieškos "partnerių koalicijoje", kad kreipimasis susilauktų platesnių politinių atgarsių.

Dalyvavusių spaudos konferencijoje Tarybos ekspertų nuomone, Konstitucinio Teismo sprendimas reikalingas tam, kad būtų galima politiškai įvertinti privatizacijos rezultatus, o ne baudžiamajam tyrimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po to, ekspertų nuomone, Rusijoje turi pasikeisti socialinis stambiojo kapitalo vaidmuo.

"Šie žmonės ("oligarchai") turi prisiimti milžinišką socialinę ir nacionalinę atsakomybę - tik taip jie išliks kaip klasė. Tai - giluminė (valdžios ir oligarchų) konflikto potekstė", - sakė Stanislavas Belkovskis, NST generalinis direktorius.

Skilimo linija

Pranešimo, kuriame teigiama, kad stambusis verslas ketina pakeisti Rusijos konstitucinę santvarką, pereidamas iš prezidentinės respublikos į parlamentinę, autoriai yra S. Belkovskis ir J. Diskinas.

REKLAMA

Ekspertai, įeinantys į NST, neturi vienos nuomonės dėl privatizacijos įvertinimo, bet dauguma jų mano, kad itin didelės kapitalo koncentracijos ir būtinybės suteikti legitimumą valstybės turto perskirstymo rezultatams problema iš tikrųjų pribrendo.

"Iš tikrųjų, klausimas pribrendo - reikia suteikti legitimumą privatizacijos rezultatams, kad būtų galima susumuoti praeities rezultatus", - sakė agentūrai "Reuters" Vladimiras Žarichinas iš Tarptautinio prezidento programų fondo, taip pat įeinančio į NST.

REKLAMA

Pranešimo, kuriam iš esmės pritarė NST nariai, autoriai mano, kad žemės gelmės Rusijoje turi būti nacionalizuotos, privatizacijos rezultatai pakeisti, o stambiojo verslo atstovai turi prisiimti visų reformų, pirmiausia butų ir komunalinio ūkio išlaidas.

Kam naudinga?

Tarp tų politologų, kurie visiškai nepritarė NST pranešimui, buvo fondo "Ekspertizė" vadovas Markas Urnovas, kuris protestuodamas išėjo iš NST.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Nė kiek neabejoju, kad šiam pranešimui iš užkulisių vadovavo iš tikrųjų įtakingos jėgos, suinteresuotos perdalyti nuosavybę. Aš neprisimenu, kad būtų buvę tokių pranešimų be suinteresuotų grupių pasiūlymo", - sakė M. Urnovas.

Prezidentas Vladimiras Putinas per visą mėnesį nepateikė savo nuomonės, kaip jis vertina "Jukos" bylą", nors verslo sluoksniai ragino pasakyti, kokios pozicijos jis laikosi dėl "Jukos" ir prokuratūros konflikto po to, kai prokuratūra iškėlė kelias bylas kompanijai ir jos darbuotojams.

REKLAMA

Oligarchų vaidmens visuomenėje peržiūrėjimo šalininkai vertina jo tylėjimą arba neutralius nurodymus jėgos žinybų atstovams savo naudai.

"Prezidentas, matyt, žino, kas yra NST ir skaitė jos pranešimą. Prezidentas praktiškai solidarizavosi su visais jos vertinimais ir išvadomis", - sakė J. Diskinas.

Antradienį V. Putinas per susitikimą su aukščiausiais VRM karininkais sakė, kad kovoti ekonominiais nusikaltimais būtina griežtai ir nuosekliai, bet šie veiksmai neturi daryti žalos ekonomikai.

"Aš iki šiol negaliu įsivaizduoti, kad Putinas - tai tas pats žmogus, kuris dar neseniai kalbėjo apie verslo iniciatyvos, investicijų klimato svarbą, privatizacijos rezultatų tvirtumą", - stebisi M. Urnovas.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų