• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos valdžia sulaikė net tris mokslininkus, anksčiau prisidėjusius prie hipergarsinės raketos kūrimo. Visi trys yra kaltinami valstybės išdavyste dėl to, kad „per daug kalbėjo“ tarptautinėse konferencijose ir „atskleidė valstybės paslaptis savo moksliniuose straipsniuose“.

Rusijos valdžia sulaikė net tris mokslininkus, anksčiau prisidėjusius prie hipergarsinės raketos kūrimo. Visi trys yra kaltinami valstybės išdavyste dėl to, kad „per daug kalbėjo“ tarptautinėse konferencijose ir „atskleidė valstybės paslaptis savo moksliniuose straipsniuose“.

REKLAMA

Mokslininkai ne tik skundžiasi valdžios teroru ir prastėjančiomis darbo sąlygomis, bet ir perspėja dėl protų nutekėjimo pasekmių: per paskutinius 5 metus Rusiją paliko 50 tūkst. mokslininkų.

Šnipinėjo Iranui ir Kinijai?

75-erių Anatolijus Maslovas buvo sulaikytas 2022-ųjų birželio 28-ąją Novosibirske. Žymus rusų fizikas išvežtas į Lefortovo tardymo izoliatorių, kur laikomi itin pavojingi nusikaltėliai. Maksimali bausmė už „tėvynės išdavimą“ – kalėjimas iki gyvos galvos. A. Maslovui yra draudžiama bendrauti net ir su artimaisiais.

Tų pačių metų rugpjūčio 5-ąją buvo sulaikytas A. Maslovo vadovas, instituto direktorius Aleksandras Šipliukas.

„Academ.info“ duomenimis, A. Maslovas yra kaltinamas Kinijai perdavęs duomenis, susijusius su hipergarsinių raketų technologijomis. Mokslininkas dalyvavo Kinijoje vykusiose mokslo konferencijose. 56-erių A. Maslovo sulaikymas taip pat siejamas su perdavimu į užsienį informacijos apie hipergarsinę ginkluotę.

REKLAMA
REKLAMA

2023-ųjų balandį Novosibirsko mokslininkų bendruomenei Rusijos saugumiečiai sudavė dar vieną smūgį: sulaikytas „Didelės spartos aerodinamikos“ laboratorijos mokslininkui, 79-erių mokslų daktarui Valerijui Zvegincevui taip pat pateikti kaltinimai valstybės išdavyste. Vienintelis skirtumas – pagyvenusiam vyrui leista likti namuose.

REKLAMA

TASS duomenimis, įtarimų teisėsaugininkams sukėlė dujų dinamikos temą nagrinėjęs straipsnis, išleista Irano mokslo žurnale.

Iranas ir Kinija – dvi artimiausios ir svarbiausios Rusijos sąjungininkės.

„Kartojasi 90-ųjų situacija“

Rusijos mokslų akademijos Sibiro filialo Teorinės ir taikomosios mechanikos instituto mokslininkai gegužės viduryje parašė atvirą laišką, kuriame perspėjo šalies valdžią dėl gresiančių niūrių pasekmių mokslui, dėl tebesitęsiančio mokslininkų persekiojimo.

REKLAMA
REKLAMA

Teigiama, kad trijų mokslininkų sulaikymo priežastis – jų ataskaitos tarptautinėse konferencija ir publikuoti moksliniai straipsniai.

„Bet kuris straipsnis ar ataskaita gali tapti kaltinimų valstybės išdavyste pagrindu. Tai, už ką mus šiandien apdovanoja ir rodo, kaip pavyzdį kitiems, rytoj tampa baudžiamojo persekiojimo priežastimi“, – skelbiama rusų mokslininkų laiške. Jame taip pat tvirtinama, kad tokia situacija faktiškai žlugdo mokslo vystymąsi ir baido jaunus specialistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiandien jau matyti 90-ųjų situacijos pasikartojimas. Antro tokio smūgio mūsų mokslas gali neišgyventi“, – konstatuojama laiške.

Per pastaruosius metus net trys Rusijos mokslų akademijos Sibiro filialo specialistai sulaukė kaltinimų dėl to, kad, anot jų kolegų, „užsiima visame pasaulyje priimta mokslinių darbų pristatymo praktika“.

Būtent ši mokslo įstaiga Rusijoje užsiėmė V. Putino išgirtų hipergarsinių raketų kūrimu ir tyrimais karinei pramonei.

REKLAMA

Neregėtas smūgis Rusijos mokslui

Rusijos mokslų akademijos viceprezidentas Valentinas Parmonas gegužės 19-ąją pareiškė, kad per paskutinius 5 metus šalį paliko 50 tūkst. mokslininkų.

Jo teigimu, jokia kita šalis pasaulyje nesusidūrė su tokia problema.

„Šiandien, kai visi kalba apie tai, kad „technologinis suverenitetas“, „ateitis priklauso nuo aukštųjų mokslo technologijų“, o išeina taip, kad Rusijos valstybė prarado tuos, kurie tai galėtų padaryti“, – RTVI cituojamas vienas iš Rusijos mokslininkų bendruomenės vadovų.

Akademikas pareiškė, kad norint „bent jau priartėti prie vidutinio išsivysčiusių šalių lygio“ Rusijai reikia bent triskart padidinti mokslo finansavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų