Pastaruoju metu vyksta įtempti teisminiai ginčai tarp Romano Abramovičiaus ir Boriso Berezovskio, rašo „The Independent“ . Šioje kovoje tenka dalyvauti ir būriui kitų milijardierių. Kas tie žmonės, kurie buvo priversti skalbti purvinus marškinius vidury baltos dienos?
Ištraukos iš teismo protokolo, kuriame santykius aiškinasi futbolo klubo „Chelsea“ savininkas Romanas Abramovičius ir jo oponentas Borisas Berezovskis, primena Holivudo filmo scenarijų: prabangūs automobiliai, privatūs lėktuvai, ištaigingos jachtos, žavingos moterys, sraigtasparniai, arabų šeichai ir šnipų žmogžudystės.
Prabėgo aštuonios savaitės, Temidei atėjo laikas įvertinti abiejų pusių argumentus ir padalinti besivaidijančių pusių turtą. Prieš tai teismas dar išklausys Rusijos teisės ir istorijos ekspertų liudijimus. Teisingumui teko nelengva užduotis, abiejų pusių parodymai kardinaliai skiriasi.
B. Berezovskis kaltina R. Abramovičių, esą šis privertė jį parduoti bendrai valdomos įmonės akcijas. B. Berezovskiui nesutikus to padaryti, R. Abramovičius grasino pasitelkti į pagalbą Kremlių ir nusavinti akcijas su Rusijos valstybės pagalba. Savo ruožtu R. Abramovičius tvirtina, kad jo oponentas niekada nebuvo turto bendrasavininkis, esą B. Berezovskis atliko politinio krikštatėvio vaidmenį ir už atitinkamą mokestį saugojo R. Abramovičiaus interesus nuo politinės Rusijos įtakos.
Įvertinti abiejų pusių parodymus itin sudėtinga, nes minėti įvykiai klostėsi dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kuomet Rusijoje galiojo laukinio kapitalizmo ir politinės suirutės mišinys. Anglijos teisininkams sudėtinga suvokti kokia tuo metu šalyje buvo susiklosčiusi situacija. Po keleto savaičių teismas išklausys abiejų pusių advokatų baigiamąsias kalbas ir priims sprendimą.
Tuo tarpu galime susipažinti su sunkiąja artilerija, kurią į pagalbą pasitelkė abu bylos dalyviai.
Romanas Abramovičius (nuotr. SCANPIX)
R. Abramovičiaus komanda
Jevgenijus Švidleris
Artimiausias milijardieriaus pagalbininkas ir verslo partneris. Anot jo egocentriškas B. Berezovskis naudojosi R. Abramovičiumi kaip asmeniniu kasininku ir nuolatos reikalavo mokėti duoklę už apsaugą. Pastarasis 2001 metais, vardan ramybės, sumokėjo 1,3 mlrd. JAV dolerių.
Turto vertė: 770 mln. svarų sterlingų
Jevgenijus Tenenbaumas
Šiuo metu užima futbolo klubo „Chelsea“ direktoriaus pareigas. 1998 metais prisijungė prie kompanijos „Sibneft“ veiklos. Anot jo, vienas iš liudininkų, Ruslanas Fomičevas, nutarė neduoti parodymų, nes gavo iš B. Berezovskio grasinančią žinutę.
Turto vertė: nežinoma
Vasilijus Anisimovas
Metalo magnatas, kuris susikrovė turtus iš aliuminio verslo. 2000 metais pardavė R. Abramovičiui nemažą dalį turto, dėl kurio šiuo metu ir vyksta bylinėjimasis. Vienas iš parduotų objektų – didžiausia aliuminio liejykla Krasnojarske.
Turto vertė: 1 mlrd. svarų sterlingų
Andrėjus Gorodilovas
Jo tėvas buvo naftos kompanijos, kurią geidė įsigyti R. Abramovičius, vadovas. Vėliau jis pradėjo dirbti R. Abramovičiaus naftos įmonėje, o nuo 2009 metų užima antras pagal svarbą pareigas R. Abramovičiaus investicijų kompanijoje.
Turto vertė: 700 mln. svarų sterlingų
Olegas Deripaska
Šis Vladimiro Putino mėgstamas oligarchas parodymus teismui davė iš Niujorko. Oligarchas pripažino, kad anksčiau nebėgo R. Abramovičiaus, tačiau šiuo metu nejaučia jo atžvilgiu nei draugiškumo, nei neapykantos. Duodamas parodymus O. Deripaska papasakojo apie susitikimą, įvykusį 2000 metais Dorčesterio viešbutyje, į kurį B. Berezovskis atvyko persirengęs moteriškais rūbais.
Turto vertė: 11 mlrd. svarų sterlingų
Aleksandras Vološinas
Buvęs prezidentų Boriso Jelcino ir Vladimiro Putino komandos vadovas. Niekas nežino ar šis asmuo yra milijardierius. Šiuo metu jis vadovauja didžiausios pasaulyje nikelio ir paladžio gamyklos valdybai. Vien 2010 metais „Norilsk Nickel“ pajamos siekė 15 mlrd. JAV dolerių.
Turto vertė: nežinoma
Borisas Berezovskis (nuotr. SCANPIX)
B. Berezovskio komanda
Davidas Reubenas
Drauge su broliu Simonu milijardieriai užima antrąją vietą turtingiausių Jungtinės Karalystės piliečių sąraše. Savo turtus susikrovė eksportuodami Rusijos aliuminį. Jo teigimu, sudarydamas aliuminio sandorius jis net nežinojo, kad B. Berezovskio verslo partneris yra R. Abramovičius. Anot D. Reubeno, pagrindinį vaidmenį bendroje abiejų milijardierių įmonėje visuomet vaidino B. Berezovskis, tad negali būti nė kalbos, kad verslą R. Abramovičius valdė vienas pats.
Turto vertė: 5,5 mlrd. svarų sterlingų
Leonidas Nevzlinas
Sunku pasakyti, kokia yra tikroji šio asmens turto vertė. Anksčiau jis buvo žmogus Nr. 2 liūdnai pagarsėjusioje naftos kompanijoje „Jukos“, kurią V. Putino pavedimu sunaikino Kremlius. Po šių įvykių L.Nevzlinas emigravo į Izraelį. Duodamas parodymus L. Nevzlinas atskleidė, kad 1998 metais bandant sujungti kompanijas „Sibneft“ ir „Jukos“, lemiamą žodį turėjo tarti B. Berezovskis.
Turto vertė: 1,4 mlrd. svarų sterlingų (2004 metais)
Nikolajus Gluškovas
Buvęs „Aeroflot“ vadovas. B. Berezovskio vaikų krikštatėvis. Iki 2000 metų buvo laikomas itin turtingu žmogumi, tačiau vėliau buvo įkalintas. B. Berezovskio teigimu Kremlius siekė perimti jo akcijas, todėl pasinaudojo N. Gluškovu kaip įkaitu. N. Gluškovas teigė, kad pakeliui į prokuratūrą jam buvo grasinama mirtimi.
Turto vertė: nežinoma
Michailas Čiornyj
Atsisakė duoti parodymus, motyvuodamas tuo, kad informacija gali pakenkti jo paties bylinėjimuisi.
Turto vertė: 650 mln. svarų sterlingų (2006 metais)
Badri Patarkatsišvili
Svarbiausias B. Berezovskio verslo partneris, kuris turėjo būti pagrindiniu bylos liudytoju. 2008 metais B. Patarkatsišvili netikėtai mirė, o jo turtą perėmė Gruzijos vyriausybė. Susikrovė didelius turtus padėdamas Rusijos nusikalstamo pasaulio atstovams legalizuoti verslą.
Turto vertė: 7,7 mlrd. svarų sterlingų (2008 metais)