• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tbilisis pasveikino Rusijos sprendimą sugrąžinti į Gruziją ambasadorių, atšauktą 2006 metų rugsėjį, kai kilo "šnipų skandalas", bet sako, kad svarbiausios problemos bus sprendžiamos ateityje.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad ambasadorius sugrįžta į Gruziją, praėjusią savaitę, ir Kremlius tai pavadino pirmu rimtu žingsniu siekiant normalizuoti santykius, pašlijusius pernai iki kritinės ribos.
Rusija uždraudė įvežti į šalį Gruzijos vyną ir mineralinį vandenį - pagrindines gruzinų eksporto prekes, 2006 metų pavasarį, o rudenį išplėtė apribojimus, nutraukusi transporto susisiekimą.
Kremlius sako, kad blokada, importo nutraukimas, masinis gruzinų persekiojimas, dvigubai padidintos eksportuojamų dujų kainos nėra polinės sankcijos. Tbilisio vadovybė mano priešingai.
"Galima tik sveikinti teigiamą mėginimą pakreipti Gruzijos ir Rusijos santykius į normalias vėžes", - komentavo Kremliaus sprendimą Gruzijos parlamento pirmininkė Nino Burdžanadzė.
Transporto blokada kol kas neatšaukta, todėl Rusijos ambasadorius Viačeslavas Kovalenka pirmadienį sugrįždamas į Tbilisį pirmiausia atskrido į Jerevaną.
N.Burdžanadzė sako, jog siekiant visiškai normalizuoti dvišalius santykius, reikia žengti "kelis kompleksinius žingsnius". Kremlius anksčiau pavadino susitaikymą su Tbilisiu "dvišaliu procesu".

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sušvelninti įtampą?

Rusijos laikraščiai pateikia analitikų nuomonę, jog V.Putino administracija nusprendė sušvelninti poziciją, įsitikinusi, kad Gruzijos ekonomika įveikė šoką dėl Rusijos rinkos uždarymo, užtat šiurkštūs Kremliaus veiksmai pakenkė jo reputacijai Vakaruose.
Žiniasklaidos priemonės taip pat pateikia Gruzijos politikų nuomonę, jog ambasadoriaus grįžimas rodo M.Saakašvilio pergalę susirėmime su V.Putinu. Maskvos ir Tbilisio dvišaliai santykiai nebuvo itin šilti nuo tada, kai Gruzijos lyderis tapo prezidentu per "rožių revoliuciją" 2003 metais.
Pagrindinė Gruzijos ir Rusijos posovietinių santykių plėtojimo kliūtis - provakarietiška Tbilisio politika, taip pat konfliktų buvusiose Gruzijos autonomijose, dabar de facto nepriklausomose Abchazijoje ir Pietų Osetijoje, kurių vadovybė siekia kuo labiau integruotis į Rusiją, sureguliavimas.
Gruzijos valdžia kaltina Maskvą remiant separatistus, o Gruzijos parlamentas ne kartą priėmė pareiškimus, kad būtina išvesti iš konfliktų zonų Rusijos taikdarius.
"Rusijos ambasadoriaus sugrįžimas nepakeis tų problemų, kurios buvo ir išlieka mūsų šalių santykiuose, esmės", - sakė parlamento gynybos ir saugumo komiteto pirmininko pavaduotojas Nikolozas Rurua.
"Mes neketiname atsisakyti nei provakarietiško kurso, nei ketinimo atkurti šalies teritorijos vientisumą", - pažymėjo jis.
Su parlamentaru sutinka Strateginių ir tarptautinių tyrimų fondo analitikas Arčilas Gegešidzė.
"Tai pirmasis žingsnis siekiant sumažinti įtampą, bet ne normalizuoti santykius... Svarbiausios problemos, kurios buvo Gruzijos ir Rusijos santykiuose iki praėjusių metų rugsėjo, išlieka ir dabar", - sakė jis.
Dauguma Gruzijos politikių sutinka su šia nuomone, pažymėdami, kad sugrįžus ambasadoriui gali būti panaikinta dalis sankcijų, kurios buvo įvestos pernai.
Gruzija nurodė sąlygą kontroliuoti leidimų tikrinimo punktus Rokyje, prie Pietų Osetijos ir Rusijos sienos, ir prie Psou upės, Abchazijos ir Rusijos pasienyje.
Pirmadienį Ženevoje vyko eilinis derybų šiuo klausimu ratas, bet "proveržio" jose Gruzija nesitiki.
Tbilisis, kaip ir anksčiau, atsisako duoti sutikimą, kad Rusija įstotų į Pasaulinę prekybos organizaciją, motyvuodamas tuo, jog ji nevykdo sąlygų, konkrečiai - pasienio kontrolės punktuose. Rusijos atstovai teigia, kad jos sutikimas nebūtinas, nes Rusija jau susitarė su JAV.
Vienas kompleksinio atsakymo į "Rusijos šnipų" areštą priemonių buvo Rusijos atsisakymas išduoti vizas Gruzijos piliečiams.
Prie Rusijos konsulato Tbilisyje pirmadienio rytą susirinko minia žmonių, kurie tikėjosi, kad vizos vėl bus išduodamos.
"Mes sužinojome, jog ambasadorius grįžta, ir tikimės, kad bus atnaujintas vizų išdavimas... Mes norime draugauti, o ne kariauti su Rusija", - sakė Tbilisio gyventoja, stovėdama minioje priešais Rusijos konsulatą, kurio durys tebebuvo uždarytos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų