• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiau­liuo­se va­kar su neo­fi­cia­liu vi­zi­tu vie­šė­jo Ru­si­jos am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vo­je Vla­di­mi­ras Čchik­va­dzė. Jis ra­gi­no vys­ty­ti abi­pu­siai nau­din­gus ry­šius. Nes­lė­pė, jog lau­kia Lie­tu­vos Sei­mo nau­jų rin­ki­mų ir ti­ki­si per­mai­nų po­žiū­ry­je į ša­lių san­ty­kius.

REKLAMA
REKLAMA

Pre­ky­bos, vers­lo ry­šių ska­tin­ti

Sve­čią priė­mė mies­to me­ras Jus­ti­nas Sar­taus­kas. Su­si­ti­ki­me da­ly­va­vo Ru­si­jos am­ba­sa­dos pre­ky­bos va­do­vas Bo­ri­sas Šen­cis, Šiau­lių pre­ky­bos pra­mo­nės ir ama­tų rū­mų pre­zi­den­tas Vid­man­tas Ja­per­tas, rū­mų ge­ne­ra­li­nis di­rek­to­rius Alf­re­das Jo­nuš­ka.

REKLAMA

Am­ba­sa­do­rius pa­ts da­vė to­ną po­kal­biui, pa­brėž­da­mas abi­pu­siai nau­din­gų ry­šių – ir žmo­giš­kų­jų as­me­ni­nių, ir pre­ky­bos, vers­lo bei po­li­ti­nių – svar­bą.

Jo neo­fi­cia­lų vi­zi­tą į Šiau­lius ini­ci­ja­vo „San­tar­vės“ fon­do stei­gė­jas Ju­lius Ka­zė­nas.

REKLAMA
REKLAMA

Lie­tu­vą am­ba­sa­do­rius įvar­di­jo, kaip svar­bią pre­ky­bos par­tne­rę. Ru­si­jos ir Lie­tu­vos pre­ky­bos apim­tys da­bar su­da­ro 14 mi­li­jar­dų eu­rų per me­tus.

Pa­gal jas Lie­tu­va len­kian­ti ne vie­ną Eu­ro­pos ša­lį. Lie­tu­va yra svar­bi mais­to pro­duk­tų tie­kė­ja, lie­tu­viš­ka pro­duk­ci­ja ke­liau­ja į Mask­vą, Sankt Pe­ter­bur­gą, Kras­no­jars­ką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sve­čias džiau­gė­si pa­kvie­ti­mu ap­si­lan­ky­ti mies­to įmo­nė­se. Juo­ka­vo, jog su žmo­na ir duk­ra at­vy­ko pa­ska­nau­ti „Rū­tos“ fab­ri­ko šo­ko­la­do, ku­riuo ža­dė­ta juos pa­vai­šin­ti.

Rim­tai tei­gė, jog to­kios įmo­nės, kaip „Rū­ta“ ar „Bal­tik vai­ras“, jį pir­miau­sia do­mi­na dėl ga­my­bos tech­no­lo­gi­jų ir pro­duk­ci­jos, ku­ria suin­te­re­suo­ta bū­tų ir Ru­si­jos rin­ka.

REKLAMA

Apie ga­li­my­bes in­ves­tuo­ti

Šiau­liai Ru­si­jos in­ves­tuo­to­jus po­ten­cia­liai ga­li do­min­ti sa­vo Pra­mo­ni­niu par­ku, lais­vą­ja eko­no­mi­kos zo­na.

Me­ras J. Sar­taus­kas ti­ki­no, jog in­ves­tuo­to­jai Pra­mo­ninia­me par­ke šian­dien ga­li įsi­kur­ti per dvi sa­vai­tes.

REKLAMA

V. Čchik­va­dzė sa­vo ruož­tu pri­mi­nė, jog Lie­tu­vos kai­my­nys­tė­je Ka­li­ning­ra­de ku­ria­ma di­džiu­lė pra­mo­ni­nė lais­vo­ji zo­na.

Jo­je pla­nuo­ja­ma sta­ty­ti 21 ga­myk­lą. Čia bū­tų su­ren­ka­mi pen­kių gar­sių už­sie­nio au­to­mo­bi­lių ga­my­bos kom­pa­ni­jų au­to­mo­bi­liai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lie­tu­vos vers­li­nin­kai ne­tu­rė­tų pra­leis­ti pro­gos, nes Ka­li­ning­ra­do zo­no­je įmo­nėms sta­ty­ti rei­kės ir pro­jek­tuo­to­jų, ir sta­ty­bi­nin­kų, ir sta­ty­bi­nių me­džia­gų, įran­gos, bal­dų.

„Prio­ri­te­tą, ma­nau, ati­duo­tų kai­my­nams, nes iš jų pi­giau­sia pirk­ti, – tei­gė sve­čias. – Pa­gal­vo­ki­te ir ne­pra­leis­ki­te mo­men­to.“

REKLAMA

Ru­si­jai, anot jos at­sto­vo, rei­ka­lin­ga ne tik lie­tu­viš­ka pro­duk­ci­ja, bet ir tech­no­lo­gi­jos, pa­tir­tis, ku­rias galima bū­tų jung­ti su ru­siš­ku ka­pi­ta­lu. Bū­tų suin­te­re­suo­tų, bū­tų pa­de­da­ma kur­ti vers­lą Ru­si­jo­je.

REKLAMA

Juo­ba kad tarp lie­tu­vių ir ru­sų nė­ra kal­bos bar­je­ro. „Mes kal­ba­me vie­na kal­ba“, – tei­gė V. Čchik­va­dze.

Ru­sų in­ves­ti­ci­jų ne­rei­kia?

Am­ba­sa­do­rius tei­gė, jog Ru­si­jo­je yra daug lais­vo ka­pi­ta­lo. Ru­si­jos in­ves­tuo­to­jai, anot am­ba­sa­do­riaus, kal­ba ne apie šim­tų tūks­tan­čių li­tų in­ves­ti­ci­jas, bet apie šim­tų mi­li­jo­nų li­tų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes siū­lė­me in­ves­ti­ci­jas į Kau­no ši­lu­mos ūkį, į Ig­na­li­nos ato­mi­nę elekt­ri­nę – išar­dy­ti se­ną­ją ir sta­ty­ti nau­ją, kaip sta­to­me Bal­ta­ru­si­jo­je, – sa­kė V. Čchik­va­dzė. – Bet dėl po­li­ti­nių su­me­ti­mų, tų in­ves­ti­ci­jų bu­vo at­si­sa­ky­ta. Mes tai su­pran­ta­me, bet vers­las – ne.“

REKLAMA

Am­ba­sa­do­riaus tei­gi­mu, po „Sno­ro“ ban­ko žlu­gi­mo, į Lie­tu­vą ban­dė atei­ti ke­tu­ri Ru­si­jos ban­kai, bet jie neį­si­leis­ti. Tai esą ir kliū­tis Ru­si­jos in­ves­tuo­to­jams, nes Ru­si­jo­je su Skan­di­na­vi­jos ban­kais ma­žai dir­bama, o ru­siš­ko ka­pi­ta­lo in­ves­tuo­to­jams Lie­tu­vo­je ge­riau­sia bū­tų dirb­ti su ru­siš­kais ban­kais.

REKLAMA

Apie san­ty­kius

Ru­si­jos am­ba­sa­da svars­to ga­li­my­bes steig­ti Kau­ne , Šiau­liuo­se gar­bės kon­su­la­tus. Su Už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­ja pir­miau­sia ta­ria­ma­si dėl Kau­no kon­su­la­to.

Amba­sa­do­riaus tei­gi­mu, toks kon­su­la­tas – bū­tų ne vien sim­bo­li­nis, bet pra­ktiš­kai nau­din­gas cent­ras.

REKLAMA
REKLAMA

„Mū­sų mi­si­ja – ska­tin­ti vys­ty­ti san­ty­kius, – sa­kė am­ba­sa­do­rius. – Mums įdo­mūs ir as­me­ni­niai kon­tak­tai, ir pre­ky­bos, eko­no­mi­kos ry­šiai. Gai­la tik, kad po­li­ti­niai san­ty­kiai nė­ra ge­riau­sia­me lyg­me­ny­je.“

V. Čchik­va­dzė sa­kė, jog lau­kia nau­jų Sei­mo rin­ki­mų ir ti­ki­si po­ky­čių.

Anot jo, „žmo­nės, ku­rie no­ri atei­ti į val­džią, su ku­riais kal­bė­jo­mės“, suin­te­re­suo­ti ki­to­kiais abi­pu­siais san­ty­kiais, nei da­bar yra su­si­klos­tę.

Žvel­gia į atei­tį

Amba­sa­do­rius at­sa­kė ir į dienraščio „Šiau­lių kraš­to“ klau­si­mus.

– Ką ma­no­te apie ke­lių šiau­lie­čių ini­cia­ty­vą iš­kel­ti ru­sų ka­rių ka­pi­nes iš mies­to cent­ro?

– Mes apie tai ži­no­me, mums tai ne­priim­ti­na. Juo­lab kad pa­sta­ruo­ju me­tu su Lie­tu­vos už­sie­nio rei­ka­lų mi­nis­te­ri­ja svars­to­me pro­jek­tą dėl ru­sų ka­rių ka­pi­nių tvar­ky­mo čia, ir trem­ti­nių ka­pa­vie­čių Ru­si­jo­je. Bend­ra­dar­biau­ja­me ir pa­de­da­me Lie­tu­vos jau­ni­mui reng­ti me­mo­ria­li­nius žy­gius į lie­tu­vių trem­ties vie­tas Ru­si­jo­je.

REKLAMA

Ne­rei­kia pro­vo­kuo­ti žmo­nių to­kiems veiks­mams, ku­rie ver­ti­na­mi ne­vie­na­reikš­miai. Rei­kia ei­ti abi­pu­sio su­pra­ti­mo ke­liu, ieš­ko­ti bend­rų są­ly­čio taš­kų. Jei­gu gin­čy­ti­nus mo­men­tus iš­kel­si­me, tai tik tryp­si­me vie­to­je ir ne­pa­siek­si­me no­ri­mo re­zul­ta­to.

Be to, ka­pi­nės pro­vos­la­vams – tai šven­ta ir ne­lie­čia­ma. Kaip ir ka­ta­li­kams. Juk ir jūs, ir mes – krikš­čio­nys, krikš­čio­niš­ko­sios ver­ty­bės – tos pa­čios.

– Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Juo­dojo kas­pi­no die­na, ko­kia yra šian­dien Ru­si­jos po­zi­ci­ja dėl Ri­bent­ro­po-Mo­lo­to­vo pa­kto, pa­kei­tu­sio Lie­tu­vos li­ki­mą?

– Ru­si­jos po­zi­ci­ja vie­na­reikš­mė, ne­pa­ju­di­na­ma. Ką rei­kė­jo, tą mes pri­pa­ži­no­me ir su tuo su­ti­ko­me. Rei­kia ne­si­kaps­ty­ti praei­ty­je, o žiū­rė­ti į atei­tį.

– Pen­ke­rius me­tus dir­ba­te Lie­tu­vo­je, kas čia pa­tin­ka, o kas ne?

– Lie­tu­vo­je vis­kas pa­tin­ka, o ne­pa­tin­ka, tai, kaip mes ku­ria­me po­li­ti­nius san­ty­kius.

REKLAMA

– Kaip ma­no­te, ko­dėl jie to­kie?

– Nie­ko nau­jo, ko jūs pa­tys ne­ži­no­te, ne­ga­liu pa­sa­ky­ti. Jei­gu po­li­ti­nė va­do­vy­bė kal­ba apie suin­te­re­suo­tu­mą vys­ty­ti šiuos san­ty­kius, bet ne­sii­ma jo­kių konk­re­čių žings­nių, tai nie­ko ge­ro ir nei­šei­na.

– Ka­da mū­sų pre­zi­den­tai ap­si­keis vi­zi­tais?

– Rei­kia klaus­ti pa­čių pre­zi­den­tų.

Rūta JANKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų