Nepaisant Kremliaus gąsdinimų, negailestingų smūgių ir masinių suėmimų – minios išeina į gatves. Gal ir ne tokios didelės, kokių patys protestuojantys norėtų, bet panašu, kad Kremliui tai labai nepatinka. Juk ne veltui turbūt pirmą kartą Maskva dar prieš protestus paskelbė apie viso centro, metro stočių ir pagrindinių gatvių uždarymą. Panašu, kad Kremlius labai bijo Baltarusijos ir Chabarovskon scenarijaus: kad ir ne pačių didžiausių, bet nuolatinių, nenutrūkstamų savaitgalinių protestų įtampos.
Tiesą sakant, Kremliaus tonas ir ne smarkiai skiriasi nuo Lukašenkos, kuris protestuotojus vadina narkomanais, bedarbiais ir chuliganais. Šiandien panašūs žodžiai sklinda ir iš Putino atstovo lūpų.
„Savaime suprantama – policija dirba ir imasi būtinų priemonių. Negali būti jokio dialogo su chuliganais ir provokatoriais. Jiems visu griežtumu turi galioti įstatymas“, – teigia Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Tik štai Peskovo žodžiai su vaizdais ne visai sutampa. Protestuotojai Maskvoje sekmadienį net nuo gniūžčių policininkus stojo ginti – siekia išvengti provokacijų.
O sekmadienį rusai net užfiksavo galimai surežisuotą provokaciją, kai iš taikios minios išniręs jaunuolis demonstratyviai išsitraukė beisbolo lazdą, o pareigūnai jį „supakavo“ taip, jog atrodė, kaip iš vadovėlio.
Aleksejaus Navalno komanda skaičiuoja, kad sekmadienį į gatves rusai išėjo net 140 miestų. Nuo Vladivostoko tolimuosiuose rytuose iki pat Sankt Peterburgo. O pareigūnai sulaikė per 5300 žmonių. Vien Maskvoje 1800, Sankt Peterburge dar kone 1200. Putino pakalikai masiškai sulaiko ir žurnalistus, sekmadienį tokių buvo kone 100. Jau nekalbant apie Navalno kolegas.
Pirmadienį į teismą Maskvoje atvyko Navalno žmona Julija. Jai skirta 20 tūkst. rublių – tai yra 200 eurų bauda už dalyvavimą protestuose.
„Su sprendimu, žinome, nesutinkame ir jį skųsime, kai tik gausime pilną nuosprendžio tekstą. Nes buvo pagarsinta tik rezoliucijos dalis. Teismas mus nesupažindino su motyvacija. Gausime po 3 d., ir ruošime skundą“, – sako advokatė Svetlana Davydova.
O antradienį Maskvos teismas spręs ir paties Aleksejaus Navalno likimą. Kalėjimų departamentui prašant pakeisti opozicionieriaus lygtinę bausmę realiu įkalinimu, o Generalinei prokuratūrai pritariant – teismas antradienį spręs ar pasodinti Navalną už grotų bent 2,5 metų. Esą gydydamasis po apnuodijimo rusišku cheminiu ginklų Novičiok Vokietijoje – jis laiku nesiregistravo pas Rusijos pareigūnus. Protestuotojai antradienį žada rinktis prie teismo ir išreikšti palaikymą neteisėtai sulaikytam opozicijos lyderiui.
Europos Sąjunga ir vėl pasmerkė brutalius sulaikymus Rusijoje. Berlynas paragino greičiau paleisti sulaikytuosius.
„Raginame Rusijos vadovybę nutraukti smurtą ir užtikrinti piliečių teises ir laisves. Sulaikytieji turi būti nedelsiant paleisti. Vokietijos vyriausybė ragina paleisti Navalną ir paaiškinti cheminio ginklo panaudojimo prieš jį aplinkybes“, – kalba Vyriausybės atstovė Martina Fietz.
Paryžius savo ruožtu paragino Berlyną neapsiriboti žodžiais ir pagaliau nutraukti Kremliui svarbų dujotiekio „Nordstream 2" projektą.
Beje, šią savaitę į Rusiją turėtų vykti ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis. Jei vizitas įvyks – jis žada susitikti ir su pilietinės visuomenės lyderiais.
O Rusiją drebinant protestams šalies statistikai skelbia ir apie blogėjantį rusų pragyvenimo lygį. Per paskutinius metus Rusijoje net 1,2 mln. padaugėjo skurstančiųjų iki beveik 19 mln. Skurdo lygis Rusijoje siekia 128 eurų žmogui per mėnesį – dvigubai mažiau nei Lietuvoje.