Rusijos Mokslų akademijos Geologijos ir mineralogijos instituto Sibiro skyriaus Novosibirske mokslininkai pranešė apie iki šiol paslaptyje laikytą itin kietų deimantų telkinį. Jame esantys deimantai yra du kartus kietesni už įprastinius, o telkinio kilmė leidžia daryti prielaidą apie nežemišką šių deimantų prigimtį, skelbia „Newsru.com“.
Šis išslaptintas deimantų telkinys yra Sibire, ties Krasnojarsko krašto ir Jakutijos riba, sakoma pranešime. Jis buvo atrastas Popigajaus astroblemos – 35 milijonų senumo meteoroido kraterio, kurio skersmuo siekia maždaug 100 kilometrų – rajone, sakoma pranešime. Dar 1970 m. geologai ten buvo aptikę pirmuosius ypač kietus deimantus – impaktitus, pasižyminčius neįprastomis savybėmis. Jie buvo du kartus kietesni už įprastinius deimantus ir turėjo kitokią struktūrą. Tačiau Sovietų Sąjungos vyriausybė apsisprendė statyti sintetinių deimantų gamyklas, todėl superkietųjų deimantų tyrimai buvo nutraukti, o informacija apie šį telkinį buvo įslaptinta.
Išslaptinus sovietinių laikų geologinių tyrimų duomenis Rusijos mokslininkai vėl galėjo tęsti tyrimus. Pasak Geologijos ir mineralogijos instituto direktoriaus Nikolajaus Pochilenkos, jau pirmųjų tyrimų rezultatų pakako, kad būtų galima kalbėti apie perversmą pasaulinėje deimantų rinkoje. Rusijos geologų vertinimais, šio deimantų telkinio Sibire ištekliai siekia trilijonus karatų. N. Pochilenka pabrėžė, kad šio tipo deimantai yra labai vertingi dėl neįprastų abrazyvinių savybių ir didelio grūdėtumo. Tai esą išplečia jų naudojimo pramonėje sferą.
Rusijos geologai taip pat atkreipė dėmesį, kad niekur daugiau pasaulyje iki šiol nerasta impaktitų, pasižyminčių tokiomis savybėmis. Ekspertai jau daro prielaidą apie galimą kosminę šių deimantų kilmę. Tiesa, informacija apie pramoninės superkietųjų deimantų gavybos galimybes Sibire neatskleidžiama.