Rusijai iškeltas 23 milijardų ieškinys dėl naftos kompanijos „Jukos“ griūties. Anot ieškovų, tai patikrins Rusijos-ES santykius ir Rusijos pasirengimą vėl įsijungti į „politinę šeimą“, praneša euobserver.com.
Pagrindinis „Jukos“ akcininkas GML teigia, jog Rusija, 2004 metais išplėšusi kompanijos turtą, pažeidė pagrindinį tarptautinį energetikos susitarimą – Energetikos sutarties chartiją.
Nors chartijos Rusija neratifikavo, ji vis vien galioja – taip teigia GML atstovai.
Jei bylą GML laimės, viskas gali baigtis prievartiniais mokesčiais, pasitelkiant Europos teismus, iš Rusijos valdomos energijos kompanijos „Rosneft“ užsienio kapitalo.
Ši byla taip pat gali būti precedentas Vakarų kompanijoms, pvz., „British Petroleum“ arba „Shell“, kurios pastaraisiais metais siekė apsaugoti savo investicijas Rusijos energetikos sektoriuje.
GML vadovas Timas Osbornas kalbėjo, jog toks Rusijos elgesys pakiš koją jos troškimui tapti patikima prekybos partnere, tuo labiau kad Maskvos reputacijai nepasitarnavo ir karas su Gruzija.
„Rusija“ labai nori matyti save kaip atsakingą politinės bendruomenės narę. Ir jei ji nori jungtis prie Pasaulio prekybos organizacijos ar prie kokios kitos taisyklėmis paremtos struktūros, tam tikrais etapais taisyklėms ji privalės paklusti“, kalbėjo T. Osbornas.
„Jukos“ griūtis dėl kaltinimų mokesčių nusukinėjimais Vakaruose buvo matoma kaip politinis Michailo Chodorkovskio puolimas.
Šiuo metu jis nebeturi jokių kompanijos akcijų ir dienas leidžia kalėjime Sibire.