Rusija šeštadienį paskelbė JAV pareigūnų, kuriems draudžiama atvykti į šalį, "juodąjį sąrašą", atsakydama į penktadienį Vašingtono priimtą sprendimą įvardyti 18 Rusijos piliečių, įtariamų žmogaus teisių pažeidimais.
"Sąrašų karas ne mūsų pasirinkimas, tačiau negalime ignoruoti akivaizdaus šantažo", - sakoma Rusijos URM pranešime, kuriame buvo išvardyti 18 JAV pareigūnų, "susijusių su žmogaus teisių pažeidimais".
Penktadienį JAV Iždo departamento paskelbtame sąraše įvardijami 16 Rusijos pareigūnų, siejamų su teisininko Sergejaus Magnickio mirtimi kalėjime, taip pat du čečėnai, siejami su kitais numanomais žmogaus teisių pažeidimais. Šiems asmenims buvo uždrausta atvykti į Jungtines Valstijas, o jų sąskaitos buvo areštuotos pagal pernai priimtą vadinamąjį Magnickio įstatymą.
Toks Vašingtono sprendimas sukėlė įtūžį Maskvai, kuri perspėjo, kad atsakys panašiomis priemonėmis. Šeštadienį Rusijos URM pareiškė, kad Magnickio įstatymas yra "absurdiškas", kad jis reiškia "kišimąsi į mūsų vidaus reikalus" ir "stiprus smūgis dvišaliams santykiams".
"Kitaip nei Amerikos sąrašas, kuris yra suformuotas vienašališkai, į mūsų sąrašą pirmiausiai įtraukti tie, kad yra siejami su kankinimų įteisinimu ir nesibaigiančiais sulaikymais Gvantanamo kalėjime, su Rusijos piliečių areštais ir pagrobimais, - nurodė ministerija. - Vašingtono politikams laikas pagaliau suprasti, kad nėra jokių perspektyvų kurti santykius su šalimi kaip Rusija globėjiško elgesio ir neslepiamo diktato dvasioje."
Rusijos sąraše mini keturi asmenys, siejami su numanomais žmogaus teisių pažeidimais Gvantanamo bazėje; tarp jų yra ir Davidas Spearsas Addingtonas (Deividas Spirsas Adingtonas), kuris dirbo buvusio JAV viceprezidento Dicko Cheney (Diko Čeinio) administracijos vadovu.
Dar 14 asmenų, kaip nurodoma, yra pažeidę Rusijos piliečių teises užsienyje, tarp jų federalinis teisėjas Jedas Rakoffas (Džedas Rakofas) ir keli federaliniai prokurorai iš Niujorko valstijos. Į Rusijos sąrašą taip pat įtraukti keli Kovos su narkotikais administracijos pareigūnai ir Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentas Gregory Colemanas (Gregoris Koulmanas).
37 metų S.Magnickis mirė laikomas ikiteisminiame arešte 2009-aisiais, kai buvo suimtas ir apkaltintas tų pačių pareigūnų, kuriuos jis anksčiau kaltino organizavus sukčiavimo schemą, leidusią pasisavinti 230 mln. JAV dolerių sumą valstybės lėšų.
Jo byla tapo Kremliaus nesugebėjimo įveikti korupciją simboliu ir išprovokavo JAV santykių su Rusija krizę.