Rusijos ekonomikos ministerijos vertinimais šalies BVP 2011 metų III ketv. augo 5,1 proc. Jei šį skaičių patvirtins oficiali statistika, tai bus sparčiausia ekonomikos plėtra per pastaruosius trejetą metų, rašoma banko „Finasta“ analitikų apžvalgoje.
„Bloomberg“ apklaustų ekonomistų prognozės yra kiek kuklesnės – tikimasi 4,9 proc. plėtros. Šalies ekonomikai augti praėjusį ketvirtį labiausiai padėjo stiprėjusi vidaus paklausa ir investicijos, kurias maitino paskolų sektoriaus plėtra.
Ekonomistų ir šalies vyriausybės prognozės dėl ekonomikos plėtros šių metų IV ketv. nebe tokios drąsios. Beveik neabejojama, kad paskutinis šių metų ketvirtis nebebus toks geras. Anksčiau ar vėliau lėtėjanti pasaulio ekonomikos plėtra bei skolų slegiama euro zona turėtų prislėgti ir Rusijos ūkio augimą. Ypač kai pramonės produkcija jau kurį laiką nebestebina plėtra. O pirkimo vadybininkų indeksas skaičiuojamas gamybos sektoriui spalio mėnesį tik nežymiai viršijo 50 punktų ribą, skiriančią augimą ir mažėjimą.
Pirkimo vadybininkių indeksas paprastai naudojamas kaip pirmaujantis ekonomikos rodiklis, nes skaičiuojamas apklausų pagrindu ir leidžia susidaryti vaizdą dar prieš įgyvendinant realius sprendimus ar pasirodant oficialiai statistikai. Rusijoje pirkimo vadybininkų indekso reikšmė jau nuo vasaros svyruoja labai arti 50 punktų, tad peršasi išvada, kad gamybai nusimato ne pati šviesiausia ateitis.Šiems metams ekonomistų BVP augimo prognozės nenukrypsta toli nuo 4,0 proc. Kitais metais lūkesčiai dar atsargesni – oficialios valdžios prognozės rodo 3,7 proc. augimą, tačiau kai kurie ekonomistai yra dar konservatyvesni ir šaliai brėžia tik 3 proc. augimą 2012 metais. Vėstant pasaulio ekonominiam klimatui, belieka daugiau vilčių dėti į vidaus paklausą, kuri norint tvirtesnės plėtros, turėtų atsverti silpnesnes eksporto rinkas. Vis dėlto esama nemažai prielaidų tikėtis, kad didelis rinkų neapibrėžtumas toliau lems kapitalo ištekėjimą iš šalies. O prastesnės ekonomikos perspektyvos naftos kainą gali nusmukdyti iki lygių, nebepadėsiančių Rusijai subalansuoti biudžeto.
Spalio mėnesio pabaigoje posėdžiavęs Rusijos centrinis bankas vėl paliko nepakeistą bazinę palūkanų normą ties 8,25 proc. Ekonomikos plėtra kaip ir lėtėjanti infliacija bent jau šiuo metu susirūpinimo nekelia. Kuria kryptimi šalies pinigų politika judės kitąmet priklausys nuo to, ar neatsiras papildomų finansavimo sunkumų šalies bankų sistemoje ir kiek iš tiesų grėsmingas bus laukiamas ekonomikos sulėtėjimas.Lapkričio pradžioje pasirodė žinutės apie realybe tampančią Rusijos narystę Pasaulio prekybos organizacijoje. Narystės šioje 153 šalis vienijančioje organizacijoje Rusija siekia jau bene 18 metų ir gruodį ji pagaliau turėtų tapti jos dalimi.
Rusija – šiuo metu yra didžiausia ekonomika už Pasaulio prekybos organizacijos ribų. Jos priėmimui gana atkakliai prieštaravo Gruzija, su kuria šalis 2008 metais buvo įsivėlusį į trumpai trukusį ir prieštaringai vertinamą karinį konfliktą. Tačiau kai kurių ekonomistų vertinimu pačiai Gruzijai turėtų būti naudinga tokia narystė, nes tai atvertų užsidariusias Rusijos sienas šalies anksčiau eksportuotoms prekėms. Pasaulio prekybos organizacijos ekspertų vertinimu Rusijos BVP vidutiniu laikotarpiu galėtų padidinti 3,3 proc., o per ilgėlesnį laiko tarpą – 11 proc.
Akcijų rinkoje globalūs veiksniai ima viršų prieš lokalius
Spalis buvo itin sėkmingas Rusijos akcijų rinkoje. MICEX indekso reikšmė išaugo 9,7 proc., o dėl stiprėjusio rublio RTS indekso mėnesio grąža siekė net 16,6 proc. Praėjusio mėnesio euforiją, paskatino Europos Sąjungos vadovų apsisprendimas dėl to, kas toliau bus daroma su Graikijos skola. Tiesa, rinkų nuotaikos lieka labai permainingos ir tikėtina, kad naujienos iš šios srities gali lemti didesnį investuotojų nervingumą dar ne kartą.
Nepaisant gana neblogos ekonomikos būklės ir vis dar pakankamai pigių Rusijos bendrovių akcijų, kol kas mažai tikėtina, kad biržose pradėtų veikti vietiniai veiksniai ir akcijų kainos galėtų pasipriešinti globaliam trendui. Tiesa, gruodžio mėnesį rinka gali patraukti daugiau dėmesio vietos naujienomis – gruodžio 4 d. vyks Dūmos rinkimai, o šalis turėtų būti priimta į pasaulio prekybos organizaciją. Tačiau nepaisant šių aplinkybių naujo trendo pradžią veikiausiai lems pasaulinės rinkų nuotaikos.