Rusijos ambasadorius Estijoje tvirtina, kad paminklų sovietiniams kariams perkėlimas ir jų palaikų perlaidojimas Taline ir Pamaskvyje – du skirtingi dalykai, o Rusijos parlamento deputatas pareiškė, kad palaikų išniekinimas –pakankamas pretekstas pradėti karą su Estija.
Rusijos ambasadorius Estijoje Nikolajus Uspenskis vakar pareiškė, kad Estijos valstybinę programą „Bronziniam kariui“ perkelti negalima lyginti su prie Maskvos esančio Chimki miesto valdžios, leidusios nugriauti paminklą karo metu žuvusiems rusų lakūnams ir perkelti jų palaikus į miesto kapines, veiksmais.
Estijos dienraščio „Eesti Paevaleht“ reporteris Rusijos ambasadoriaus paklausė, kodėl Rusija taip susirūpinusi Talino centre esančio „Bronzinio kareivio“ paminklo likimu, kai tuo tarpu Chimki miesto valdžia pritarė tam, kad dėl naujų statybų būtų nugriautas memorialas Maskvą karo metais gynusiems lakūnams - SSSR didvyriams.
„Aš negaliu pasakyti, kad visiškai pritariu Chimki miesto valdžios veiksmams, tačiau tai vis dėlto yra skirtingi dalykai“, - pareiškė ambasadorius, pridūręs, kad ekonominiai argumentai patvirtina Chimki administracijos sprendimo pagrįstumą.
„Miestui augti reikalinga erdvė, jiems reikia tos vietos verslui plėsti, ten, pavyzdžiui, galėtų imtis veiklos ir Estijos verslininkai“, - tvirtino N. Uspenskis, atvykęs į „Audentes“ universitetą skaityti paskaitos prasidėjusios rusų kultūros savaitės proga.
Ambasadorius pabrėžė, kad paminklas sovietų kariams Chimki mieste nugriautas miesto valdžios sprendimu, o Estijoje perkelti paminklą nusprendė vyriausybė.
„„Bronziniu kareiviu“ Talino miesto valdžia, kuri galėtų atsižvelgti į vietos gyventojų nuomonę, nesirūpina. Priešingai, tai tapo valstybinės reikšmės klausimu, karo veteranų ir jų palikuonių pageidavimai atmetami. Kadangi iš to buvo padaryta valstybinė problema, mes atsakysime tokiu pat lygiu“, - pareiškė Rusijos ambasadorius.
Tuo tarpu Rusijos valstybės Dūmos deputatas, judėjimo „Tėvynė – rusiškų bendruomenių kongresas“ lyderis Dmitrijus Rogozinas pasiūlė surengti specialią operaciją Talino centre palaidotų karių palaikams išgabenti į tėvynę.
„Apskritai aš manau, kad palaikų išniekinimas yra priežastis pradėti karą, - tvirtino D. Rogozinas Rusijos naujienų agentūrai „Rosbalt“. - Šventos gegužės 9 dienos išvakarėse mums trenkė antausį, mes negalime neatsakyti į įžeidimą. Rusija šioje situacijoje turi visišką teisę panaudoti pačias įvairiausias priemones, pradedant diplomatiniu poveikiu, baigiant ginkluotu įsikišimu“.
Radikaliais nacionalistiniais pareiškimais garsėjančio D. Rogozinu teigimu specialiosios operacijos Taline surengimas „būtų gražus atsakas į provokacinius estų fašistų veiksmus“.