Kijevas ir Maskva įsivėlė į eilinį ginčą dėl dujų tiekimo, o dėl to labiausiai nukentės Europos šalys, negausiančios tranzitu per Ukrainą joms tiekiamų dujų. Rusija teigia sieksianti savo dujų eksportą nukreipti per kitas valstybes. Visų pirma kalbama apie Baltarusiją ir „Blue Stream“ dujotiekį, einantį į Turkiją. Tačiau ar techniškai tai įmanoma? Į Laisvosios Europos radijo klausimus atsakė Oksfordo instituto energetikos studijoms direktorius Jonathanas Sternas.
Jis teigia, kad Ukrainos dujotiekių tinklas yra taip suformuotas, jog Rusijai nėra įmanoma nutraukti dujų tiekimą Ukrainai ir tuo pačiu metu tikėtis, kad dujos pasieks Europos vartotojus. J. Sternas mano, kad labiausiai dėl dabartinio ginčo gali nukentėti tokios valstybės kaip Bulgarija, Graikija, Kroatija ir kitos Balkanų šalys, kurios nėra didžiausios dujų vartotojos, tačiau susidurs su dideliais sunkumais ieškodamos alternatyvių dujų tiekimo kelių.
„Nėra įmanoma visiškai išjungti vamzdynų, nes per Ukrainą neina tokie vamzdynai, kurie būtų skirti išimtinai Europai. Visi jie tuo pačiu metu aptarnauja tiek Ukrainos, tiek Europos vartotojus, todėl Rusija negali būti tikra, kad Ukraina nepasisavins dujų, kurios skirtos Europos vartotojams“, – teigia J. Sternas.
Dabartinis kol kas dar neišspręstas ginčas lems tai, kad Rusija praras nemažai pajamų, o be to, susvyruos jos, kaip patikimos partnerės, įvaizdis. Būtent dėl to Rusijos premjeras Vladimiras Putinas teigė, kad Maskva dujų tiekimą nukreips alternatyviais keliais – visų pirma per Jamalo pusiasalio vamzdyną, kuris eina per Baltarusiją į Lenkiją ir Vokietiją ir „Blue Stream“ dujotiekį, kuris Juodąja jūra eina iš Rusijos į Turkiją.
Tačiau J. Sternas teigia, kad nė vienas variantas nėra ilgalaikė alternatyva. Visa ši iniciatyva tebūtų trumpalaikis sprendimas. Jo teigimu, dujų tiekimas šiais alternatyviais vamzdynais gali kompensuoti vos 10-20 proc. visų Europos dabar patiriamų nuostolių dėl dujų tranzito Ukrainos teritorija sustabdymo.
Ukrainos vamzdynais Europą kasmet pasiekia maždaug 120 mlrd. kubinių metrų dujų. Dujotiekiu, einančiu iš Jamalo per Baltarusiją, kasmet galima būtų transportuoti tik 33 mlrd. kubinių metrų dujų. Tuo tarpu „Blue Stream“ dujotiekis savo pajėgumų viršūnę turėtų pasiekti 2010 metais. Tada kasmet šiuo dujotiekiu bus galima transportuoti 16 mlrd. kubinių metrų dujų. Tad kartu sudėjus šiais dujotiekiais negalima transportuoti nė pusės dujų, kurios šiuo metu transportuojamos per Ukrainą.
Be to, tokios valstybės kaip Bulgarija ar Makedonija neturi priėjimo prie jokių kitų dujotiekių, išskyrus tuos, kurie eina per Ukrainos teritoriją.
Iranas neseniai pareiškė, kad gali kompensuoti dalį Europos šiuo metu patiriamų nuostolių ir tiekti savo dujas per Turkiją. Tačiau J. Sternas abejoja, ar tai labai padėtų, nes dujų tiekimas per Turkiją einančiais vamzdynais nebūtų itin didelis.